Džusový román

Země původu

Československo

Copyright

1984

Rok výroby

1984

Premiéra

1. 1. 1988

Minutáž

75 min

Kategorie

film

Žánr

příběh

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Džusový román

Český název

Džusový román

Anglický název

Juice Novel

Anotace

Hraný celovečerní debut třiatřicetiletého režiséra Fera Feniče Džusový román (1984) patří k těm snímkům, které se dostaly do přímého konfliktu s požadavky a očekáváními barrandovské dramaturgie. Příběh mladé dělnice z gumárny, který svou syrovostí a provokativní upřímností připomínal díla československé nové vlny šedesátých let, se premiéry dočkal až čtyři roky po svém vzniku – v roce 1988. Teprve rok poté směl Fenič realizovat svůj druhý hraný celovečerní projekt – podobenství o morálním pádu komunistického funkcionáře Zvláštní bytosti. Na rozdíl od stylizovaného snímku, který se stal Feničovým rozloučením s celovečerním hraným formátem, odkazuje Džusový román k dokumentaristickým kořenům svého autora. Protagonistkou vyprávění je venkovská dívka Alena Horáková, která začne s kamarádkou Jituš pracovat jako dělnice v gumárně. Podobně jako smělejší Jituš, i nejistá a plachá Alena vidí ve vdavkách jedinou možnost, jak se vymanit z ubíjejícího pracovního stereotypu. Ze známosti s pohledným sebestředným sportovcem Frantou však vznikne jen nechtěné těhotenství. Franta je ženatý, čeká dítě s manželkou a Alena musí podstoupit potrat... Džusový román vzdáleně upomíná na koncept Formanových Lásek jedné plavovlásky (1965), příběh náhodné známosti naivní dívky a její cesty do města končící deziluzí je však rozšířen o potratový motiv. K přesvědčivosti snímku přispěl kameraman Jaroslav Brabec, který v roce 1984 realizoval i snímek docela jiného charakteru – kostýmní romanci Zdeňka Trošky Poklad hraběte Chamaré. V roli Aleny excelovala tehdy devatenáctiletá Alena Mihulová, která rok předtím debutovala v tragikomedii Karla Kachyni Sestřičky. Partu Jituš se ujala neherečka Laura Kurovská, kterou nadabovala Zuzana Bydžovská. Také do dalších rolí se Feničovi povedlo získat málo známé představitele, kteří svými výkony přispěli k autentičnosti filmu.

Obsah

Venkovské dívky Alena a Jituš dobíhají ranní autobus, který je odveze do gumárenského závodu. Pro Alenu je to první pracovní den. Stereotypní práce u stroje ani jednu dívku netěší. Vyzývavá Jituš se netají tím, že se chce co nejrychleji vdát a z práce vypadnout. Ani drobné a nesmělé Aleně není tato představa cizí. Jituš si brzy najde Vaška, který se právě vrátil z vojny. Na kulturistické soutěži ve městě seznámí Vašek obě dívky s přitažlivým sportovcem Frantou. Aleně se zalíbí na první pohled. Jituš se vdává a na její svatbě je i Alena. Objeví se tam i Franta, který popíjí džus a vyhlíží si děvče. Nakonec vybídne na večerní procházku Alenu a bez jakýchkoliv skrupulí se s ní pomiluje na valníku s brambory. Alena při té příležitosti ztratí zlatý řetízek. Franta si dále už Aleny nevšímá a nezřízeně se opije. Ráno ho Alena na vozíku odveze na stanici autobusu a přemluví řidiče, aby ho vzal. Po čase Alena zjistí, že otěhotněla. Vydá se do Frantova bytu ve městě. Otevře ji Frantova těhotná manželka. Alena podstoupí potrat a potom se vrátí na své pracoviště. Jituš odejde na mateřskou dovolenou a na její místo nastoupí ostýchavá dívka. Alena se jí ujme, všechno jí vysvětlí a pak usedne ke svému stroji.

Film online

Hrají

Alena Mihulová

dělnice Alena Horáková

Laura Kurovská

dělnice Jitka Sládková zvaná Jituš, Alenina kamarádka

Josef Vaidiš

kulturista Franta Hlošek

Iveta Kopecká

kamarádka

Michaela Podešvová

kamarádka

Vladimír Švabík

referent Josef Moučka

Ludmila Baštincová

Alenina matka

Lída Beránková

spolupracovnice

Štěpánka Machová

Janečková

Jitka Kuchařová

zmalovaná kráska

Drahuše Přibylová

dělnice Jandová

Ingrid Manychová

žena z domácnosti

Jiří Kaňkovský

řidič autobusu Matyska

Miloš Petana

trenér hodu koulí

Pavel Melounek

rozhodčí na lehkoatletických závodech

Vladimír Hotárek

mistr

Daniel Netušil

venkovský mladík

Jan Hejčl

člen hudební skupiny

Pavel Hejčl

člen hudební skupiny

Tomáš Beránek

člen hudební skupiny

Jan Nešetřil

člen hudební skupiny

Marie Nejtrová

žena z vesnice

Marie Citová

zaměstnanci podniku Rubena n. p.

