Nováčci z hornického učňovského střediska se po svém nástupu zapojí do života internátu a Dolu Engels. Na dole jsou v plném proudu přípravy na projekt překopu, který má spojit doly Engels a Ludvík v jeden celek. Nikdo zatím netuší, že bývalý závodní Bürger chystá sabotážní akci. V části dolu se totiž nalézají prostory plné vody a současné vedení závodu o tom neví. Bürger ke svému cíli využije inženýra Laudu, neboť má v rukou doklad, že za okupace na Laudovo udání zahynul v koncentračním táboře horník Vrubel. Lauda podlehne Bürgerovu vydírání a prosadí nebezpečnou variantu projektu. Práce na překopu začínají, pracují na něm i učni. Předák Gavrecký se náhodou dozví, že v místech budoucího překopu se už kdysi kopalo, ale práce byly zastaveny. Ihned varuje inženýra Hrůzka. Také učňové narazí na podivné skutečnosti. Najdou Bürgerův plánek, který ztratil Lauda, a Tonda Vrubel vyslechne rozhovor Bürgera a Laudy o chystaném útěku. Sdělí všechno vedení závodu a to uvědomí Bezpečnost. S pomocí učňů jsou pak oba sabotéři zatčeni.
vedoucí internátu Mařec zvaný táta
předák učňů Vojta Gavrecký
Mirka, Vojtova dívka
závodní Barvík
ing. František Hrůzek
horník Saladyga
děd Gavrecký
děd Vrubel
ing. Lauda
Bürger, bývalý závodní
učeň Tonda Vrubel
učeň Jiří Jedlička
učeň Hilar
Štefan
učeň Franta Gavlas
učnice bavlnářských závodů Jitka
Stach
učitel tance
Hilen
učeň Petr Zajonc
učeň Slávek
učeň Pepík Zifka
komisař SNB
příslušník SNB
příslušník SNB
hostinský
sekretářka
Josef Kopřiva
Otakar Pařík (FISYO)
Já si kopnem, dvakrát hopnem, Nočko, nočko, kaj si se poděla, Hej panímámo, švarnou dceru máte, Píseň radosti, Májový valčík, Šťastnou cestu
Dalibor C. Vačkář (Píseň radosti), Dalibor C. Vačkář (Májový valčík), Dalibor C. Vačkář (Šťastnou cestu)
mužský sbor (Já si kopnem, dvakrát hopnem), mužský sbor (Nočko, nočko, kaj si se poděla), Jarmila Krulišová (Hej panímámo, švarnou dceru máte), sbor (Hej panímámo, švarnou dceru máte)
Milujeme
We Love
Zítra se nefárá
film
hraný
drama
Československo
1951
1951
12. 9. 1952
dlouhometrážní
85 min
česká