Jonáš a Melicharová

Země původu

Československo

Copyright

1986

Rok výroby

1986

Premiéra

1. 12. 1986

Minutáž

82 min

Kategorie

film

Žánr

hudební

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Jonáš a Melicharová

Český název

Jonáš a Melicharová

Anglický název

Jonáš and Melicharová

Pracovní název

Jonáš dejme tomu ve středu / Semafor a jeho tingltangl

Anotace

Specialista na písničková pásma, režisér Vladimír Sís, realizoval v roce 1986 střihový snímek Jonáš a Melicharová. Jeho základem jsou scénky a songy z divadelního představení Jonáš dejme tomu v úterý, jež Sís s autorem předlohy, textařem, zpěvákem a hercem Jiřím Suchým, ve scénáři svázali jednoduchým dějem. Stárnoucí komik Jonáš (Suchý) v prostorách rekonstruovaného divadla Semafor vzpomíná na svou slavnou minulost. Navázat na ni mu pomůže hudbymilovná uklízečka Melicharová v podání Jitky Molavcové (jež se stala Suchého stálou jevištní partnerkou po smrti Jiřího Šlitra). Ve filmu jsou použity i ukázky z vojenské komedie Bylo nás deset (1963) a dvou semaforských televizních projektů. Využit je i archiv divadla Semafor. V roce 1988 realizoval Vladimír Sís pokračování nazvané Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou.

Obsah

Stárnoucí komik Jonáš se při procházce Prahou zastaví u divadla Semafor, které je v rekonstrukci. Vejde dovnitř, do hlediště, pak do zákulisí. V rekvizitárně spatří uklízečku Melicharovou, která ho zbožňuje. Jonáš zde najde svůj starý slamáček a červenou vestu. Když si dá obě rekvizity na sebe, promění se rázem ve slavného kabaretiéra a na jevišti zazpívá Píseň o kabaretu. V šatně vzpomíná na první štaci, na první lásku Veroniku a na další dívky z divadla. Když zpívá Blues o písni, přidá se k němu i Melicharová. Jonáš s překvapením zjistí, že uklízečka má hudební talent. Učí ji základům řemesla a Melicharová se změní ve zpěvačku. Výborně zahraje i na saxofon. Při duetu o lásce Jonáš ženu urazí, ale oba se brzy usmíří. Ve vzpomínkách na minulost se objeví i Jiří Šlitr a Jan Werich. Melicharová složí píseň Rekviem za utopenou rybu a snaží se komika přimět, aby ji požádal o ruku, což Jonáš po menším váhání učiní. Po finále v tradicích semaforské show se oba procházejí Divadelní poutí na Střeleckém ostrově.

Poznámka

Ve filmu jsou použity ukázky z filmu Bylo nás deset (1963, režie Antonín Kachlík), z televizních filmů Magnetické vlny léčí (1965, režie Vojtěch Jasný), Dobře placená procházka (1966, režie Ján Roháč, Miloš Forman), Recitál (1965, režie Ján Roháč) a také archivní záznamy divadla Semafor a televizní písničky.

Film online

Hrají

Jiří Suchý

Jonáš

Jitka Molavcová

Melicharová

Simona Chytrová

barová tanečnice/mažoretka

Monika Jindrová

baletka/mažoretka

Lucie Setničková

baletka/mažoretka

Eugen Jegorov

hudebník

Vladimír Vandrovec

hudebník

Pavel Greifoner

hudebník

Jiří Hájek (2)

hudebník

Václav Král (hudebník)

hudebník

členové divadla Semafor

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Milan Klacek, Jan Křížek

Asistent režie

Zdenka Barochová

Původní filmový námět

Magdalena Dietlová

Předloha

Jiří Suchý (Jonáš dejme tomu v úterý – divadelní hra)

Technický scénář

Vladimír Sís

Dramaturgie

Pavel Hajný

Druhá kamera

Miroslav Čvorsjuk

Asistent kamery

Vladimír Murat

Výprava

Ivan Ernyei, Jiří Libánský, Dana Smržová

Návrhy kostýmů

Běla Suchá

Vedoucí výroby

Jaromír Lukáš

Zástupce vedoucího výroby

Jiří Synek, Dagmar Pitráková, Jarmila Tomišková

Spolupráce

Yvona Limberská, Anna Mejtská, Jana Šimonová, Petr Pištěk, Alena Sísová, Miloš Schmiedberger (2)

Hudba

Použitá hudba

Ludwig van Beethoven (Symfonie č. 9 d moll /Óda na radost/)

Dirigent

Ferdinand Havlík (Orchestr Ferdinanda Havlíka)

