Ovoce stromů rajských jíme

Země původu

Československo, Belgie

Copyright

1969

Rok výroby

1969

Premiéra

31. 7. 1970

Minutáž

96 min

Kategorie

film

Žánr

podobenství

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Ovoce stromů rajských jíme

Český název

Ovoce stromů rajských jíme

Anglický název

We Eat the Fruit of the Trees of Paradise / Fruit of Paradise

Souběžný název

Nous mangeons les fruits des arbres du paradis

Anotace

Téma partnerské nevěry motivované „únavou materiálu“, zvědavostí a nudou patří ve vztahových tragikomediích Věry Chytilové k oblíbeným prvkům. V podobenství, volně navázaném na biblický příběh o Evě, Adamovi a hadovi-svůdci, se k němu autorka vrátila. Ovoce stromů rajských jíme (1969) je posledním snímkem, který režisérka realizovala ve „svobodných“ šedesátých letech. Vznikl v těsné tvůrčí spolupráci se scenáristkou a kostýmní výtvarnicí Ester Krumbachovou. Nevšední podobu vizuálně opulentnímu vyprávění vtiskl i další klíčový spolupracovník Chytilové – kameraman Jaroslav Kučera. Stejná sestava spolupracovala už na režisérčině předchozím snímku Sedmikrásky (1966). V následujícím opusu ovšem trojice autorů ještě zdůraznila silnou stylizaci příběhu, oscilujícího mezi podobenstvím, detektivkou a komedií mravů. Esej o pravdě, lži, přátelství a zradě se odehrává v přepychovém penzionu s velkou zahradou, izolovaném od všednodenní reality. Spolu s dalšími hosty tu tráví zahálčivý čas i manželský pár Eva a Josef. Znuděnou ženu zaujme tajemný svůdník Robert, zjistí však, že jde o sériového vraha žen. V ohrožení cynickým násilníkem dokáže Eva jednat a obhájí svůj život, po návratu k manželovi však pokračuje v konvenčním soužití… Divácky náročná, živelně filosofující a formálně experimentující hříčka nabízí nejrůznější způsoby čtení. U jejího zrodu stála rovněž touha vyjádřit se oklikou k nastupující normalizaci Československa. Snímek byl uveden v soutěži na MFF v Cannes, ani zde se mu však nedostalo kvůli jeho zašifrování pochopení a podpory. Hudební struktura vyprávění je zvýrazněna hudbou Zdeňka Lišky, podporují ji i silně stylizované herecké výkony Jitky Novákové, Karla Nováka a Jana Schmida, které režisérka společně přivedla na plátno z libereckého Studia Ypsilon. K příběhu Adama a Evy se Věra Chytilová nepříliš úspěšně vrátila v komedii Vyhnání z ráje (2001).

Obsah

V zahradě penziónu si užívá siestu Eva s manželem Josefem. Zde se oba seznámí s osamělým, tajemně vypadajícím Robertem. Při hře Robertovi vypadne z kapsy klíč. Zvědavá Eva ho sebere a vydá se na průzkum. V Robertově pokoji najde zablácenou aktovku, kterou Robert před tím zapomněl u jejího záhonu s petrželí, a v ní razítko-datumovku. Potom se dozví, že byla nalezena další oběť neznámého vraha žen. Na jejím čele bylo razítko s číslicí a datem. Eva pochopí, že vrahem je Robert. Robert si domyslí, že Eva odhalila jeho totožnost a několikrát se ji pokusí zabít. Eva se přizná Josefovi, že byla v Robertově pokoji, a manžel začne žárlit. Když se mu žena svěří, že se Roberta bojí, nevěří jí. Dokonce se s Robertem spřátelí. K dalšímu pokusu o vraždu Evy se Robert důkladně připraví. Odvede ji do baru a otevřeně jí oznámí svůj úmysl. Mohla by ho totiž prozradit a kromě toho mu zabíjení přináší rozkoš. Poslední přání Evy před smrtí je vypůjčit si od vraha kabát, protože je jí zima. Pak z jeho kapsy vytáhne pistoli a Roberta zastřelí. Po návratu se Josef vyptává, kde byla. Oba se však nakonec shodnou, že je lépe nic nevědět. Všechno si vzájemně odpustí a budou žít šťastně jako doposud.

Film online

Hrají

Jan Schmid

Robert

Eva Gabrielová

žena v klobouku

Julius Albert

starý muž

Blanka Hušková

mladá dívka

Luděk Sobota

muž s kyticí

Alice Auspergerová

teta

H. Čiháková

blondýna

H. Kocianová

stará dáma

F. Kopecký

muž na pikniku

V. Grunclová

žena

M. Neumayerová

žena

Z. Růžičková

žena

Štefanová

žena

Tomášková

žena

M. Viklerová

žena

P. Hozák

muž

F. Slezák

muž

J. Hanzal

muž

V. Pirunčík

muž

I. Procházka

muž

Mluví

Josef Somr

hlas Josefa

Jan Klusák

hlas Roberta

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Věra Ženíšková

Asistent režie

Kateřina Reimanová

Původní filmový námět

Ester Krumbachová

Technický scénář

Věra Chytilová

Asistent kamery

Jiří Pospíšil

Výprava

Dvořák Josef (výprava), Jaroslav Chytrý, Richard Staněk

Vedoucí výroby

František Milič

Zástupce vedoucího výroby

Václav Havlík, František Nedvěd

Spolupráce

Bohumila Velková, Jitka Šulcová, Aleš Voleman

Hudba

Nahrál

FISYO

Dirigent

František Belfín (FISYO)

Písně

Ovoce stromů rajských jíme

Zpívá

sbor (Ovoce stromů rajských jíme)

Produkční údaje

Originální název

Ovoce stromů rajských jíme

Anglický název

We Eat the Fruit of the Trees of Paradise / Fruit of Paradise

Souběžný název

Nous mangeons les fruits des arbres du paradis

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

podobenství

Země původu

Československo, Belgie

Copyright

1969

Rok výroby

1969

Premiéra

31. 7. 1970

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Tvůrčí skupina Juráček – Kučera, Pavel Juráček (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Jaroslav Kučera (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

96 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků