Můj přítel d’Artagnan

Země původu

Československo

Copyright

1989

Rok výroby

1989

Premiéra

1. 2. 1991

Minutáž

86 min

Kategorie

film

Žánr

dětský

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Můj přítel d’Artagnan

Český název

Můj přítel d’Artagnan

Anglický název

My Friend d’Artagnan

Anotace

Dětský snímek režiséra Radovana Urbana vznikl v roce 1989, do kin se však dostal až v únoru 1991 a v dobové produkci téměř zanikl. Protagonistou vyprávění je třináctiletý Milda Malý, který vzpomíná na natáčení filmu, v němž hrál hlavní roli. V právě dotočeném snímku představoval citlivého kluka, kterému splývá realita se světem představ ovlivněných Dumasovými Třemi mušketýry. Sebeidentifikace s d’Artagnanem je v prudkém kontrastu s realitou, v níž je hrdina outsiderem vysmívaným dětskou partou v prázdninové chatové osadě. Podobně jako dumasovský hrdina, také filmový protagonista – na rozdíl od jeho představitele – nakonec dosáhne spravedlnosti a uznání. Zajímavostí snímku je skutečnost, že jde vlastně o retro: odehrává se totiž v létě roku 1964. V obsazení zaujmou Jiří Lábus, Oldřich Navrátil či Oldřich Vlach.

Obsah

Třináctiletý chlapec Milda Malý hrál hlavní roli v dětském filmu. Konec práce oslavují herci i štáb jídlem a pitím. Jen Milda vzpomíná na dny, které strávil s filmaři v Jizerských horách. Ve filmu představoval citlivého chlapce, který se v představách identifikuje s D'Artagnanem a ostatní obyvatele chalupářské osady rovněž vystupují v jeho fantazii jako postavy z Dumasova románu. Kamarádka Veruna, kterou tajně miluje, je většinou paní Bonacieuxová, ale někdy také zlá Mylady. Veruna totiž občas dává okázale najevo svou přízeň jinému chlapci. Mildovi se s ostatními chlapci posmívá, že nepřeskočí v řece obrovské kameny a vždycky spadne do vody. V osadě se sešli lidé nejrůznějších charakterů a děti někdy kopírují jejich dobré i špatné vlastnosti. Bohatý Sochor stále vylepšuje chalupu a nutí svého synka Álu, aby mu pomáhal vykopat základy garáže. Mildovi rodiče si nedělají nic z toho, že jejich chalupa je na spadnutí. Tatínek sbírá samorosty a píše povídky. Milda se také z dobroty rozhodne Álovi pomoci. Osadu sjednotí ztráta malé dcerky hajného Říhy, kterou nakonec nad ránem najde Milda a Ála. Mildovi se konečně podaří přeskočit potok. V představách prožije souboj s Rocheforem-Álou a oba sokové se smíří. Milda smutně a znechuceně odejde z filmařské oslavy.

Poznámka

Ve filmu je použit úryvek z litevské televizní třídílné série režiséra Georgije Jungvalda-Chilkoviče D´Artagnan a tři mušketýři /D´Artanjanasir trys muškietininkai/ z roku 1978.

Hrají

Jozef Kroner

Toníček Křepelka

Aleš Sýkora

Milda Malý alias D'Artagnan /Žabák/

Oldřich Navrátil

stavař Viktor Malý, Mildův otec

Marie Logojdová

Mildova matka

David Kemr

Ála Sochor alias Rochefort

Jiří Lábus

chalupář Sochor alias kardinál Richelieu

Sylvia Turbová

Sochorova žena, Álova matka

Klára Poborská

holčička Xeňa

Jiří Wohanka

hajný Říha, otec Xeni

Dana Horčicová

listonoška Říhová, matka Xeni

Jaroslav Koutník

Tomáš Valchář alias Athos

Lukáš Sluka

Martin Valchář alias Aramis

Vítězslav Jandák

skladatel Valchář alias král Ludvík

Milena Kleinerová

matka Valchářová alias Anna Rakouská

Linda Rybová

Veruna alias paní Bonacieux a Mylady

Věra Vlková

zpěvačka Jelenová, Verunina teta

Oldřich Vlach

režisér Jiří Hvězda alias Felton

Jana Synková

kulturní referentka Hana Císařová

Karel Engel

hostinský Pávek

Václav Babka

příslušník VB Holina

Pavel Buchvaldek

Vašek Kraus

Čestmír Řanda ml.

