Někde je možná hezky

Země původu

Československo, Spojené státy americké

Copyright

1991

Rok výroby

1991

Premiéra

8. 12. 1991

Minutáž

92 min

Kategorie

film

Žánr

psychologický

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Někde je možná hezky

Český název

Někde je možná hezky

Anglický název

Perhaps Life is Nice Somewhere...

Pracovní název

Slepé koleje

Anotace

Osobnost zavražděného hudebníka a aktivisty Johna Lennona představovala pro mnohé mladé lidi v Československu symbol svobody, což dokazovala i zeď na pražské Kampě, u níž byla čas od času pořádána nepovolená shromáždění. Jednoho takového se zúčastnil i protagonista dramatu Někde je možná hezky, který se tak vystavil perzekucím ze stany policie. Letištní mechanik Martin (Juraj Šimko) vzpomíná na svou minulost, spojenou od dětství s láskou k Beatles. Naštěstí přichází sametová revoluce a Martin může navzdory milostnému zklamání konečně žít svobodně… Po žánrovém debutu Dynamit (1989) se režisér Milan Cieslar pustil do psychologického dramatu inspirovaného scénářem Martina Bezoušky. Zajímavostí filmu je podpora americké firmy Omnicscope, která zajistila natáčení v New Yorku i práva na hudební nahrávky.

Obsah

Je 9. říjen 1989. Letištní mechanik Martin zaslechne z rozhlasu vzpomínku na Johna Lennona, který by se dožil čtyřiceti devíti let. Známý pilot Martinovi přivezl knihu o Beatles. Mladík bydlí u své přítelkyně, architektky Jarmily. Musí se dostavit na Státní bezpečnost, tam mu vyšetřovatelé pustí videozáznam z nepovoleného shromáždění k poctě Johna Lennona na pražské Kampě, kde fanoušci zřídili hudebníkovi pomníček. Policisté chtějí od Martina podrobnosti, vyhrožují mu ztrátou zaměstnání a žádají spolupráci. Slíbí mu za to vrátit pas. Hudbu Beatles a zejména Lennona miluje Martin už od dětství. Vzpomíná – když chtěl v roce 1974 maturovat, musel se vzdát dlouhých vlasů. Zavraždění Lennona v roce 1980 jím otřáslo. Martinův pořad o Beatles na vysokoškolských kolejích je na poslední chvíli zakázán, přesto odmítá s režimem spolupracovat. V klubu se pohádá milenecká dvojice. Dívka s pláčem odchází a Martin se jí ujme. Studentka Eva se mu svěří s plánem napsat seminární práci o Beatles a on jí nabídne svou sbírku novinových výstřižků. Na rozdíl od Jarmily Martin nemiluje snobské večírky, a když z jednoho předčasně odejde, stráví noc sexu s náhodnými známými – medičkou a její „sestřičkou“. Znovu potká Evu a ukáže jí Lennonovu zeď na Kampě. Opustí Jarmilu a vrátí se k babičce do domku v demoličním pásmu. Vybaví si dobu, kdy byl na vojně. Telefonoval tajně matce do USA, která tam emigrovala, a jeho kvůli tomu vyhodili ze školy. V hospodě dělníci Martinovi nevěří, že se právě vrátil z Ameriky za svou dívkou, která miluje Lennona. Eva se kvůli mladému americkému lektorovi na škole rozhodne změnit téma práce a věnovat se Antonínu Dvořákovi. Vyjede si s Martinem na neplánovaný výlet vlakem. I když se spolu pomilují, Eva ho opustí a nevezme si ani jeho beatlesovskou sbírku. Po návratu do Prahy je Martin znovu vyslýchán StB. Lennonův pomníček je násilně zlikvidován. Eva dala přednost Američanovi a zklamaný Martin nechá materiály o Beatles na Karlově mostě. Politická situace se začíná měnit. Martin se během směny na letišti nervově zhroutí a proskočí skleněnou výplní. Odváží ho sanitka a on se v představách ocitne v New Yorku. John Lennon mu poradí, aby se spoléhal sám na sebe. Rozmluvu ukončí výstřely. Je po sametové revoluci a Martin opouští psychiatrickou léčebnu. U Lennonovy zdi zase hoří svíčky. Z letištní budovy odstraňují rudou hvězdu.

Poznámka

Distribuční název pro kina na Západě byl Looking for Lennon. Podíl amerického partnera představoval pouze finanční úhradu za užití originálních písní Johna Lennona a za natočení jedné ze závěrečných sekvencí filmu v New Yorku.

Hrají

Juraj Šimko

letecký mechanik Martin

Vlasta Fialová

babička

Vilma Cibulková

Jarmila Staňková

Alexej Pyško

spolužák

Woloďa Hruška

John Lennon

Pavel Buchvaldek

referent StB

Jan Nemejovský

příslušník StB

Peter Kršák

filmař

Jan Foll

disident

Miloš Vávra

letištní dělník Franta

Rudolf Stärz

literát

Michaela Jílková

sestřička

Gabriela Hyrmanová

sestřička

Gaston Šubert

výtvarník

Ladislav Brothánek

nádražák

Jan Morávek (dítě)

Martin ve vzpomínkách

Otakar Matoušek

Martin ve vzpomínkách

Vítek Pokorný

milenec Evy

Vanda Švarcová

učitelka

Karel Linc

ředitel

Karel Smrž

nosatý muž

Mluví

David Schneider

hlas Martina

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Josef Sandr

Asistent režie

Jiří Purchart, Zuzana Plecerová

Původní filmový námět

Martin Bezouška

Dramaturgie

Dušan Kukal

Druhá kamera

Martin Grošup

Asistent kamery

Vladimír Duben

Výprava

Milan Bábik, Miroslav Buberle, Karel Vaňásek

Návrhy kostýmů

Evženie Rážová

Produkce

Robert L. Vervoordt

Zástupce vedoucího výroby

Jan Vincourek, Bára Jelínková, Hana Hebrová

Asistent vedoucího výroby

Jelínek Rudolf (2), Alice Sotonová

Odborný poradce

Roman Douch, Pavel Večaj

Spolupráce

Adriana Jánská, Lenka Kodytková, Růžena Hejsková

Hudba

Nahrál

FISYO, skupina The Dogs

Dirigent

Mario Klemens (FISYO)

Písně

Strach, Utrácení, Malá studená válka, Ó, ano, E. T., We've got no money, Internacionála

Hudba k písni

Visací zámek (Strach), Visací zámek (Utrácení), Otakar Veverka (Malá studená válka), Jindřich Parma (Ó, ano), Jindřich Parma (E. T.), Boris Urbánek (We've got no money), Pierre Degeyter (Internacionála)

Text písně

Visací zámek (Strach), Visací zámek (Utrácení), Jindřich Parma (Ó, ano), Pavel Cmíral (E. T.), Boris Urbánek (We've got no money), Oto Klempíř (We've got no money), Michael Viktořík (We've got no money)

Zpívá

Visací zámek (Strach), Visací zámek (Utrácení), Otakar Veverka (Malá studená válka), Hipodrom (Ó, ano), Hipodrom (E. T.), Michael Viktořík (We've got no money)

Produkční údaje

Originální název

Někde je možná hezky

Anglický název

Perhaps Life is Nice Somewhere...

Pracovní název

Slepé koleje

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

psychologický

Země původu

Československo, Spojené státy americké

Copyright

1991

Rok výroby

1991

Premiéra

8. 12. 1991

Distribuční slogan

O přátelství s Beatles a Johnem Lennonem.

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

92 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků