Mezi námi kluky

Země původu

Československo

Copyright

1981

Rok výroby

1981

Premiéra

21. 5. 1982

Minutáž

91 min

Kategorie

film

Žánr

hudební, komedie

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Mezi námi kluky

Český název

Mezi námi kluky

Anglický název

Boys Will Be Boys

Anotace

Zkušený režisér dětských filmů Radim Cvrček v roce 1981 natočil komedii o nelehkém klukovském dospívání, odehrávající se v internátu. K příběhům o učňovské mládeži, jejichž natáčení podporovala normalizační dramaturgie, tak Cvrček přidal i oddechově laděný příběh party rošťáků z pokoje číslo 135. Pětice spolužáků neustále vyvádí z míry vychovatele, zvaného Pistolník, který postrádá smysl pro humor. O správnou citovou výchovu nezvedených puberťáků se však postará jak nová mladá vychovatelka Kamila, tak smysl pro úměrnost, který hrdinové skrývají pod svým provokativním chováním. Právě ten Olina, zvaného Koblih, nakonec zbaví ideálů o partě feťáků, ke které se nerozvážně přidal jeho kamarád Tonda. Bezvýhradně optimistické ladění filmu pomáhají budovat písně Michala Davida či skupiny Bacily.

Obsah

Na internátu odborného učiliště strojírenského závodu je vyhlášený pokoj rošťáků, kteří se zvláště vyžívají v recesích proti vychovateli zvanému Pistolník. Muži postrádajícímu smysl pro humor a toleranci se nepovedla výchova syna a tak je na svěřence nepřiměřeně přísný. Tonda, Roman, Pavel, Slávek a Olin přezdívaný kvůli obézní postavě Koblih žertují zvláště s vychovatelovým trabantem. Usměvavý Olin jezdí o víkendech za ovdovělým otcem, montérem, bydlícím v maringotce. Spolu rybaří a sedají u ohýnku. Hezoun Roman se chlubí snímky, na nichž je s pohlednými dívkami, ve skutečnosti fotomontážemi. Útlý Pavel pečuje o své dlouhé vlasy, které se nerad vidí vychovatel i mistr na dílně. Slávek má movité rodiče, ovšem nemají na něj čas. O problémy si koleduje Tonda, který se chytil divné party. Přísného, ale spravedlivého mistra v továrně mají učňové rádi a váží si ho. Nejšikovnější je tlouštík Olin, naopak suverén Tonda je lajdák. Když mu mistr nepřesnou práci vytkne, Tonda mu ve vzteku zničí v lisu oblíbený zapalovač. Kluci mu to ale zazlívají. Vystrčení trabantu na plné popelnice vyneslo klukům trest. Vychovatel je vzal do galerie. Učňové si to ale užijí. Kloužou se po parketách a okukují hezké návštěvnice. Přesto vymyslí další žert. Pavel převléknutý za dívku se mihne před vychovatelem a schová se na záchodě. Pistolník zalarmuje ředitelku internátu a uřízne si ostudu, když se spolu dobývají do kabinky na „udiveného“ kluka. Když pak Tonda propašuje do internátu dívku, už se vychovatel „nedá nachytat“. Nastoupí mladá vychovatelka Kamila a získá si nejen obdiv kluků ale i jejich respekt. Pavel se vzdá dlouhých vlasů, když mu Kamila přivede půvabnou kadeřnici, pro niž pak je modelem na kadeřnických soutěžích. Olin potká u otce cizí ženu a považuje to za otcovu zradu na zemřelé mámě. Uteče a po opožděném návratu do internátu je jak vyměněný. Kvůli jeho nezvyklému smutku a samotářství si pozve Kamila jeho otce. Koblih proto přijme Tondovu nabídku a jede s ním na chatu na mejdan. Parta včetně Tondy popíjí a fetuje prášky. Olin to odmítne a jako jediný si tak všimne kolapsu jedné účastnice. Bez ohledu na odpor ostatních běží pro pomoc a dívce zachrání život. Vychovatel navrhne Olinovo a Tondovo vyloučení z internátu. Pedagogická rada na všeobecnou přímluvu Olinovi trest promine. Kluci koupí mistrovi nový zapalovač. O víkendu jedou s Koblihem za otcem a jeho přítelkyní, s níž se kluk smířil. Jen Pistolníkovo auto naložené na těžký tahač odjíždí neznámo kam.

