Discopříběh č. 2

Země původu

Československo

Copyright

1991

Rok výroby

1991

Premiéra

7. 11. 1991

Minutáž

80 min

Kategorie

film

Žánr

hudební, komedie

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Discopříběh č. 2

Český název

Discopříběh č. 2

Anglický název

Discostory 2

Anotace

Na základě značného diváckého úspěchu snímku Discopříběh (1987) se jeho tvůrci v čele s režisérem Jaroslavem Soukupem rozhodli natočit pokračování. Inzerátem se jim podařilo najít firmu, která pod názvem Renata Film celý projekt financovala. – Setkáme se tedy opět se synem a otcem Horáčkovými, tentokrát ovšem v obrácených úlohách: podstata příběhu, zachovávajícího stejné schéma jako v případě prvního dílu, totiž tkví v problémech usazeného, dospělého a ženatého Jirky s otcem, jehož postihla „druhá míza“ a dostává se do osidel vychytralé krásky. – Děj je samozřejmě proložen písněmi Michala Davida, tentokrát se značně moralizujícím podtextem. Film je silnou koncentrací atraktivních prvků, cílených na diváky nejrůznějších věkových skupin. V hlavních rolích se znovu objevují Rudolf Hrušínský nejml. a Ladislav Potměšil. -rj-

Obsah

Otec Horáček se těší, jak ohromí syna Jirku našetřenými sto tisíci korunami, za které chce spolu s ním vyrazit do světa. Hluboce ho raní, když syn odmítne, protože se bude ženit s kadeřnicí Jitkou. Otec vyhodí balíček furiantsky z okna. Oba pak stíhají multikáru, na kterou peníze dopadly. Doženou ji až na smetišti a ztracené peníze kupodivu najdou. Otec Horáček se marně snaží Jitce sňatek s Jirkou rozmluvit. Ze vzteku se opije a skončí na záchytce. Ráno se stydí před hezkou zdravotní sestrou Lucií, která tam pracuje. Další hádka mezi oběma Horáčky způsobí, že se otec svatby nezúčastní. Vše ale zdálky tajně pozoruje a nakonec si z lítosti opět dá skleničku. U domu Jitčiných rodičů, kde teď Jirka bydlí, se otec v noci hrdinsky zastane atraktivní mladé ženy před násilnickým mužem. Přijde o šaty ale zachráněná Ála ho pozve ho k sobě. Poskytne mu modernější oblečení, než bylo jeho původní a odvděčí se mu společnou nocí. V baru, kde pracuje jako striptérka, se Horáček znovu setká s Lucií - je Álinou kamarádkou. Kvůli Lucii, do níž se zamiloval, se chce omladit, ale Jitka mu nezabarví jen diskrétně šediny, ale udělá zrzavý zářící přeliv. Pak se podsaditý Horáček málem zničí cvičením a saunou. Jirka s Jitkou čekají dítě a Jitčina matka reptá, že by měl budoucí dědeček mladým přispět penězi místo plýtvání za nesmysly. Horáček netuší, že všechna nedorozumění s Lucií pramení z jejího utajování existence malého syna. Nevadí jí, že je muž starší, ale bojí se, zda by ji s dítětem chtěl. Tchyně zasahuje mladým příliš do života a Jitka se chce odstěhovat. Skončí v porodnici. Otec Horáček se z nešťastné lásky opije a od pánve na sporáku vyhoří celý byt. Jirka přináší otci radostnou novinu o čerstvém vnukovi a najde jen spáleniště. Otec, ostříhaný dohola, bydlí v práci na stavbě. A Jirka, který ho z maringotky vyláká po smyšlenou záminkou, s úsměvem pozoruje, jak se s helmou na hlavě smiřuje s Lucií.

Hrají

Ladislav Potměšil

zedník Karel Horáček

Rudolf Hrušínský nejml.

Jirka Horáček, Karlův syn

Veronika Kánská

zdravotní sestra Lucie

Eva Čížkovská

striptérka Ála

Jaroslava Stránská

kadeřnice Jitka

Jaroslava Obermaierová

Jitčina matka

Oldřich Vlach

Pepíček, Jitčin otec

Pavel Nový

parťák zedníků Jarda

Zdeněk Mucha

příslušník dopravní policie

Tereza Pergnerová

sestřička u porodu

Jan Hraběta

zedník

Daniel Rous

zedník

Blanka Lormanová

masérka, Lojzíkova žena

Petr Drozda

zřízenec Jirásek

Jitka Asterová

host na mejdanu

Jitka Sedláčková

host mejdanu

Lena Birková

sousedka

Eduard Pergner

muž v sauně

Johana Tesařová-Dvořáková

velká žena na ulici

Martin Zahálka

příslušník VB

Roman Pikl

Roman Svoboda, Jirkův kamarád

Radek Pospíšil

Sendvič

Pavel Kocourek

Pakoun

Jan Vokurka

kominík, Jirkův kamarád

Gejza Gabčo

kominík, Jirkův kamarád

David Koranda

kominík, Jirkův kamarád

Zdeněk Altynski

kominík, Jirkův kamarád

Alice Chrtková

kamarádka Jitky

Michaela Flenerová

kamarádka Jitky

Jana Krausová

Zdena Horáčková, Karlova žena na fotografii

Alan Babický

Lev Bloch

Božena Franková

Tomáš Hrnčiřík

Anton Koutný

Pavel Kvoriak

Jitka Prokopcová

Martina Samková

Mluví

Ljuba Krbová

hlas zdravotní sestry Lucie

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Ivan Bareš

Asistent režie

Jarmila Čajová

Původní filmový námět

Eduard Pergner

Technický scénář

Jaroslav Soukup

Asistent kamery

Jan Carda

Výprava

Karel Vaňásek (vedoucí výpravy), Miroslav Karmazín (rekvizitář), Miroslav Buberle (rekvizitář)

