Letící kůň

povídka

Typologie filmu

dokumentární

Anglický název

Flying Horse

Země původu

Česká republika, Slovensko, Polsko

Copyright

2014

Rok výroby

2014

Režie

Viera Čákanyová

Anotace

Povídka Letící kůň poodhaluje paradoxy v životě Eduarda Kirchbergera, jenž napsal pod jménem Karel Fabián román Letící kůň (1961) o dozvucích války v Koreji a řadu dalších próz. Kirchberger byl za války v odboji, byl vyslýchán gestapem a vězněn. Po Únoru se pokusil emigrovat, ale to se mu nepodařilo, a tak využil amnestie a vrátil se. Spolupracoval s StB. Nesnášel lhaní a bez publikování si nedokázal představit život. – Snímek kombinuje fotografie, dokumenty, čtené záznamy z výslechů a dobové archivní záběry se scénami provedenými kreslenou animací. Videohovor Kirchbergerových dvou dcer po Skypu je ztvárněn animační technikou rotoskopie (tj. překreslováním natočeného materiálu). -vaza-

Účinkují

Kateřina Kotýnková

Jana Rádová-Zimová

Viera Čákanyová

Luboš Ondráček

Daniel Majling

Hudba

Písně

Byla to past, Mám ráda žužu, Skálou chcem se stát, Táňo, na shledanou, různé skladby a písně

Hudba k písni

Doyle Holly (Byla to past), Don Rich (Byla to past), Bohuslav Ondráček (Mám ráda žužu), tradicionál (Skálou chcem se stát), Jan Spálený (Táňo, na shledanou)

Text písně

Zdeněk Rytíř (Byla to past), Zdeněk Borovec (Mám ráda žužu), Jiří Grossmann (Skálou chcem se stát), Vladimír Poštulka (Táňo, na shledanou)

Zpívá

Petr Spálený (Byla to past), Naďa Urbánková (Mám ráda žužu), Naďa Urbánková (Skálou chcem se stát), Petr Spálený (Táňo, na shledanou)

Technické údaje

Animační technika

kombinovaný, rotoskopie, dokumentární