Film online

Hrají

Mojmír Maděrič

učeň Olin Matějů zvaný Koblih

Kamil Spáčil

učeň Roman Král zvaný Hezoun

Jan Šťastný

učeň Slávek Rokyta

Radoslav Balaš

učeň Pavel Jakubík

Jana Nagyová

vychovatelka Kamila Petránková

Jiří Kovács

učeň Tonda Helikar zvaný Tony

Jiří Tomek

vychovatel zvaný Pistolník

Josef Karlík

mistr odborného výcviku

Jiřina Petrovická

ředitelka internátu

Dagmar Endelová

kadeřnice

Hana Zaoralová

návštěvnice v modrém

Jaroslav Tuček

vychovatel

Jana Tomečková

Eva Pokorná

Michal Mašek

Čermák

Václav Mariánus

Mazač

Zdeněk Julina

Gazda

Aleš Přeček

kluk

Milan Štejdíř

kluk

Pavla Vodáková

Jarmila

Ivana Charvátová

Jana

Marcela Mikošková

Dana

Helena Jurčíková

Matylda

Zdeňka Černá (3)

Marcela

Anna Vykydalová

Růžena

Martina Kapustová

Jarka

František Ringo Čech

průvodce v galerii

Ondřej Mikulášek

Pistolníkův syn

Svatopluk Matyáš

montér Matějů, Olinův otec

Jana Bělíčková

Monika

Irma Kukučková

Jitka

Hana Králíčková

Renata

Roman Mecnarowski

Slávkův otec

Helena Růžičková

vrátná na internátě

Miroslav Mikulička

učeň Péťa

Zdeněk Klinkovský

dubl za Mojmíra Maděriče - jízda na motocyklu

Mluví

Miroslav Kudela

hlas Romana

Jan Mazák

hlas Pavla

Sylvie Nitrová

hlas Kamily

Erik Pardus

hlas Tondy

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Mojmír Ticháček

Asistent režie

Ivan Frič, Zdeňka Stiborová, František Hlaváček

Původní filmový námět

Milan Šimek

Dramaturgie

Josef Vaculík

Asistent kamery

Arne Parduba

Výprava

Jiří Cvrček, František Santarius, Josef Vojtášek

Návrhy kostýmů

Taťána Havlíčková

Kaskadéři

Miroslav Jíra

Vedoucí výroby

Zdeněk Stibor

Zástupce vedoucího výroby

Jiří Zemanec, Věra Kopecká, Dušan Schaffer

Odborný poradce

PhDr. Petr Šrámek, Miloslav Němec, František Otrusina

Spolupráce

Závody přesného strojírenství Gottwaldov, Renata Gondová, Josef Havlíček, Marie Vrlová, Jitka Zvirocká

Hudba

Nahrál

FISYO, Bacily

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO), Zdeněk John (FISYO)

Písně

Znám spoustu písní, Zlaté ruce, To vám byl kus, Růžové brýle, Padla kosa na kámen, Víkend je náš, Dvě koruny padesát, Správná dívka, Já ti budu psát, Žízním láskou

Hudba k písni

Zdeněk John (Znám spoustu písní), Zdeněk John (Zlaté ruce), Zdeněk John (To vám byl kus), Zdeněk John (Růžové brýle), Zdeněk John (Padla kosa na kámen), Zdeněk John (Víkend je náš), Zdeněk John (Dvě koruny padesát), Zdeněk John (Správná dívka), Zdeněk John (Já ti budu psát), Zdeněk John (Žízním láskou)

Text písně

Michael Prostějovský (Znám spoustu písní), Michael Prostějovský (Zlaté ruce), Michael Prostějovský (To vám byl kus), Michael Prostějovský (Růžové brýle), Michael Prostějovský (Padla kosa na kámen), Michael Prostějovský (Víkend je náš), Michael Prostějovský (Dvě koruny padesát), Michael Prostějovský (Správná dívka), Michael Prostějovský (Já ti budu psát), Michael Prostějovský (Žízním láskou)

Zpívá

Lenka Filipová (Znám spoustu písní), Josef Karlík (Zlaté ruce), Bacily (Zlaté ruce), Jan Neckář (To vám byl kus), Bacily (To vám byl kus), Mojmír Maděrič [dab] (To vám byl kus), Michal David (Růžové brýle), sbor (Růžové brýle), Jan Neckář (Padla kosa na kámen), Bacily (Padla kosa na kámen), sbor (Víkend je náš), František Ringo Čech (Dvě koruny padesát), skupina Bezinky (Správná dívka), Jan Neckář (Já ti budu psát), Jan Neckář (Žízním láskou), Bacily (Žízním láskou)

Choreografie

Jiří Hrabal

Produkční údaje

Originální název

Mezi námi kluky

Anglický název

Boys Will Be Boys

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

hudební, komedie

Země původu

Československo

Copyright

1981

Rok výroby

1981

Premiéra

21. 5. 1982

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

91 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 20. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Gijón

1982
Gijón / Španělsko
Gran premio Pelayo mládežnické poroty

Vítěz

Festival: 20. festival českých a slovenských filmů Ústí nad Labem

1982
Ústí nad Labem / Československo
Cena za hudbu
Zdeněk John
spolu s filmy Jako zající a Mezi námi kluky