Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou

Země původu

Československo

Copyright

1988

Rok výroby

1988

Premiéra

1. 6. 1989

Minutáž

74 min

Kategorie

film

Žánr

hudební, komedie, revue

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou

Český název

Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou

Anglický název

Jonas 39,5 C

Pracovní název

Jonáš, aneb jak je důležité míti Melicharovou

Anotace

Desetiletí koexistence Jiřího Suchého s pražským divadlem Semafor připomínají dva snímky využívající postavy kabaretiéra Jonáše, kterou začal herec, zpěvák a autor ztělesňovat ještě po boku Jiřího Šlitra. Po smrti svého jevištního partnera Suchý našel novou hereckou partnerku v Jitce Molavcové, se kterou vymyslel postavu zamilované uklízečky Žofie Melicharové. Ta je také protagonistkou volného pokračování střihového snímku Jonáš a Melicharová (1986), jejž v roce 1988 natočil režisér Vladimír Sís. Podobně jako v prvním filmu jde o písničkové pásmo provázané situací hlavních postav. Jonáš při hledání dárku pro uklízečku onemocní a horečnaté sny, v nichž soupeří reálná Melicharová s ideální divou Olivií (Mahulena Bočanová), umožňují autorům evokovat řadu klasických semaforských písniček.

Obsah

Kabaretiér v důchodu bloumá po staré Praze a hledá dárek pro svou uklízečku Melicharovou, která má narozeniny. Nakonec na smetišti najde vyřazený televizor a v dešti ho dovleče domů. Melicharová se vděčně dívá na televizor, i když na obrazovce nic není vidět. Jonáš z prochladnutí onemocní a v horečnatých snech se mu uskutečňují jeho sny. Běhá po louce s krásnou filmovou hvězdou Olivií. Všudypřítomná Melicharová opodál pase krávu. Jonáš napíše píseň, kterou v agentuře nadšeně přijmou.Dostane roli metaře a má zametat bobky po koze, kterou venčí Melicharová. Z kozy se stane kráva a potom slon a Jonáš nakonec omdlí. Probudí se,ale zakrátko znovu upadne do snů. Tentokrát zpívá duet s Olivií. Ta neumí zpívat a tak za ni zpívá Melicharová. Po několika dalších písních Jonáš s Melicharovou neúspěšně stopují auta, ale musí vzít za vděk dvoukolem, na němž dojedou do Londýna. Kabaretiér vyhraje v loterii náušnice a dá je Olivii. Po probuzení následuje jeho další sen. S Melicharovou zpívají na dvoře, v baru Honolulu má Melicharová hudebně-taneční výstup, v úzkých uličkách dělnické čtvrti zpívá Jonáš a probodne dívku. Probudí ho zápach, Melicharová spálila konvici na čaj. V dalším snu Jonáš podaruje Melicharovou slíbenými náušnicemi (i s ušima). Olivie jim kyne a oba se procházejí v krásném letním odpoledni po dostihové dráze, Melicharová v květinovém klobouku, Jonáš ve svátečních šatech.

Hrají

Jiří Suchý

Jonáš, kabaretiér v. v.

Jitka Molavcová

uklízečka Žofie Melicharová

Mahulena Bočanová

filmová hvězda Olivie

Zita Kabátová

prodavačka losů

Věra Křesadlová

sekretářka

Erna Březinová

bílá dívka

Antonín Klepáč

kajzrrock

Miloslav Horáček

kajzrrock/vrátný

Marcela Černačová

křehká baletka

Eva Čížkovská

černá dívka - položena Božena

Lenka Loubalová

zpěvačka

Luboš Hajn

tvrdý hoch/kožená bunda

Miroslav Hajn

tvrdý hoch/kožená bunda

Václav Pálka

tvrdý hoch

Milan Klacek

muž s vlčími máky

Monika Herbichová

miss gymnázium

Simona Libichová

slečna

Michaela Srbová

slečna

Hana Tomanová

slečna

Rudolf Danda

hubený klavírista

Jiří Kuba

motocyklista

Milan Wolf

muž v námořnickém

Pavel Veselý

krupiér

Jiří Šlitr

on sám

Jaroslav Tomsa

veterán

Erik Rebernak

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Milan Klacek

Původní filmový námět

Jiří Suchý

Technický scénář

Vladimír Sís

Dramaturgie

Pavel Hajný

Výprava

Miroslav Buberle, Ivo Černý, Vladimír Ježek, Michal Paul, Žák Jiří (2), Ladislav Winkelhöfer

Vedoucí výroby

Jaromír Lukáš

Zástupce vedoucího výroby

Jiří Synek, Lev Veltrubský, Lenka Jandová

Asistent vedoucího výroby

Luboš Kozák

Spolupráce

Martin Malý, Jana Šimonová, Ivana Mrázová (2), Růžena Hejsková, Roman Vácha

Hudba

Použitá hudba

Johann Strauss ml. (Na krásném modrém Dunaji)

