Slunce, seno, jahody

Země původu

Československo

Copyright

1983

Rok výroby

1983

Premiéra

1. 9. 1984

Minutáž

83 min

Kategorie

film

Žánr

komedie, bláznivá komedie

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Slunce, seno, jahody

Český název

Slunce, seno, jahody

Anglický název

Sun, Hay and Strawberries

Pracovní název

Ta naše vesnička česká /scénář/

Anotace

Zdeněk Troška v roce 1983 natočil dva filmy – školní komedii Bota jménem Melichar a vesnickou veselohru Slunce seno jahody. Tou talentovaný debutant předznamenal nejúspěšnější tituly své filmografie: pokračování Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991) i trilogie Kameňák (2003–2005) a Babovřesky (2013–2015). V prvním dílu série, odehrávajícím se v jihočeské vísce Hoštice, Troška se scenáristou Petrem Markovem vytvořili idylický fikční svět české vesnice. Do místního JZD přijíždí na brigádu Šimon Plánička, student zemědělské školy, který se rozhodne ozkoušet v praxi svou tezi o závislosti dojivosti krav na kultuře prostředí. Zatímco úspěšně experimentuje s dojnicí místního faráře Otíka, družstevní krávy k lepšímu výkonu nepohne ani poslech hudby. Navíc vznikne podezření, že Šimon je synem předsedy krajské zemědělské správy. Dcera mladíkovy bytné, Blažena Škopková, dostane za úkol zjistit pravdu, čímž ovšem vybudí žárlivost u svého přítele Vency... Troškovy Hoštice jsou místem plným rázovitých postaviček v duchu tradice lidových komedií, jimž vyprávění přibližuje i volba „bezstarostného“ prázdninového období. Energická matka Škopková, Otík povyšující slídičství na boží poslání, upjatá, leč muzikální paní řídící Hubičková, infantilní stařenka v obytné posteli, neúnavná informátorka Keliška – to jsou figurky, jejichž bodré „hlášky“ rychle zlidověly. Zdeněk Troška se ve svém prvním hoštickém opusu projevil jako živelně komediální vypravěč, který ovšem vedle žertovných scének neváhá inscenovat i nefalšovaně poetickou atmosféru, již mu pomohl evokovat zkušený kameraman Josef Hanuš. Tyto kvality se v následujících Troškových opusech začaly vytrácet, na rozdíl od schopnosti sladit výkony herců i neherců, kteří se svým režisérem často pokračovali do některých jeho dalších filmů. To je případ zkušené Heleny Růžičkové či debutujícího Pavla Kikinčuka (Šimon), který se stal nedílnou součástí série Babovřesky.

Obsah

Do jihočeské vesnice jede student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička na brigádu. Z motoráčku musí vyskočit za jízdy. Vlak má zpoždění a kdyby zastavil, ještě by narostlo. Šimon má pro JZD připraven experiment, jak zvýšit dojivost krav: zkrášlit chlévy a kravám při dojení dopřát hudbu. Předseda JZD o experimentu nechce ani slyšet. Zatím ubytuje mladíka v rodině Škopkových, které velí energická Škopková. Šimon se nechce svého pokusu vzdát, až nakonec získá krávu, která patří farářovi. Kráva skutečně dojí podstatně víc, než před experimentem. Vedení družstva váhá a navíc se rozkřikne, že Šimon je synem ředitele krajské zemědělské správy. Dcera Škopkových Blažena má na taneční zábavě zjistit pravdu. To se nelíbí Blaženinu chlapci Vencovi, který začne žárlit.Uprostřed zábavy zpozorují vesničané obrovský měsíc a paní řídíci ihned zazpívá operní árii o měsíčku. Vedení družstva dovolí Šimonovi, aby svůj pokus zopakoval v kravíně. U Škopků mají starosti s nechodící babičkou, která svým blízkým občas ztrpčuje život zlomyslnými skutky. Družstevní krávy ani při poslechu hudby nechtějí víc dojit. Blažena je těhotná, Venca ji podezírá, že budoucí dítě je Šimonovo, ale Blažena dokáže, že mu byla věrná. Do vesnice dorazí delegace z kraje včetně otce Pláničky, který nic netušil o činnosti svého syna. Chce s ním mluvit, ale usmíření milenci Blažena a Venca pomohou Šimonovi utéct. A tentokrát musí do motoráčku naskočit.

Poznámka

Volná pokračování natočil režisér Zdeněk Troška pod názvy Slunce, seno a pár facek (1989) a Slunce, seno, erotika (1991).

