Cesta k barikádám

Země původu

Československo

Copyright

1946

Rok výroby

1945—1946

Premiéra

3. 5. 1946

Minutáž

100 min

Kategorie

film

Žánr

střihový

Typologie

dokumentárnídlouhometrážní

Originální název

Cesta k barikádám

Český název

Cesta k barikádám

Anglický název

The Way to the Barricades

Pracovní název

Pravda vítězí

Anotace

Cesta k barikádám byla do kin uvedena necelý rok po osvobození. Vyrovnat se s největším vojenským konfliktem evropských dějin bez většího časového odstupu je samo o sobě nesnadné. Vávrův střihový film navíc vznikal v době, kdy se rozhodovalo o poválečném uspořádání světa i samotného Československa. Navzdory očekávání, jaké vzbuzuje zvolený název, jsou revoluční dny představovány až od necelých dvou třetin stopáže. Do té doby sledujeme rekonstrukci dění posledních sedmi let se zaměřením na české země. Ve filmu byly použity spojenecké a československé filmové týdeníky, týdeník Aktualita a tvorba jednotlivců. Pražské povstání snímalo dvacet sedm kameramanů. Vávrův střih však často nerespektuje časovou návaznost květnových událostí. Obrazově silný film, sestavený v naprosté většině z němých záběrů, doprovází komentář, jehož text je třeba nahlížet kriticky. Scénář systematicky pracuje s několika výklady, které by dnešní historiografie vyhodnotila jako reduktivní, nebo dokonce lživé. Dobově příznačné je odsouzení všech lidí německé národnosti. Bezcitná pomstychtivost je cítit z komentáře při bombardování Berlína, nebo při ostrakizaci německých dětí. Pro indoktrinaci diváka v roce 1946 bylo nicméně podstatnější představení Sovětského svazu jako klíčového účastníka války, slovanského bratra ochranitele a především osvoboditele Prahy a budoucího spojence. Ideologicky poplatný film je proto třeba vnímat jako svědectví přinejmenším ve dvou rovinách: jako dokument o jedné etapě českých dějin i o tom, jak snadno lze upravit minulost. -mb-

Poznámka

Pro montáž bylo ve filmu použito spojeneckých a československých filmových týdeníků, týdeníku Aktualita a soukromých archivů. Záběry z Pražského povstání natočilo dvacet sedm českých kameramanů. Přehled bojové situace z pražských revolučních dnů byl zpracován podle válečného deníku vojenského velitelství Bartoš. Snímek je věnován na věčnou paměť těm, kteří padli hrdinně v bojích za svobodu a trvalou připomínku těm, kteří budují.

Komentář

Hudba

Hudba

archivní

Použitá hudba

Bedřich Smetana (Libuše), Josef Suk (Radúz a Mahulena), Josef Suk (V nový život)

Nahrál

FISYO

Dirigent

Otakar Pařík (FISYO)

Písně

Hej, Slované, Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei, Wir fahren gegen England, Ruská píseň, Lásku k vlasti

Hudba k písni

lidová slovenská píseň (Hej, Slované), Fred Raymond (Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei), Georg Göhler (Wir fahren gegen England)

Text písně

Samo Tomášik (Hej, Slované), Max Wallner (Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei), Kurt Feltz (Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei), Hermann Löns (Wir fahren gegen England)

Zpívá

sbor (Hej, Slované), Maria von Schmedes (Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei), mužský sbor (Es geht alles vorüber, es geht alles vorbei), mužský sbor (Ruská píseň), mužský sbor (Wir fahren gegen England), sbor (Lásku k vlasti)

Výběr hudby

Jiří Srnka

Produkční údaje

Originální název

Cesta k barikádám

Anglický název

The Way to the Barricades

Pracovní název

Pravda vítězí

Kategorie

film

Typologie

dokumentární

Žánr

střihový

Země původu

Československo

Copyright

1946

Rok výroby

1945—1946

Premiéra

3. 5. 1946

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

100 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků