Kamarád do deště

Země původu

Československo

Copyright

1988

Rok výroby

1988

Premiéra

1. 8. 1988

Minutáž

72 min

Kategorie

film

Žánr

kriminální

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Kamarád do deště

Český název

Kamarád do deště

Anglický název

A Good Pal

Anotace

Režisér Jaroslav Soukup v osmdesátých letech nabídl většinovému publiku hned několik atraktivních titulů s mladými hrdiny. Vedle Větru v kapse (1982), Lásky z pasáže (1984) a Discopříběhu (1987) to byl především Kamarád do deště z roku 1988. Ve snímku, který se o deset let později dočkal pokračování pod názvem Kamarád do deště II – Příběh z Brooklynu, navazoval na Soukupovy předchozí snímky tématem i obsazením hlavních rolí. Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi, které Soukup poprvé obsadil do Větru v kapse, si v Kamarádovi do deště zahráli dvojici přátel, kteří společně zvládají nejrozmanitější nástrahy osudu. Věnují se přitom povoláním, která byla na sklonku totality spojena s možností vedlejších, nepříliš legálních zisků: Michal je číšníkem a Tomáš taxikářem. Když Michala oloupí o tržbu maskovaný zloděj, Tomáš si na týden vypůjčí peníze od veksláka Adamce. Kamarád je totiž v podmínce a situaci nemůže jít řešit na policii. Mladíci mají sedm dní na to, aby splatili dluh navýšený o lichvářský úrok. Navíc zjistí, že přepadení inicioval Michalův kolega Kadlec se svým zetěm, překupníkem Burešem. Mladíci se rozhodnou na Kadlece nastražit důmyslnou past. Vytrestají i Adamce, oba své protivníky pak ovšem vydají do rukou policie… Ve scénáři, na kterém Jaroslav Soukup spolupracoval se svým oblíbeným Miroslavem Vaicem, autoři akcentují „morální“ chování svých hrdinů ve světě plném podvodníků a zlodějů. Součástí jejich plánu se ovšem stává i nic netušící kunsthistorik Syřiště. Oficiální spravedlnosti hrdinové své problémy nemohou svěřit, protože by jim nevěřila (a oni nevěří jí). Jedinou možností je vzít spravedlnost do vlastních rukou. Klasický koncept (jehož realizace je zjevně inspirována americkou krimi komedií Podraz /1973/) tak Vaic se Soukupem dovedně aplikují na poměry v Československu konce osmdesátých let.

Obsah

Číšníka Michala oloupí při odvážení tržby maskovaný muž. Mladík je v podmínce, myslí si, že by mu nikdo nevěřil, a přepadení nehlásí. Taxíkář Tomáš, jeho nejlepší kamarád, si kvůli němu vypůjčí od veksláka Adamce šedesát tisíc s lichvářským úrokem a na pouhý týden. Michal ale marně peníze shání. Jeho dívka, fotografka Magda, nabídne, že prodá auto rodičů, kteří jsou momentálně v cizině. S tím Michal nesouhlasí. Adamec odmítne prodloužit lhůtu a dá Tomáše zmlátit svými gorilami. Ten se pak raději ukryje v bytě u Magdy a Michala. Z útržku složenky na 125 tisíc korun poslaných stavební firmě, který vypadl náhodně vrchnímu číšníkovi Kadlecovi, pozná Michal, že iniciátorem loupeže byl právě tento jeho kolega. Staví se svým zetěm Burešem vilu. A Bureš, vedoucí garáží a jak se proslýchá i překupník, zjevně loupil. Michal se jako údajný svědek loupeže pokusí od něj peníze získat anonymní výhružkou po telefonu. Garážmistr slíbí za mlčení zaplatit, ale do obálky dá jen noviny. Kamarádi vymyslí nový plán. Pod záminkou hledání exkluzivních interiérů k filmování navštíví i s Magdou nevrlého kunsthistorika, profesora Syřiště. Dívka v jeho bytě nafotí cenné starožitnosti a nábytek. Michal ukáže snímky Kadlecovi jako nabídku na prodej od známé, pro niž sehnal zahraničního zájemce. Vrchní cítí výhodný obchod a nabídne zálohu 70 tisíc. Chce ovšem cennosti vidět na vlastní oči. Michalova dobrá známá se coby produkční vloudí k profesorovi, a když Tomáš vyláká Syřiště z bytu, předvede Kadlecovi v roli profesorovy vdovy „věci na prodej“. Získané peníze veze Tomáš Adamcovi. Zastaví se v bistru, ale úmyslný požár zničí jeho taxi i s penězi. Adamec dál vymáhá dluh. Kamarádi mu unesou vzácného chrta a chtějí výkupné. Peníze v nádržce na toaletách v obchodním domě sice jsou, ale islandské koruny mnohem nižší hodnoty. Adamec má možnost nápravy. Za stěračem najde obálku pro prodavačku, která mu po odevzdání peněz řekne, kde psa najde. Nazítří Adamec poctivě zaplatí, ale atraktivní prodavačka, která našla v obálce pornografické fotografie, pozvala na údajného zvrhlíka kamarády skladníky. Zmlácený Adamec pak najde svého psa u auta. Chamtivého Kadlece naláká Michal na výhodnou koupi ukradeného auta. Přiveze mu Magdin vůz k Burešovi do garáží. Mezitím přijde Kadlec se stěhováky pro koupený nábytek a rozhořčený profesor ho přivítá kbelíkem vody. Vrchní pochopil, co se na něj valí. Zetě ale varuje pozdě. Bezpečnost přistihne v garážích oba u napůl demontovaného vozu. Pro kamarády Michala a Tomáše je pohled na zatčené gaunery velkým zadostiučiněním.

Hrají

Sagvan Tofi

číšník Michal

Lukáš Vaculík

taxikář Tomáš

Beata Andraszewicz

fotografka Magda, Michalova dívka

Karol Strasburger

Karel Adamec, šéf vekslácké party

Karel Augusta

vrchní Kadlec

Andrej Hryc

vedoucí garáží Bureš, Kadlecův zeť

dr. Ivan Vyskočil

profesor Václav Syřiště, historik

Zdeněk Ornest

taxikář alias pan Krüger

Valentina Thielová

Tomášova matka

Alena Vránová

varietní umělkyně Vlasta

Oldřich Vlach

Michalův strýc, vedoucí prodejny nábytku

Ladislav Trojan

Tomášův otec

Ladislav Potměšil

vedoucí restaurace

Kateřina Brožová

prodavačka-blondýnka

Jiří Langmajer

automechanik Standa

Jana Thomková

černovláska

Pavel Havránek

kuchař Venca

Miloslav Homola

majitel ukradeného auta

Eduard Pergner

homosexuál v taxíku

Ivo Niederle

opilec

Igor Smržík

recepční v Intercontinentalu

Olga Kašová

recepční Irena v Jaltě

Blanka Lormanová

pomocná síla v kuchyni

Lena Birková

sousedka profesora Syřiště

Olga Čuříková

matka Ireny

Ferdinand Krůta

muž na zahradě

Martin Moravec

mladík u Tuzexu

Jaromír Andert

příslušník VB

Bedřich Šetena

příslušník VB

Květoslav Štora

stěhovák

Miroslav Rataj

recepční

Jaroslav Tomsa

hlídka VB

Libor Klug

diskžokej

Mária Benovičová

blondýnka

Z. Chybová

baletka

Ivana Lachová

baletka

Jaroslava Malíková

baletka

Renata Schmiedtmajerová

baletka

Rostislav Osička

muž ničící taxi

Jan Vávra (3)