Dirigent

Ferdinand Havlík (FISYO), Ferdinand Havlík (Orchestr Ferdinanda Havlíka)

Písně

Pondělní blues, Proč se lidi nemaj rádi, Malé kotě, Čím budu, tím budu rád, Koupil jsem si knot, Klokočí, Ukrejvám rozpaky, Píseň pro bratrance, Sedm dárků, Bar Honolulu, Líbej mě víc (/také v italštině/), Podivná hodina, Motýl, Píseň sekretářky, Happy end, Jak se plaší zlé sny, Pramínek vlasů, Trvalo to rok, Vydáme se na tu cestu dlouhou, Cvrček, Babetta

Hudba k písni

Jiří Šlitr (Pondělní blues), Jiří Šlitr (Proč se lidi nemaj rádi), Jiří Šlitr (Malé kotě), Jiří Šlitr (Čím budu, tím budu rád), Jiří Šlitr (Koupil jsem si knot), Jiří Šlitr (Klokočí), Jiří Šlitr (Ukrejvám rozpaky), Jiří Šlitr (Píseň pro bratrance), Jiří Šlitr (Sedm dárků), Jiří Šlitr (Bar Honolulu), Jiří Šlitr (Líbej mě víc ), Jiří Šlitr (Podivná hodina), Jiří Šlitr (Motýl), Jiří Šlitr (Píseň sekretářky), Jiří Suchý (Happy end), Jiří Suchý (Jak se plaší zlé sny), Jiří Suchý (Pramínek vlasů), Jiří Suchý (Trvalo to rok), Jiří Suchý (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Ferdinand Havlík (Cvrček), Jiří Šlitr (Babetta)

Text písně

Jiří Suchý (Pondělní blues), Jiří Suchý (Proč se lidi nemaj rádi), Jiří Suchý (Malé kotě), Jiří Suchý (Čím budu, tím budu rád), Jiří Suchý (Koupil jsem si knot), Jiří Suchý (Klokočí), Jiří Suchý (Ukrejvám rozpaky), Jiří Suchý (Píseň pro bratrance), Jiří Suchý (Sedm dárků), Jiří Suchý (Bar Honolulu), Jiří Suchý (Líbej mě víc ), Jiří Suchý (Podivná hodina), Jiří Suchý (Motýl), Jiří Suchý (Píseň sekretářky), Jiří Suchý (Happy end), Jiří Suchý (Jak se plaší zlé sny), Jiří Suchý (Pramínek vlasů), Jiří Suchý (Trvalo to rok), Jiří Suchý (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jiří Suchý (Cvrček)

Zpívá

Jiří Suchý (Pondělní blues), Jitka Molavcová (Proč se lidi nemaj rádi), Jiří Suchý (Malé kotě), Jiří Suchý (Čím budu, tím budu rád), Jiří Suchý (Koupil jsem si knot), Jiří Suchý (Klokočí), Jiří Suchý (Ukrejvám rozpaky), Jitka Molavcová (Ukrejvám rozpaky), Mahulena Bočanová [dab] (Ukrejvám rozpaky), Jiří Suchý (Píseň pro bratrance), Jitka Molavcová (Píseň pro bratrance), Jitka Molavcová (Sedm dárků), Jiří Suchý (Sedm dárků), Jiří Suchý (Bar Honolulu), Jitka Molavcová (Líbej mě víc ), Jiří Suchý (Podivná hodina), sbor divadla Semafor (Podivná hodina), Jiří Suchý (Motýl), Jitka Molavcová (Motýl), Věra Křesadlová (Píseň sekretářky), Věra Křesadlová (Happy end), sbor divadla Semafor (Jak se plaší zlé sny), Jiří Suchý (Pramínek vlasů), Jiří Suchý (Trvalo to rok), Jitka Molavcová (Trvalo to rok), Jitka Molavcová (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jiří Suchý (Vydáme se na tu cestu dlouhou), Jiří Suchý (Cvrček), Jitka Molavcová (Cvrček)

Choreografie

Erna Březinová

Produkční údaje

Originální název

Jonáš II aneb Jak je důležité míti Melicharovou

Anglický název

Jonas 39,5 C

Pracovní název

Jonáš, aneb jak je důležité míti Melicharovou

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

hudební, komedie, revue

Země původu

Československo

Copyright

1988

Rok výroby

1988

Premiéra

1. 6. 1989

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Josef Císař

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

74 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 11. festival české a slovenské veselohry Nové Město nad Metují

1989
Nové Město nad Metují / Československo
Cena za nejlepší herecký výkon
Jiří Suchý

Vítěz

Festival: 11. festival české a slovenské veselohry Nové Město nad Metují

1989
Nové Město nad Metují / Československo
Cena za nejlepší herecký výkon
Jitka Molavcová