Hrají

Pavel Kikinčuk

brigádník Šimon Plánička

Bronislav Černý

instalatér Venca Konopník

Veronika Kánská

Blažena Škopková, Vencova dívka

Petra Pyšová

servírka Miluna

Helena Růžičková

Mařenka Škopková, Blaženina matka

Stanislav Tříska

Vladimír Škopek, Mařenčin muž

Arnoštka Červená

babička Škopkových

Martin Šotola

Jirka, syn Škopkových

Miroslav Zounar

předseda JZD Pepa Rádl

Jiří Lábus

živočichář Béďa

Pavel Vondruška

tajemník Mošna

Jaroslava Kretschmerová

sekretářka JZD Eva Pilátová zvaná Evík

Luděk Kopřiva

farář Otík

Vlastimila Vlková

farářova hospodyně Cecilka

Vlasta Mészárosová

průvodčí Helenka

Jiří Kostka

děda Zvoníček

Karel Engel

Rudík Sobotka

Hana Čížková

Sobotkova žena

Jiřina Jirásková

řídící Václavka Hubičková

Martin Wolf

závozník Eda

Jiří Janda

hospodský Jaroušek

Jiří Růžička

tlustý Josef

Jiřina Jelenská

Rádlová, předsedova žena

Oleg Reif

ředitel zemědělské správy Plánička

Alena Karešová

Pláničkova žena

Marie Sládková

Mošnova žena

Marie Pilátová

Vlasta Konopníková, Vencova matka

Václav Troška

Konopník, Vlastin muž

Vladimír Chvosta

Vencův kamarád

Michal Kepl

Vencův kamarád

Josef Bolard

Vencův kamarád

Marie Soukupová

Matoušková

Marie Švecová

drbna Mařenka Kelišová zvaná Keliška

Oldřich Smetana

Vlček

Libuše Fialová

sousedka

Bedřiška Kelišová

sousedka

Marie Pikhartová

sousedka

Miloslava Ratajová

sousedka

Blažena Votavová

sousedka

Richard Kepl

Karel Brázda

hudebník

František Chalupecký

hudebník

Miroslav Lukeš

hudebník

Jan Novotný (5)

hudebník

Václav Soukup

hudebník

obyvatelé obce Hoštice u Volyně

vesničané

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Magdalena Příhodová

Asistent režie

Petr Slabý, Rudolf Jokl, Eva Truchlá

Původní filmový námět

Zdeněk Troška, Petr Markov

Dramaturgie

Miroslav Hladký

Druhá kamera

Rudolf Jokl

Asistent kamery

Václav Zajíček

Výprava

Karel Kracík, Miloš Sršeň, Milan Šefrna

Návrhy kostýmů

Marie Franková

Kaskadéři

František Jákl (dubl za Kikinčuka), Jaroslav Tomsa

Vedoucí výroby

Blažej Vráb

Zástupce vedoucího výroby

Rudolf Mos, Hana Štefanová

Asistent vedoucího výroby

René Kořenář, Přemysl Čermák

Hudba

Použitá hudba

Antonín Dvořák (Rusalka /Měsíčku na nebi hlubokém/ – árie ), Bedřich Smetana (Tajemství /Sbor poutníků/), Petr Iljič Čajkovskij (Klavírní koncert b moll), Vilém Blodek (V studni /Mladá láska to je ráj/)

Nahrál

Orchestr Karla Vágnera

Dirigent

Karel Vágner (Orchestr Karla Vágnera)

Písně

V pohodě, Auťák na lásku, Trnky brnky – polka, U panského dvora, Pionýři, pionýři, malované děti (/parafráze na Huláni, huláni/), Tancuj, tancuj, vykrúcaj, Šla Nanynka do zelí, Pod našima okny teče vodička, Měsíčku na nebi hlubokém, Já jsem malý mysliveček, Mladá láska to je ráj, Ty křenovský luka, Dva docenti

Hudba k písni

lidová píseň (U panského dvora), Antonín Dvořák (Měsíčku na nebi hlubokém), Vilém Blodek (Mladá láska to je ráj), lidová píseň (Ty křenovský luka), Ivan Mládek (Dva docenti ), Karel Vágner (V pohodě), Karel Vágner (Auťák na lásku)

Text písně

Jan Krůta (V pohodě), Pavel Žák (Auťák na lásku), František Jaroslav Vacek-Kamenický (U panského dvora), Jaroslav Kvapil (Měsíčku na nebi hlubokém), Karel Sabina (Mladá láska to je ráj), Ivan Mládek (Dva docenti )

Zpívá

Hana Zagorová (V pohodě), Petr Kotvald (V pohodě), Stanislav Hložek (V pohodě), Hana Zagorová (Auťák na lásku), Petr Kotvald (Auťák na lásku), Stanislav Hložek (Auťák na lásku), ženský sbor (Trnky brnky – polka), dětský sbor (Pionýři, pionýři, malované děti), ženský sbor (Tancuj, tancuj, vykrúcaj), Erna Červená (Šla Nanynka do zelí), sbor (Pod našima okny teče vodička), Jiřina Jirásková (Měsíčku na nebi hlubokém), sbor (Já jsem malý mysliveček), Jiřina Jirásková (Mladá láska to je ráj), sbor (Ty křenovský luka), Ivan Mládek (Dva docenti )

Produkční údaje

Originální název

Slunce, seno, jahody

Anglický název

Sun, Hay and Strawberries

Pracovní název

Ta naše vesnička česká /scénář/

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

komedie, bláznivá komedie

Země původu

Československo

Copyright

1983

Rok výroby

1983

Premiéra

1. 9. 1984

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Jan Vild

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

83 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Akce: Anketa Týdeníku Televize, TV Plus a České televize – Hrdina filmového úsměvu tisíciletí (nejoblíbenější postava české filmové veselohry)

2000
Praha / Česká republika
5. místo
Helena Růžičková
výsledky vyhlášeny 4. 11. 2000 v Hudebním divadle Karlín za postavu Škopkové ve filmech Slunce, seno, jahody, Slunce, seno a pár facek a Slunce, seno, erotika