Zkušený režisér dětských filmů Radim Cvrček v roce 1981 natočil komedii o nelehkém klukovském dospívání, odehrávající se v internátu. K příběhům o učňovské mládeži, jejichž natáčení podporovala normalizační dramaturgie, tak Cvrček přidal i oddechově laděný příběh party rošťáků z pokoje číslo 135. Pětice spolužáků neustále vyvádí z míry vychovatele, zvaného Pistolník, který postrádá smysl pro humor. O správnou citovou výchovu nezvedených puberťáků se však postará jak nová mladá vychovatelka Kamila, tak smysl pro úměrnost, který hrdinové skrývají pod svým provokativním chováním. Právě ten Olina, zvaného Koblih, nakonec zbaví ideálů o partě feťáků, ke které se nerozvážně přidal jeho kamarád Tonda. Bezvýhradně optimistické ladění filmu pomáhají budovat písně Michala Davida či skupiny Bacily.
Na internátu odborného učiliště strojírenského závodu je vyhlášený pokoj rošťáků, kteří se zvláště vyžívají v recesích proti vychovateli zvanému Pistolník. Muži postrádajícímu smysl pro humor a toleranci se nepovedla výchova syna a tak je na svěřence nepřiměřeně přísný. Tonda, Roman, Pavel, Slávek a Olin přezdívaný kvůli obézní postavě Koblih žertují zvláště s vychovatelovým trabantem. Usměvavý Olin jezdí o víkendech za ovdovělým otcem, montérem, bydlícím v maringotce. Spolu rybaří a sedají u ohýnku. Hezoun Roman se chlubí snímky, na nichž je s pohlednými dívkami, ve skutečnosti fotomontážemi. Útlý Pavel pečuje o své dlouhé vlasy, které se nerad vidí vychovatel i mistr na dílně. Slávek má movité rodiče, ovšem nemají na něj čas. O problémy si koleduje Tonda, který se chytil divné party. Přísného, ale spravedlivého mistra v továrně mají učňové rádi a váží si ho. Nejšikovnější je tlouštík Olin, naopak suverén Tonda je lajdák. Když mu mistr nepřesnou práci vytkne, Tonda mu ve vzteku zničí v lisu oblíbený zapalovač. Kluci mu to ale zazlívají. Vystrčení trabantu na plné popelnice vyneslo klukům trest. Vychovatel je vzal do galerie. Učňové si to ale užijí. Kloužou se po parketách a okukují hezké návštěvnice. Přesto vymyslí další žert. Pavel převléknutý za dívku se mihne před vychovatelem a schová se na záchodě. Pistolník zalarmuje ředitelku internátu a uřízne si ostudu, když se spolu dobývají do kabinky na „udiveného“ kluka. Když pak Tonda propašuje do internátu dívku, už se vychovatel „nedá nachytat“. Nastoupí mladá vychovatelka Kamila a získá si nejen obdiv kluků ale i jejich respekt. Pavel se vzdá dlouhých vlasů, když mu Kamila přivede půvabnou kadeřnici, pro niž pak je modelem na kadeřnických soutěžích. Olin potká u otce cizí ženu a považuje to za otcovu zradu na zemřelé mámě. Uteče a po opožděném návratu do internátu je jak vyměněný. Kvůli jeho nezvyklému smutku a samotářství si pozve Kamila jeho otce. Koblih proto přijme Tondovu nabídku a jede s ním na chatu na mejdan. Parta včetně Tondy popíjí a fetuje prášky. Olin to odmítne a jako jediný si tak všimne kolapsu jedné účastnice. Bez ohledu na odpor ostatních běží pro pomoc a dívce zachrání život. Vychovatel navrhne Olinovo a Tondovo vyloučení z internátu. Pedagogická rada na všeobecnou přímluvu Olinovi trest promine. Kluci koupí mistrovi nový zapalovač. O víkendu jedou s Koblihem za otcem a jeho přítelkyní, s níž se kluk smířil. Jen Pistolníkovo auto naložené na těžký tahač odjíždí neznámo kam.