Návrhy kostýmů

Věra Mírová

Asistent střihu

Růžena Hejsková

Zvuk

Jiří Hora, Vlastimil Červenka (záznam písní), Jiří Strohner (záznam písní), Luboš Nováček (záznam písní a zvuková režie), Zdeněk Klement (zvuková režie)

Zvláštní efekty

Petr Rychetský (pyrotechnik)

Výkonná produkce

Milan Brabec (výkonný producent), Jiří Ulrich ml. (výkonný producent)

Vedoucí produkce

Václav Eisenhamer

Zástupce vedoucího produkce

Martin Kuk, Luboš Čížek, Pavel Bočkovský

Odborný poradce

Jaroslav Tomsa

Spolupráce

Jaroslav Betka (vrchní osvětlovač), Zdeněk Vávra (fotograf), Olga Vohryzková, J. Chobodides, L. Jirásek, M. Karlová, V. Kocman, I. Křečková, V. Polák, V. Švarc, V. Švehla, J. Vojáček

Hudba

Nahrál

Studiový smyčcový orchestr, Michal David (klávesové nástroje, program, bicí), Jindřich Parma (klávesové nástroje, program, bicí), Stanislav Jelínek (elektrické kytary), Marek Šimůnek (elektrické kytary)

Dirigent

Ivan Zelenka (Studiový smyčcový orchestr)

Písně

Discopříběh, Mám svůj svět, Právě začínáme, Past na mýho tátu, Když tátové blbnou, Žádná bouřka věčně netrvá, Půjdu s tím, Tak na to šlápni, Plastic World, Street Of Desire, Born On Stage, Rip It Off, Girls, Sweet Thang, Like A Rose, Kávu si osladím

Hudba k písni

Michal David (Discopříběh), Michal David (Mám svůj svět), Zdeněk Barták (Právě začínáme), Michal David (Past na mýho tátu), Jindřich Parma (Když tátové blbnou), Jindřich Parma (Žádná bouřka věčně netrvá), Zdeněk Barták (Půjdu s tím), Jindřich Parma (Tak na to šlápni), Peter Guschelbauer (Plastic World), Peter Guschelbauer (Street Of Desire), Eduard Parma (Born On Stage), Eduard Parma (Rip It Off, Girls), Eduard Parma (Sweet Thang), Vítězslav Hádl (Like A Rose), Ladislav Štaidl (Kávu si osladím)

Text písně

Eduard Pergner (Discopříběh), Eduard Pergner (Mám svůj svět), Eduard Pergner (Právě začínáme), Eduard Pergner (Past na mýho tátu), Eduard Pergner (Když tátové blbnou), Eduard Pergner (Žádná bouřka věčně netrvá), Eduard Pergner (Půjdu s tím), Eduard Pergner (Tak na to šlápni), Goldie Ens /ž/ (Plastic World), Goldie Ens /ž/ (Street Of Desire), G. Jackson (Born On Stage), G. Jackson (Rip It Off, Girls), G. Jackson (Sweet Thang), Hana Zagorová (Like A Rose), Michal Bukovič (Like A Rose), Jiří Štaidl (Kávu si osladím)

Zpívá

Michal David (Discopříběh), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Mám svůj svět), Michal David (Mám svůj svět), Lída Nopová (Mám svůj svět), Helena Viktorinová (Mám svůj svět), Ludmila Makovičková (Mám svůj svět), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Právě začínáme), Michal David (Právě začínáme), Lída Nopová (Právě začínáme), Helena Viktorinová (Právě začínáme), Ludmila Makovičková (Právě začínáme), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Past na mýho tátu), Michal David (Past na mýho tátu), Lída Nopová (Past na mýho tátu), Helena Viktorinová (Past na mýho tátu), Ludmila Makovičková (Past na mýho tátu), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Když tátové blbnou), Michal David (Když tátové blbnou), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Žádná bouřka věčně netrvá), Michal David (Žádná bouřka věčně netrvá), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Půjdu s tím), Michal David (Půjdu s tím), Rudolf Hrušínský nejml. [dab] (Tak na to šlápni), Michal David (Tak na to šlápni), Goldie Ens /ž/ (Plastic World), Goldie Ens /ž/ (Street Of Desire), Cutmaster and M. C. Groove (Born On Stage), Cutmaster and M. C. Groove (Rip It Off, Girls), Cutmaster and M. C. Groove (Sweet Thang), Bernie Paul (Like A Rose), Bo Andersen (Like A Rose), Ladislav Potměšil (Kávu si osladím)

Výběr hudby

Jaroslav Soukup (výběr písní), Eduard Pergner (výběr písní)

Hudební režie

Jan Svatoš, Zdeněk Barták

Produkční údaje

Originální název

Discopříběh č. 2

Anglický název

Discostory 2

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

hudební, komedie

Země původu

Československo

Copyright

1991

Rok výroby

1991

Premiéra

7. 11. 1991

Distribuční slogan

Hudební komedie pro všechny generace.

Výrobce

Renata Film

Nositelé copyrightu

Renata Film

Distribuce

KF a.s. (monopol do 31. 12. 1993)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

80 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků

Ocenění

Vítěz

Festival: 14. československý festival filmové komedie – Novoměstský hrnec smíchu 1992 Nové Město nad Metují

1992
Nové Město nad Metují / Československo
Cena za mužský herecký výkon
Ladislav Potměšil