číšník na baru

Arnošt Proschek

cizinec v Alcronu

Dagmar Navláčilová

Iveta Lišková

Petr Sommer

Karel Slezák

Jiří Kroupa

Mluví

Boris Rösner

hlas Adamce

Bohumila Dolejšová

hlas Burdové

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Josef Jarolímek

Asistent režie

Dušan Vodák, Barbora Bílková

Původní filmový námět

Jaroslav Soukup, Miroslav Vaic

Technický scénář

Jaroslav Soukup

Dramaturgie

Věra Kalábová

Druhá kamera

Jiří Pechar

Asistent kamery

Jan Carda

Výprava

Bohumil Kadlec, Jan Klíma, Karel Karas

Vedoucí výroby

Přemysl Pražský

Zástupce vedoucího výroby

Bohdan Kysil, Adriena Jirková

Asistent vedoucího výroby

Miloš Matula, Drahomíra Čížková

Spolupráce

Iveta Havlová, Eva Horázná, Štěpán Exner, Michal Fairaizl, Ivan Jombík

Hudba

Hudba

Ján Baláž, archivní

Písně

Dávej ber, Two Loosers in Town, Rádio, 5-4-3-2-1 /Tři jsou někdy víc/, Touch Me Like You've Always Touched Me, The Loser and the Winner, Get out of my Way, Tlaková níž, Stallion in the Dawn, To už poznám, Umenie žiť, Veľa je niekedy málo, Cosmic Rays, In 1963, Jonathan

Hudba k písni

Ján Baláž (Dávej ber), Jiří Zmožek (Two Loosers in Town), Ladislav Štaidl (Rádio), Karel Zich (5-4-3-2-1 /Tři jsou někdy víc/), Marino (Touch Me Like You've Always Touched Me), Vašo Patejdl (The Loser and the Winner), Richard Müller (Get out of my Way), Richard Müller (Tlaková níž), Ján Lehotský (Stallion in the Dawn), Vašo Patejdl (To už poznám), Vašo Patejdl (Umenie žiť), Vašo Patejdl (Veľa je niekedy málo), Vašo Patejdl (Cosmic Rays), Vašo Patejdl (In 1963), Vašo Patejdl (Jonathan)

Text písně

Boris Janíček (Dávej ber), Miloš Skalka (Two Loosers in Town), Miroslav Černý (Rádio), Michal Bukovič (5-4-3-2-1 /Tři jsou někdy víc/), Miloš Skalka (Touch Me Like You've Always Touched Me), Vladimír Čort (The Loser and the Winner), Daniel Mikletič (Get out of my Way), Ján Štrasser (Tlaková níž), Vladimír Čort (Stallion in the Dawn), Ľuboš Zeman (To už poznám), Ľuboš Zeman (Umenie žiť), Ľuboš Zeman (Veľa je niekedy málo), Vladimír Čort (Cosmic Rays), Vladimír Čort (In 1963), Vladimír Čort (Jonathan)

Zpívá

Lukáš Vaculík (Dávej ber), Sagvan Tofi (Dávej ber), Michal David (Dávej ber), Michal David (Two Loosers in Town), Heidi Janků (Rádio), Karel Zich (5-4-3-2-1 /Tři jsou někdy víc/), skupina Flop (5-4-3-2-1 /Tři jsou někdy víc/), Goldie Ens (Touch Me Like You've Always Touched Me), Beáta Dubasová (The Loser and the Winner), skupina Banket (Get out of my Way), Richard Müller (Tlaková níž), skupina Modus (Stallion in the Dawn), Vašo Patejdl (To už poznám), Vašo Patejdl (Umenie žiť), Vašo Patejdl (Veľa je niekedy málo), Vašo Patejdl (Cosmic Rays), Vašo Patejdl (In 1963), Vašo Patejdl (Jonathan)

Produkční údaje

Originální název

Kamarád do deště

Anglický název

A Good Pal

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

kriminální

Země původu

Československo

Copyright

1988

Rok výroby

1988

Premiéra

1. 8. 1988

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Josef Císař

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

72 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 39. filmový festival pracujících – léto ´88

1988
80 měst / Československo
Cena města Trnavy
udělena 29. 6. 1988 v Hradci Králové