Herec Milan Lasica v osmdesátých letech ztvárnil v televizi i ve filmu řadu zajímavých rolí. Jednou z nich je i Pavel Šťastný, docent na filozofické fakultě, který svůj obor – etiku – přenáší i do svého života. Do Šťastného bezproblémového života však zasáhne dcera z prvního manželství – Eva. Nepříliš schopná dívka chce studovat medicínu a doufá, že jí otec v Praze poskytne jak ubytování, tak potřebnou protekci. Hrdina snímku Otakara Fuky tak uvízne v soukolí služeb a protislužeb, které nenávratně zdevastují jeho dosavadní existenci. Sebejistý, slušný muž se mění ve štvance, jenž se zpronevěřuje hlásaným ideálům i obyčejné lidské morálce. V humorné moralitě, na jejímž scénáři se vedle Fuky podílel i autor náměru Jiří Blažek, uplatnila v roli Evy své herecké vlohy začínající Veronika Žilková.
Docent Pavel Šťastný přednáší na filozofické fakultě o etice. Žije ve spokojeném manželství se svou druhou ženou Marií. Jejich klid naruší Pavlova dcera Eva z prvního manželství. Pavel je svou dcerou nadšen a také Marie ji přijme vlídně. Souhlasí také, aby dívka u nich během studia bydlela. Eva chce totiž studovat medicínu a bez skrupulí předpokládá, že to otec zařídí, i když její prospěch není valný. Pavlův přítel docent Oskar, který na fakultě pracuje, řekne Šťastnému, že existuje jediná cesta, jak dostat dívku na studia. Musí porušit své zásady a oplatit službu protislužbou. Šťastný nechce na tuto alternativu přistoupit, ale dcera ho uprosí. Prvním porušením etických zásad se Pavel dostane do kolotoče dalších služeb a službiček. Soužití s Evou není snadné, samorostlá dívka si myslí, že je jí vše dovoleno a že i učení dopadne dobře s „pomocí“ otce. Marie nakonec Evu vyhodí a Pavel po hádce odejde rovněž z bytu. Opije se v baru a ráno se vzbudí u vyzývavé posluchačky. Pavel chátrá a dokonce skončí s dcerou na záchytce. Po propuštění se schová na chalupě a s puškou v ruce hájí svou samotu. Jen Eva do chalupy vejde, vzápětí se však s otcem pohádá a ten jí poprvé naseká na zadek. Uražená Eva odejde, ale ve vlaku cestou do Prahy se začne učit. Docent znovu přednáší svůj obor, z jedné lavice však na něho pomrkává vyzývavá dívka, u níž před časem skončil opilý.
studentka Eva
docent Pavel Šťastný, Evin otec
docent patologie Oskar
úřednice Marie, Pavlova druhá žena
Vlasta, Pavlova první žena, Evina
Tonda Škarda, Oskarův bratranec
Škardova žena
Jarda, syn Škardových
studentka Kateřina Vodičková
psycholožka Olga Vanýsková
asistent Michal
Mariin otec
Mariina matka
vrátná na kolejích
děkan Dobeš
Alena, Evina spolubydlící
průvodčí ve vlaku
medik Roman
medička Jana
medička Naďa
zřízenkyně na záchytce
zřízenec na záchytce
sekretářka
sousedka
opilec na záchytce
sousedka
soused/řidič auta VB
barmanka
příslušník VB
svalovec/příslušník VB
ošetřovatel
zřízenec na záchytce
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
Václav Křístek, Jana Goetzová
Ivo Černý, Miloš Osvald, Jiří Rulík, Ladislav Rada
Luboš Vála, Milan Futera
Ivana Chobotová
Sidonie Žemberyová, Alena Chvojková, František Vokřál, Miroslav Jirsa
FISYO, skupina Combo, skupina Kvintet Kaskáda
František Belfín (FISYO), Daniel Fikejz (skupina Combo), Petr Brožek (skupina Kvintet Kaskáda)
Vyznání /Madonno má/, Říkej mi to potichoučku, Tovačov, Tovačov, Začni psát dopis, Setkání, Malovaný džbánku, Do-re-mi-la
Josef Dobeš (Vyznání /Madonno má/), Václav Pokorný (Říkej mi to potichoučku), Petr Brožek (Začni psát dopis), Petr Brožek (Setkání), Jindřich Brabec (Malovaný džbánku), Ladislav Štaidl (Do-re-mi-la)
František Kudrna (Vyznání /Madonno má/), Jiří Mládek (Říkej mi to potichoučku), Petr Brožek (Začni psát dopis), Petr Brožek (Setkání), Jiří Aplt (Malovaný džbánku)
Jiří Císler (Vyznání /Madonno má/), Yvetta Simonová (Říkej mi to potichoučku), Jiří Císler (Tovačov, Tovačov), Petr Brožek (Začni psát dopis), Petr Brožek (Setkání), sbor (Malovaný džbánku)
Samorost
An Original
film
hraný
komedie
Československo
1983
1983
1. 6. 1984
dlouhometrážní
93 min
česká