podporučík VB Honza Kraus

Stanislav Litera

železničář Franc

Barbora Lukešová

žena v plavkách

Jiří Patočka

host u Valcháře

Milan Pávek

filmař

Radovan Urban

filmař

Lena Birková

žena na nádraží

Miroslav Pavlis

Čárlí alias Porthos

Adam Karlecz

brýlatý kluk

Jiří Petr

Václav Svoboda (4)

Kateřina Dušková

Eva Hrubá (2)

Daniel Rück

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Milan Klacek

Asistent režie

Jan Záhumenský, Josef Sandr

Původní filmový námět

Alexander Lukeš

Dramaturgie

Milan Pávek

Druhá kamera

Karel Hejsek

Asistent kamery

Ivan Jiránek

Výprava

Karel Kočí, Milan Šefrna, František Struska

Návrhy kostýmů

Josef Jelínek

Vedoucí výroby

Jana Koubová

Zástupce vedoucího výroby

Jaroslav Kučera, Jan Peterka

Asistent vedoucího výroby

Petr Čermák, Antonín Říha

Spolupráce

Alena Kravková, Terezie Čampulková, Tomáš Červenka

Hudba

Použitá hudba

Bedřich Smetana (Prodaná nevěsta /Proč bychom se netěšili/), Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Antonín Dvořák

Nahrál

Martin Kratochvíl, Kubínovo kvarteto

Písně

Schody do nebe, Plují lodi do Triany, Píseň o majoru Gagarinovi, Je nebezpečné dotýkat se hvězd, Niagára, Zhluboka dýchat, O nás dvou, Pramínek vlasů, Rozkvetlý den, Okolo Frýdku cestička, Jó, třešně zrály /Jailer, Give Me Water/, Tereza, Červená řeka /Red River Valley/, Chattanooga Choo Choo, Ta naše hospoda je pěkně stavěná, Budujeme /Teď když máme co jsme chtěli/

Hudba k písni

Karel Kopecký (Schody do nebe), Jan Frank Fischer (Plují lodi do Triany), Gustav Brom (Píseň o majoru Gagarinovi), Jiří Šlitr (Je nebezpečné dotýkat se hvězd), Eduard Ingriš (Niagára), Jaroslav Ježek (Zhluboka dýchat), Pavel Bayerle (O nás dvou), Jiří Suchý (Pramínek vlasů), Radim Drejsl (Rozkvetlý den), lidová píseň (Okolo Frýdku cestička), tradicionál (Jó, třešně zrály /Jailer, Give Me Water/), Kamil Hála (Jó, třešně zrály /Jailer, Give Me Water/) (úprava), Jiří Šlitr (Tereza), tradicionál (Červená řeka /Red River Valley/), Harry Warren (Chattanooga Choo Choo), Václav Dobiáš (Budujeme /Teď když máme co jsme chtěli/)

Text písně

Jindřich Faktor (Schody do nebe), Jan Frank Fischer (Plují lodi do Triany), Olga Fischerová (Plují lodi do Triany), Jaromír Hnilička (Píseň o majoru Gagarinovi), Jiří Suchý (Je nebezpečné dotýkat se hvězd), Eduard Ingriš (Niagára), Jiří Voskovec (Zhluboka dýchat), Jan Werich (Zhluboka dýchat), Vladimír Dvořák (O nás dvou), Jiří Suchý (Pramínek vlasů), Miroslav Zachata (Rozkvetlý den), Ivo Fischer (Jó, třešně zrály /Jailer, Give Me Water/), Jiří Suchý (Tereza), Ivo Fischer (Červená řeka /Red River Valley/)

Zpívá

Karel Kopecký (Schody do nebe), ženský hlas (Plují lodi do Triany), Klára Poborská (Píseň o majoru Gagarinovi), sbor (Niagára), Marie Logojdová (Zhluboka dýchat), Yvetta Simonová (O nás dvou), Milan Chladil (O nás dvou), sbor (Pramínek vlasů), sbor (Rozkvetlý den), sbor (Okolo Frýdku cestička), sbor (Jó, třešně zrály /Jailer, Give Me Water/), Dana Horčicová (Tereza), Marie Logojdová (Červená řeka /Red River Valley/), Oldřich Navrátil (Ta naše hospoda je pěkně stavěná), Jiří Wohanka (Ta naše hospoda je pěkně stavěná)

Choreografie

Marcela Benoniová

Produkční údaje

Originální název

Můj přítel d’Artagnan

Anglický název

My Friend d’Artagnan

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

dětský

Země původu

Československo

Copyright

1989

Rok výroby

1989

Premiéra

1. 2. 1991

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Distribuce

Lucernafilm

Výrobní skupina

Marcela Pittermannová

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

86 min

Verze

česká