Mluví

Zuzana Bydžovská

hlas Jitky

Roman Skamene

hlas Vaška

Gabriela Wilhelmová

hlas dlouhovlasé dělnice

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Zuzana Hojdová, Michal Vostřez, Marta Křesinová

Asistent režie

Olga Hrčková

Původní filmový námět

Fero Fenič

Scénář

Fero Fenič

Technický scénář

Fero Fenič

Dramaturgie

Sonja Kroupová

Druhá kamera

Václav Zajíček

Asistent kamery

Jiří Zavřel

Výprava

Vladimír Ježek, Karel Plaňanský, Milan Šilha, Miloslav Dvořák

Návrhy kostýmů

Jana Budíková

Vedoucí výroby

Jiří Krejčí

Zástupce vedoucího výroby

Nový Pavel (výroba), Iva Šetková

Asistent vedoucího výroby

Adriena Váchová

Hudba

Použitá hudba

Zdeněk Barták (Drsná planina /hudba k filmu/), Bedřich Smetana (Libuše), Richard Strauss (Tak pravil Zarathustra /Also sprach Zarathustra/), Alexandr Porfirjevič Borodin (Polovecké tance)

Dirigent

Miki Jelínek (Studiová skupina Mikiho Jelínka)

Písně

Paráda, Prostři pro dva stůl, Okno mé lásky, Vlak, co nikde nestaví, Bláznova ukolébavka, Hlupák váhá, Na kytaru kluci v parku hrají, Každý má céčka, Slepička kropenatá, Hej, panímámo, Okolo Hradce, Studentská halenka, Co jste, hasiči, Pohádka mládí, Lásko, bože, lásko, Na Pankráci, na malém vršíčku, Keď som išol cez horu /Ricom picom/, Na tý louce zelený, Malou opičku mám

Hudba k písni

Karel Zich (Paráda), Karel Svoboda (Prostři pro dva stůl), Petr Janda (Okno mé lásky), Petr Janda (Vlak, co nikde nestaví), Pavel Dydovič (Bláznova ukolébavka), Oldřich Říha (Hlupák váhá), Pavel Skalický (Na kytaru kluci v parku hrají), Zdeněk Barták (Každý má céčka), Karel Valdauf (Slepička kropenatá), Karel Vacek (Hej, panímámo), lidová píseň (Studentská halenka), lidová píseň (Co jste, hasiči), Karel Vacek (Pohádka mládí), lidová píseň (Lásko, bože, lásko), lidová píseň (Na Pankráci, na malém vršíčku), lidová píseň (Keď som išol cez horu /Ricom picom/), lidová píseň (Na tý louce zelený)

Text písně

Michal Bukovič (Paráda), Zdeněk Borovec (Prostři pro dva stůl), Zdeněk Rytíř (Okno mé lásky), Miroslav Černý (Vlak, co nikde nestaví), František Řebíček (Bláznova ukolébavka), Ladislav Vostárek (Hlupák váhá), Václav Hons (Na kytaru kluci v parku hrají), Šárka Schmidtová (Každý má céčka), Karel Valdauf (Slepička kropenatá), Karel Vacek (Hej, panímámo), Karel Vacek (Pohádka mládí)

Zpívá

Karel Zich (Paráda), Karel Gott (Prostři pro dva stůl), Petr Janda (Okno mé lásky), sbor (Vlak, co nikde nestaví), sbor (Bláznova ukolébavka), sbor (Hlupák váhá), skupina Saturn (Na kytaru kluci v parku hrají), mužský hlas (Každý má céčka), sbor (Slepička kropenatá), sbor (Hej, panímámo), sbor (Okolo Hradce), sbor (Studentská halenka), sbor (Co jste, hasiči), sbor (Pohádka mládí), mužský hlas (Lásko, bože, lásko), sbor (Na Pankráci, na malém vršíčku), sbor (Keď som išol cez horu /Ricom picom/), dívčí sbor (Malou opičku mám)

Produkční údaje

Originální název

Džusový román

Anglický název

Juice Novel

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

příběh

Země původu

Československo

Copyright

1984

Rok výroby

1984

Premiéra

1. 1. 1988

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Jiří Blažek

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

75 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 21. filmový festival mladých Trutnov

1988
Trutnov / Československo
Cena Mladé fronty
František Fenič

Vítěz

Akce: 1. Fórum mladého filmu Bratislava

1986
Bratislava / Československo
Vítěz