Helena Třeštíková

Screenwriter, Pedagogue, Columnist, Culture Minister, Documentary Film Creator, Director

Date of birth

22.06.1949

Place of birth

Praha, Československo

Alternative names

Helena Böhmová (rodné jméno)

Filmography

René – The Prisoner of Freedom

2021

DirectorOriginal StoryScreenplayPerformers

Anny

2020

DirectorOriginal StoryScreenplayCopyrightProduction Company Performers

Marriage Stories: New Generation

2019

Project byOriginal StoryCooperation

režijní supervize

Forman vs. Forman

2019

DirectorScreenplay

King Skate

2018

Cooperation

President Blaník

2018

Cast

Role: členka lumpenkavárny

A Marriage Story

2017

DirectorScreenplay

Mom from Jail

2017

Cooperation

režijní spolupráce

Lída Baarová – Doomed Beauty

2016

DirectorOriginal StoryScreenplayPerformers

archivní záběry

Mallory

2015

Original StoryScreenplayDirector

Vojta Lavička: Up and Down

2013

Original StoryScreenplayDirector

Life With Jester

2013

Original StoryScreenplayDirector

Private Universe

2012

Original StoryDirectorScreenplayCopyrightProduction Company Performers

koprodukce

Katka

2010

Original StoryScreenplayDirectorProduction Company

In Sight

2010

Pedagogical management

René

2008

ScreenplayOriginal StoryDirectorProduction Company CopyrightPerformers

Marcela

2007

DirectorScreenplayOriginal Story

The Beauty Exchange

2004

Pedagogical management

Awards

Vítěz

Festival: 26. mezinárodní festival dokumentárních filmů DocsBarcelona

2023
Barcelona / Spain

Vítěz

Festival: 35. filmový festival Finále Plzeň

2022
Plzeň / Czech Republic
René – The Prisoner of Freedom

Vítěz

Event: Pamětní medaile Akademie múzických umění v Praze

2019
Praha / Czech Republic

Nominace

Event: 23. výroční ceny Český lev 2016 za filmovou a televizní tvorbu roku 2015

2016
Praha / Czech Republic
Mallory

Nominace

Event: 3. ceny české filmové kritiky

2013
Praha / Czech Republic
Private Universe

Nominace

Event: 20. výroční ceny Český lev 2013 za filmovou tvorbu roku 2012

2013
Praha / Czech Republic
Private Universe

Nominace

Event: 20. výroční ceny Český lev 2013 za filmovou tvorbu roku 2012

2013
Praha / Czech Republic
Private Universe

Vítěz

Festival: 9. mezinárodní festival dokumentárních filmů v Soulu – EIDF

2012
Soul / Republic of Korea
Private Universe

Vítěz

Festival: 47. mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2012

2012
Karlovy Vary / Czech Republic
Private Universe

Vítěz

Event: 18. výroční ceny Český lev 2011 za filmovou tvorbu roku 2010

2011
Praha / Czech Republic
Katka

Vítěz

Festival: 24. festival českých filmů Finále Plzeň 2011

2011
Plzeň / Czech Republic
Katka

Vítěz

Festival: goEast – 11. festival středoevropských a východoevropských filmů

2011
Wiesbaden / Federal Republic of Germany
Katka

Vítěz

Festival: 10. filmový festival Krimifest CHODOV

2010
Chodov / Czech Republic
cena za nejlepší dokumentární film
Katka

Vítěz

Festival: PRIX ARTE – 23. evropské filmové ceny, udílené Evropskou filmovou akademií (EFA)

2010
Praha / Czech Republic
doporučení filmu Českou filmovou a televizní akademií v kategorii dokumentární film
Katka

Vítěz

Event: 17. divácká soutěž premiérových českých a slovenských filmů uvedených v roce 2010 – Tachovská dýně

2010
Tachov / Czech Republic
3. místo
Katka

Vítěz

Event: 16. výroční ceny Český lev 2008

2009
Praha / Czech Republic
cena za nejlepší český dokumentární film (z období 1993 – 2007), udělena 30. 1. 2009 při vyhlášení nominací cen Český lev 2008
Marcela

Vítěz

Festival: 9. festival dokumentární tvorby se sociální tematikou – NADOTEK 2009

2009
Ústí nad Orlicí / Czech Republic
cena za přínos českému dokumentu

Vítěz

Festival: 12. mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava 2008

2008
Jihlava / Czech Republic
cena diváků
René

Vítěz

Festival: PRIX ARTE – 21. evropské filmové ceny, udílené Evropskou filmovou akademií

2008
Kodaň / Denmark
nejlepší evropský dokument
René

Vítěz

Festival: 20. festival českých filmů, Plzeň, Praha – FINÁLE

2007
Plzeň / Czech Republic
hlavní cena – Zlatý ledňáček v kategorii nejlepší dokumentární film
Marcela

Vítěz

Event: Odměny Českého literárního fondu v oblasti filmu za rok 1993

1993
Praha / Czech Republic

Revue

On Baarová, shoe cream, and the phenomenon of cinematography

<span style="font-weight: 400;">The feature documentary </span><i><span style="font-weight: 400;">Doomed Beauty</span></...