Písně

Balada z mlází, Bar Honolulu, Co ve městě se povídá, Jo to jsem ještě žil, Nevyplacený blues, Vyvěste fangle, Labutí píseň, Na shledanou, Krajina posedlá tmou, Zčervená, Tulipán, Golem, To je láska, Nejsmutnější varieté, Opona stříbrem pošitá, Rekviem za utopenou rybu, Trvalo to rok, Vydáme se na tu cestu dlouhou, Znám tolik písní, Koukejte, venku leje, Óda na radost, Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt, Dítě velkoměsta, Už nikdy víc milovat nebudu, Ostrov Capri

Hudba k písni

Jiří Šlitr (Balada z mlází), Jiří Šlitr (Bar Honolulu), Jiří Šlitr (Co ve městě se povídá), Jiří Šlitr (Jo to jsem ještě žil), Jiří Šlitr (Nevyplacený blues), Jiří Šlitr (Vyvěste fangle), Jiří Šlitr (Labutí píseň), Jiří Šlitr (Na shledanou), Jiří Šlitr (Krajina posedlá tmou), Jiří Šlitr (Zčervená), Jiří Šlitr (Tulipán), Jiří Šlitr (Golem), Ferdinand Havlík (To je láska), Ferdinand Havlík (Nejsmutnější varieté), Jiří Suchý (Opona stříbrem pošitá), Jiří Suchý (Rekviem za utopenou rybu), Jiří Suchý (Trvalo to rok), Jiří Suchý (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jiří Suchý (Znám tolik písní), lidová americká píseň (Koukejte, venku leje), Ludwig van Beethoven (Óda na radost), Friedrich Holländer (Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt), Vladimír Vích (Dítě velkoměsta), Bedřich Nikodém (Už nikdy víc milovat nebudu), Wilhelm Grosz (Ostrov Capri)

Text písně

Jiří Suchý (Balada z mlází), Jiří Suchý (Bar Honolulu), Jiří Suchý (Co ve městě se povídá), Jiří Suchý (Jo to jsem ještě žil), Jiří Suchý (Nevyplacený blues), Jiří Suchý (Vyvěste fangle), Jiří Suchý (Labutí píseň), Jiří Suchý (Na shledanou), Jiří Suchý (Krajina posedlá tmou), Jiří Suchý (Zčervená), Jiří Suchý (Tulipán), Jiří Suchý (Golem), Jiří Suchý (To je láska), Jiří Suchý (Nejsmutnější varieté), Jiří Suchý (Opona stříbrem pošitá), Jiří Suchý (Rekviem za utopenou rybu), Jiří Suchý (Trvalo to rok), Jiří Suchý (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jiří Suchý (Znám tolik písní), Jiří Suchý (Koukejte, venku leje), Friedrich Holländer (Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt), Jiří Suchý (Dítě velkoměsta), Vilda Dubský (Už nikdy víc milovat nebudu)

Zpívá

Jiří Suchý (Balada z mlází), Jiří Šlitr (Balada z mlází), Jiří Suchý (Bar Honolulu), Eva Pilarová (Co ve městě se povídá), Jiří Suchý (Jo to jsem ještě žil), sbor (Jo to jsem ještě žil), Jiří Suchý (Nevyplacený blues), Jiří Šlitr (Vyvěste fangle), Hana Hegerová (Vyvěste fangle), Pavlína Filipovská (Vyvěste fangle), Jiří Suchý (Labutí píseň), Vlasta Kahovcová (Labutí píseň), Jiří Suchý (Na shledanou), Jiří Suchý (Krajina posedlá tmou), Jitka Zelenohorská (Krajina posedlá tmou), Vlasta Kahovcová (Krajina posedlá tmou), sbor (Krajina posedlá tmou), Jiří Suchý (Zčervená), Jiří Jelínek (Zčervená), Jiří Suchý (Tulipán), Jiří Suchý (Golem), Jiří Šlitr (Golem), Jiří Suchý (To je láska), Jitka Molavcová (To je láska), Jiří Suchý (Nejsmutnější varieté), Jiří Suchý (Opona stříbrem pošitá), Jitka Molavcová (Opona stříbrem pošitá), Jitka Molavcová (Rekviem za utopenou rybu), Jitka Molavcová (Trvalo to rok), Jiří Suchý (Trvalo to rok), Jiří Suchý (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jitka Molavcová (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jiří Suchý (Znám tolik písní), Jiří Suchý (Koukejte, venku leje), Jitka Molavcová (Koukejte, venku leje), Jitka Molavcová (Óda na radost), Jiří Suchý (Óda na radost), Jitka Molavcová (Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt), Jiří Suchý (Dítě velkoměsta), Jiří Suchý (Už nikdy víc milovat nebudu), Jitka Molavcová (Ostrov Capri)

Produkční údaje

Originální název

Jonáš a Melicharová

Anglický název

Jonáš and Melicharová

Pracovní název

Jonáš dejme tomu ve středu / Semafor a jeho tingltangl

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

hudební

Země původu

Československo

Copyright

1986

Rok výroby

1986

Premiéra

1. 12. 1986

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Josef Císař

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

82 min

Verze

česká