Zločin v dívčí škole

detektivní, povídkový

Typologie filmu

hraný

Anglický název

The Crime at the Girl’s School

Země původu

Československo

Copyright

1965

Rok výroby

1965

Premiéra

18.02.1966

Jazyková verze

česká

Anotace

Z tvorby Josefa Škvoreckého se pozornosti adaptátorů v šedesátých letech nejčastěji těšily detektivní příběhy. Jako první projevil o populárního spisovatele zájem Jiří Menzel, který v roce 1965 režíroval krimikomedii Zločin v dívčí škole, spojující vedle titulního příběhu dohromady ještě povídky Smrt na jehle a Jak se koupe žena. Škvorecký, který se podílel i na scénáři, uvedl na scénu svého oblíbeného hrdinu – posmutnělého poručíka Borůvku. Ten v podání Lubomíra Lipského vyšetřuje krádež, k níž došlo ve škole navštěvované jeho dcerou Zuzankou (Hana Horáčková). Spíš než zmizelé peníze Borůvku začne zajímat zmizení neoblíbeného profesora matematiky Kotěte a Zuzančin tajný sexuální život… Ve filmu se v rolích dvojčat mihnou sourozenci Petr a Matěj Formanovi, kteří tak na filmovém plátně úspěšně debutovali ve věku pouhého jednoho roku.

Obsah

Povídkový film.

Produkční údaje

Původní název

Zločin v dívčí škole

Anglický název

Crime at the Girl’s School

Copyright

1965

Rok výroby

1965

Premiéra

18.02.1966

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Šebor – Bor, Vladimír Bor, Jiří Šebor

Technické údaje

Nosič

35mm, HD, DVD, Betacam

Verze

česká

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.