A Season of Classic Films

Hříchy lásky / The Sins of Love

Hříchy lásky

Československo 1929, 73 min.
Režie: Karel Lamač
Hrají: Josef Rovenský, Marcella Albani, Gaston Jacquet, Walter Rilla, Ladislav Herbert Struna, Karel Schleichert, Alois Charvát / Hudba: Johana Ožvold, Martin Ožvold, Jan Kratochvíl

Drama režiséra Karla Lamače z roku 1929 pojednává o úspěšném venkovském herci Ivanu Kristenovi, který získá angažmá v městském divadle. Jenže na rozdíl od své mladé krásné ženy, která do divadla přichází s ním a je obsazována do hlavních rolí, Kristen získává jen vedlejší role a žárlí na ženiny herecké partnery. Tragédii, v níž milostný trojúhelník vyústí, ovšem nezabrání ani obsazení Kristena do hlavní role v nové hře. V němém snímku, pod jehož scénářem je podepsán Václav Wasserman a za jehož výtvarným zpracováním stáli Otto Heller a Hanuš Gödert, hraje řada zahraničních herců a hereček.

Film doprovází elektronická hudba, za kterou stojí režisérka, herečka a kurátorka Johana Ožvold, elektroakustický skladatel a zvukový umělec Martin Ožvold a Jan Kratochvíl z hudebního dua DVA. Ti k nahrávce říkají: "Všechen zvukový materiál byl vytvořen v průběhu jednoho dne jako živá nahrávka ve studiu a následně editován a nasazen k obrazu. Pro instrumentaci jsme zvolili hlas (šeptání, dech, zpěv), ruční páskové nahrávače, diktafon, rozhlasový signál, tři analogové syntezátory a digitální efekty. Naším cílem bylo při živém hraní ve studiu vytvořit materiál, který rezonuje s emocemi a příběhem filmu, spíše než ilustruje jednotlivosti. Hudební struktury byly vytvořeny jednoduchou tonální modulací a repetitivními rytmickými smyčkami, jejichž cílem bylo vtáhnutí diváka do atmosféry příběhu. Nezaměřili jsme se pouze na abstraktní krásu, ale i na zrno materiálu a senzualitu, kterou v nás tento černobílý film evokuje. Rozhodli jsme se, že divákovi poodhalíme pouze jednu fotografii – zastavený obraz, abychom akcentovali, že pozornost má být věnována spíše filmu, než naší performance."

 

The Sins of Love 

Czechoslovakia, 1929, 73 min.
Director: Karel Lamač
Cast: Josef Rovenský, Marcella Albani, Gaston Jacquet, Walter Rilla, Ladislav Herbert Struna, Karel Schleichert, Alois Charvát / Music: Johana Ožvold, Martin Ožvold, Jan Kratochvíl

The dramatic story of a successful rural actor whose life is destroyed by a theater engagement in the big city and by an overpowering love for a much younger wife, also an actor. As the film is silent, there was no problem casting international stars: The four main roles were given to a Czech, an Italian, a German, and a Frenchman. Marcella Albani (1899–1959), who shot over 50 films in her native Italy and abroad, plays the beautiful Soňa. 

The film is accompanied by electronic music by director, actress and curator Johana Ožvold, electroacoustic composer and sound artist Martin Ožvold and Jan Kratochvíl from the musical duo DVA. They say about the music: "All sound material is an outcome of a day-long live recording session that was later edited and synchronized with the image. For the instrumentation we have chosen voice (whispering, breathing, singing), handheld tape recorders and dictaphone, radios, three vintage analog synthesizers and lots of digital effects. Our aim was to create material, which resonates with emotions and narrative of the film as a whole. Something that would stay with the viewer after the final credits. Musical structure was quite straightforward – composed by simple melodic modulation and hypnotic repetitive rhythms with the focus on transformation of materiality of the sound itself through different means and instruments as well as distortion of the original tonal material. We have decided to compliment the soundtrack with a black and white photo of our setup, that would merely only partially reveal our process in order to bring most of the viewers focus to the film itself as opposed to our performance."