Balada pro banditu

Země původu

Československo

Copyright

1978

Rok výroby

1978

Premiéra

15. 6. 1979

Minutáž

89 min

Kategorie

film

Žánr

muzikál

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Balada pro banditu

Český název

Balada pro banditu

Anglický název

A Ballad for the Bandit

Anotace

Klasický román spisovatele Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník se dočkal několika různých zfilmování. Tím zdaleka nejpopulárnějším je ovšem nepochybně filmová verze kultovního muzikálu brněnského divadla Husa na provázku – Balada pro Banditu (1978). Autorem modernizované verze klasického příběhu o rebelském zbojníkovi byl zakázaný dramatik a spisovatel Milan Uhde, který se musel skrýt pod pseudonym divadelního režiséra Zdeňka Pospíšila. Spolu s hudebním skladatelem Milošem Štědroněm vytvořil Uhde pro potřeby muzikálové podívané písničky inspirované lidovými vzory, které během normalizace rychle zlidověly. Původní Olbrachtův baladický příběh byl geograficky vázán na Podkarpatskou Rus a časově na období první světové války, adaptace však zachovala především všeplatný příběh romantické lásky zbojníka Nikoly a vesničanky Eržiky, obohacený o aktuální rozměr souboje jedince se zlovolnou a nespravedlivou mocí. Režisér Vladimír Sís pro potřeby filmové verze přejal původní herecké obsazení, kterému vedle Miroslava Donutila (Nikola) a tehdy teprve osmnáctileté Ivy Bittové (Eržika) udává výrazný tón i Boleslav Polívka v roli kluzkého krčmáře Mageriho. Sís ve svém filmu využil rámec „divadla na divadle“, v němž se skupina mladých lidí s kytarami (představovaných ovšem herci) rozhodne převyprávět si příběh o legendárním zbojníkovi. Celý děj Sís zasadil do prostředí přírodního divadla (Andělská hora u Karlových Varů), jež doplnil nejen o diváky, kteří se občas dokonce zapojují do hry, ale také o tehdy populární countryovou skupinu Zelenáči. S pomocí kameramana Viktora Růžičky se Sísovi povedlo skloubit zvolenou westernovou poetizaci s nadčasovými kvalitami legendárního divadelního kusu, jež od sedmdesátých let zůstává především nestárnoucím příběhem o touze po svobodě.

Obsah

Amfiteátr přírodního divadla zaplňují mladí diváci, na nádvoří se připravují herci, zapalují vatru, zpívají píseň o „chlapovi z Koločavy“ a příběh začíná... Dezertéři z války, Nikola a Uhrín, slíbí babě Moraně, že se ožení s jejími dcerami. Za odměnu Uhrín zbohatne a Nikolajovi nikdy neublíží žádná střela. Muži slib nechtějí splnit a raději babu zabijí. V Koločavě na Nikolu čeká milovaná Eržika. Eržičin otec ji však chudému nedá. Proto se Nikola stane zbojníkem. V kraji je bída a k Nikolovi se přidávají další muži. Z Eržiky se stane zbojníkova žena. Její bratr chce Nikolu zabít, ale v souboji je to on, kdo zahyne. Četníci nutí vesničany ke spolupráci, jeden z nich se pokusí Nikolu otrávit, ale nesmrtelná Morana ho zachrání. Velitel četníků se pokusí zmocnit Nikoly léčkou. Pošle za Eržikou pohledného četníka Kubeše, ale Kubeš se do Eržiky zamiluje a chce kvůli ní opustit službu. Nikola ho však zastřelí. Četníci hrozí, že povolají vojsko a vesničané je budou muset živit. Místní boháč Magery slíbí Nikolovým druhům, Derbakovi a Dankovi, velkou částku peněz, když zbojníka zabijí. Touha po penězích zvítězí, oba, druhdy přátelé, zabijí sekerou Nikolu i jeho mladšího bratra. U plápolajícího ohně zpívá Eržika tesknou píseň, herci se mísí mezi diváky a všichni odcházejí.

Poznámka

Divadelní muzikál, který byl předlohou, uvedlo v roce 1975 brněnské Divadlo Na provázku. Spoluautorem byl Milan Uhde, tehdy ovšem z politických důvodů inkognito. Slova písní vznikla jako úpravy lidových textů.

Film byl v obnovené premiéře v červnu 1998 uváděn v distribuci s titulem ...až na věky (1998, režie Michaela Pavlátová, Pavel Koutecký).

Film online

Hrají

Miroslav Donutil

Nikola Šuhaj

Petr Maláč

Jura, Nikolův bratr

Iva Bittová

Eržika, Nikolova žena

Blanka Rudová

Morana

František Derfler

starý Drač, Eržičin otec

Boleslav Polívka

hostinský Lazar Mageri

Jiří Pecha

velitel četníků

Pavel Zatloukal

starosta Derbak

Evelyna Steimarová

Derbakova žena

Pavel Nový

četník rotmistr Pavel Kubeš

Daniel Dítě

dezertér Uhrín

Alice Hašová

Mara-Olena, Moranina dcera

Michaela Dudová

Eva-Burka, Moranina dcera

Martin Havelka

Andrej, Eržičin bratr

Vladimír Zelenka

vedoucí trampů

Renata Hanáková

trampka Adéla

Rudy Kovanda

hrobník

František Olšovský

poštmistr

Ronald Heller

četník

Jiří Kosek

četník

Zdeněk Mucha

četník

Milan Pěkný

četník

Vít Pešina

četník

Jiří Synek

četník

Břetislav Tetera

četník

Solon Arcanidis

divadelní technik

Petr Dočkal

divadelní technik

František Král (2)

divadelní technik

Jiří Pfeifer

divadelní technik

Jaromír Tichý

divadelní technik

Pavel Tichý

divadelní technik

Jan Vyskočil

divadelní technik

Antonín Klepáč

mladý tramp

Jiřina Krepsová

trampka

Ivana Nejdlová

trampka

Věra Šišková

trampka

Pavla Schönová

trampka

Bohumila Teterová

trampka

Petr Bryndač

houslista skupiny Zelenáči /Greenhorns/

Marko Čermák

hráč na banjo skupiny Zelenáči

Mirek Hoffmann

zpěvák skupiny Zelenáči

Jaroslav Hnyk

bubeník skupiny Zelenáči

Pavel Král

basista skupiny Zelenáči

Josef Šimek

hráč na mandolínu skupiny Zelenáči

Vladimír Štýbr

basista skupiny Zelenáči

Jan Vyčítal

kytarista skupiny Zelenáči

Vít Tučný

kytarista skupiny Zelenáči

Marie Hlináková

dubl za Bittovou - horolezkyně

Blažena Karasová

dubl za Bittovou - horolezkyně

Václav Zajíc

dubl za Donutila - horolezec

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Vladimír Zelenka

Asistent režie

Zdeněk Pazdírek, Zdenka Barochová

Původní filmový námět

Zdeněk Pospíšil

Předloha

Milan Uhde (Balada pro banditu – divadelní hra), Miloš Štědroň (Balada pro banditu – divadelní hra)

Technický scénář

Vladimír Sís, Zdeněk Pospíšil

Dramaturgie

Alexander Lukeš

Druhá kamera

Vojtěch Kuthan

Asistent kamery

Jiří Maxa

Architekt

Přemek Longa

Výprava

Václav Kozel, Jan Petrů, Milan Šefrna

Návrhy kostýmů

Jana Zbořilová

Vedoucí výroby

Jaromír Lukáš

Zástupce vedoucího výroby

Milana Melcerová, Jaroslav Vágner

Asistent vedoucího výroby

Jiří Synek

Spolupráce

Jana Zavázalová, Josef Vítek, Anna Mejtská, Gabriela Pitráková, Jan Sedláček (2)

Hudba

Dirigent

František Belfín (FISYO)

Písně

Zabili, zabili, Tmavá nocka, Křížem krážem, Ani tak nehoří, Kterýpak jste který?, Řekla jsem si, milý, Tam u řeky na kraji, Večer zmizí, přijde ráno, Ach, bože, přebože, Pročpak mě chytáte, Kamarádi moji, Pojďme, chlapci, pojďme krást, Jede forman dolinou, Zazpívejme, chlapci, jednosvorně, Leží chlapec, Chodí horou tři sta ovec, Nepůjdu od tebe, Jatelinka drobná, Dobrý večer vám, Šibeničky, Řekněte mamce, prokrista, Bylo tu, není tu, Nebudu orat ani set, Pod javorem, Stavěli, stavěli

Hudba k písni

Miloš Štědroň (Zabili, zabili), Miloš Štědroň (Tmavá nocka), Miloš Štědroň (Křížem krážem), Miloš Štědroň (Ani tak nehoří), Miloš Štědroň (Kterýpak jste který?), Miloš Štědroň (Řekla jsem si, milý), Miloš Štědroň (Tam u řeky na kraji), Miloš Štědroň (Večer zmizí, přijde ráno), lidová píseň (Ach, bože, přebože), Miloš Štědroň (Pročpak mě chytáte), Miloš Štědroň (Kamarádi moji), Miloš Štědroň (Pojďme, chlapci, pojďme krást), Miloš Štědroň (Jede forman dolinou), Miloš Štědroň (Zazpívejme, chlapci, jednosvorně), Miloš Štědroň (Leží chlapec), Miloš Štědroň (Chodí horou tři sta ovec), Miloš Štědroň (Nepůjdu od tebe), Miloš Štědroň (Jatelinka drobná), Miloš Štědroň (Dobrý večer vám), Miloš Štědroň (Šibeničky), Miloš Štědroň (Řekněte mamce, prokrista), Miloš Štědroň (Bylo tu, není tu), Miloš Štědroň (Nebudu orat ani set), Miloš Štědroň (Pod javorem), Miloš Štědroň (Stavěli, stavěli)

Text písně

Milan Uhde (Zabili, zabili), Milan Uhde (Tmavá nocka), Milan Uhde (Křížem krážem), Milan Uhde (Ani tak nehoří), Milan Uhde (Kterýpak jste který?), Milan Uhde (Řekla jsem si, milý), Milan Uhde (Tam u řeky na kraji), Milan Uhde (Večer zmizí, přijde ráno), Milan Uhde (Pročpak mě chytáte), Milan Uhde (Kamarádi moji), Milan Uhde (Pojďme, chlapci, pojďme krást), Milan Uhde (Jede forman dolinou), Milan Uhde (Jede forman dolinou), Milan Uhde (Leží chlapec), Milan Uhde (Chodí horou tři sta ovec), Milan Uhde (Nepůjdu od tebe), Milan Uhde (Jatelinka drobná), Milan Uhde (Dobrý večer vám), Milan Uhde (Šibeničky), Milan Uhde (Řekněte mamce, prokrista), Milan Uhde (Bylo tu, není tu), Milan Uhde (Nebudu orat ani set), Milan Uhde (Pod javorem), Milan Uhde (Stavěli, stavěli)

Zpívá

Iva Bittová (Zabili, zabili), Blanka Rudová (Tmavá nocka), mužský sbor (Křížem krážem), Miroslav Donutil (Ani tak nehoří), Miroslav Donutil (Kterýpak jste který?), Iva Bittová (Řekla jsem si, milý), Miroslav Donutil (Řekla jsem si, milý), Iva Bittová (Tam u řeky na kraji), Miroslav Donutil (Tam u řeky na kraji), Blanka Rudová (Tam u řeky na kraji), dívčí sbor (Tam u řeky na kraji), Iva Bittová (Večer zmizí, přijde ráno), dívčí sbor (Večer zmizí, přijde ráno), sbor (Ach, bože, přebože), Miroslav Donutil (Pročpak mě chytáte), mužský sbor (Pročpak mě chytáte), mužský sbor (Kamarádi moji), Miroslav Donutil (Pojďme, chlapci, pojďme krást), sbor (Pojďme, chlapci, pojďme krást), dívčí sbor (Jede forman dolinou), Miroslav Donutil (Pojďme, chlapci, pojďme krást), sbor (Zazpívejme, chlapci, jednosvorně), sbor (Leží chlapec), Iva Bittová (Chodí horou tři sta ovec), Iva Bittová (Nepůjdu od tebe), Pavel Nový (Nepůjdu od tebe), Miroslav Donutil (Jatelinka drobná), Miroslav Donutil (Dobrý večer vám), sbor (Dobrý večer vám), sbor (Šibeničky), Miroslav Donutil (Řekněte mamce, prokrista), Miroslav Donutil (Bylo tu, není tu), sbor (Nebudu orat ani set), sbor (Pod javorem), sbor (Stavěli, stavěli)

Choreografie

Jan Hartmann

Produkční údaje

Originální název

Balada pro banditu

Anglický název

A Ballad for the Bandit

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

muzikál

Země původu

Československo

Copyright

1978

Rok výroby

1978

Premiéra

15. 6. 1979

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Distribuce

Ústřední půjčovna filmů (původní 1979), CinemArt (obnovená 1998)

Výrobní skupina

Vladimír Kalina

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

89 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Přehlídka: 2. týden hudebních a choreografických filmů Santander

1981
Santander / Španělsko
Cena za nejlepší hudbu

Vítěz

Přehlídka: 2. týden hudebních a choreografických filmů Santander

1981
Santander / Španělsko
Cena za nejlepší kameru

Vítěz

Festival: 17. filmový festival mladých Trutnov

1979
Trutnov / Československo
Čestné uznání za hudbu
Miloš Štědroň

Vítěz

Festival: 17. filmový festival mladých Trutnov

1979
Trutnov / Československo
Malé zlaté slunce – cena za ženský herecký výkon
Iva Bittová

Vítěz

Festival: 17. festival českých a slovenských filmů Hradec Králové

1979
Hradec Králové / Československo
Cena Československého filmu

Vítěz

Přehlídka: 20. přehlídka avantgardních a neorealistických filmů Avellino

1979
Avellino / Itálie
Druhá cena Laceno d´argento za film
Vladimír Sís