učeň Olin Matějů zvaný Koblih
učeň Roman Král zvaný Hezoun
učeň Slávek Rokyta
učeň Pavel Jakubík
vychovatelka Kamila Petránková
učeň Tonda Helikar zvaný Tony
vychovatel zvaný Pistolník
mistr odborného výcviku
ředitelka internátu
Fery
kadeřnice
návštěvnice v modrém
teta
vychovatel
Eva Pokorná
Cvok
Čermák
Mazač
Metelka
Gazda
kluk
kluk
Jarmila
Jana
Dana
Matylda
Marcela
Růžena
Jarka
průvodce v galerii
Pistolníkův syn
montér Matějů, Olinův otec
Monika
Jitka
Renata
Slávkův otec
vrátná na internátě
učeň Péťa
dubl za Mojmíra Maděriče - jízda na motocyklu
Mojmír Ticháček
Ivan Frič, Zdeňka Stiborová, František Hlaváček
Arne Parduba
Jiří Cvrček, František Santarius, Josef Vojtášek
Jiří Zemanec, Věra Kopecká, Dušan Schaffer
PhDr. Petr Šrámek, Miloslav Němec, František Otrusina
Závody přesného strojírenství Gottwaldov, Renata Gondová, Josef Havlíček, Marie Vrlová, Jitka Zvirocká
Štěpán Koníček (FISYO), Zdeněk John (FISYO)
Znám spoustu písní, Zlaté ruce, To vám byl kus, Růžové brýle, Padla kosa na kámen, Víkend je náš, Dvě koruny padesát, Správná dívka, Já ti budu psát, Žízním láskou
Zdeněk John (Znám spoustu písní), Zdeněk John (Zlaté ruce), Zdeněk John (To vám byl kus), Zdeněk John (Růžové brýle), Zdeněk John (Padla kosa na kámen), Zdeněk John (Víkend je náš), Zdeněk John (Dvě koruny padesát), Zdeněk John (Správná dívka), Zdeněk John (Já ti budu psát), Zdeněk John (Žízním láskou)
Michael Prostějovský (Znám spoustu písní), Michael Prostějovský (Zlaté ruce), Michael Prostějovský (To vám byl kus), Michael Prostějovský (Růžové brýle), Michael Prostějovský (Padla kosa na kámen), Michael Prostějovský (Víkend je náš), Michael Prostějovský (Dvě koruny padesát), Michael Prostějovský (Správná dívka), Michael Prostějovský (Já ti budu psát), Michael Prostějovský (Žízním láskou)
Lenka Filipová (Znám spoustu písní), Josef Karlík (Zlaté ruce), Bacily (Zlaté ruce), Jan Neckář (To vám byl kus), Bacily (To vám byl kus), Mojmír Maděrič [dab] (To vám byl kus), Michal David (Růžové brýle), sbor (Růžové brýle), Jan Neckář (Padla kosa na kámen), Bacily (Padla kosa na kámen), sbor (Víkend je náš), František Ringo Čech (Dvě koruny padesát), skupina Bezinky (Správná dívka), Jan Neckář (Já ti budu psát), Jan Neckář (Žízním láskou), Bacily (Žízním láskou)
Jiří Hrabal
Mezi námi kluky
Boys Will Be Boys
film
hraný
hudební, komedie
Československo
1981
1981
21. 5. 1982
dlouhometrážní
91 min
česká
Festival: 20. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Gijón
1982
Gijón / Španělsko
Gran premio Pelayo mládežnické poroty
Festival: 20. festival českých a slovenských filmů Ústí nad Labem
1982
Ústí nad Labem / Československo
Cena za hudbu
Zdeněk John
spolu s filmy Jako zající a Mezi námi kluky