Režisér Ota Koval se zabýval tvorbou pro děti a mládež a také hrdiny jeho psychologických snímků byli nezletilí. Z tématu soudržnosti dětské party vycházely dva jeho filmy: adaptace knížky Václava Čtvrtka z roku 1971 a rodinný historický snímek Družina Černého pera (1973). Prázdninový příběh líčí osudy pražského kluka Tondy, který se u známých v Pětipsech skamarádí s místními dětmi. Sblíží se i se spolužákem Rudou, kterého všichni považují za nafoukance. Společně si malí hrdinové vyzkoušejí i noční lov na místní legendu – nepolapitelného obřího úhoře. V hlavních dětských rolích se blýskli Jiří Kúkol a Robert Krásný. Ota Koval obsadil do menší role i Viktorii Čermákovou – představitelku titulní role ze svého debutu Lucie a zázraky, která se objevila i v jeho Družině černého pera.
Blíží se prázdniny, děti se chlubí, kam pojedou strávit vysněné dva měsíce. Jen Tonda se netěší, bude muset zůstat v Praze. Jeho smutek zmizí, když mu tatínek oznámí, že může jet ke známým do Pětipes. Radost mu nezkazí ani posměch spolužáka Rudy, který pokládá Pětipsy za nudnou vesnici. Jen co se ubytuje u Ludvíků, rozběhne se Tonda k řece a brzy zkouší rybářské štěstí. Je překvapen, když zahlédne na druhém břehu Rudu. Když se za ním vydá, přepadne ho parta vesnických kluků. Domnívají se, že Ruda, kterého nemají rádi pro jeho vytahování, je Tondův kamarád. Nakonec však Tondu mezi sebe přijmou. Tondovi se začne líbit Anča. Aby si získal její sympatie, rozhodne se, že uloví velikého úhoře, který údajně žije v řece. Kluci jsou jeho nápadem nadšeni a všichni mu chtějí pomáhat. Uloví však jen starou pneumatiku s nápisem „Odstěhoval jsem se. Úhoř“. Děti podezírají z tohoto kousku Rudu. Tonda se nechce svého záměru vzdát a vydá se v noci na lov. U řeky potká Rudu a oba chlapci číhají na úhoře společně. Opět je potká nezdar. Ráno pokus opakují. Když se úhoř přiblíží, přiběhnou děti a i s Rudou se s ním pustí do boje. I tentokrát jim úhoř uteče. Děti však nejsou zklamány, budou to zkoušet příště. Také se usmíří s Rudou, který dokázal, že může být dobrý kamarád.
Tonda Houdek
Ruda Drábek
Anča
Lojza
Ludvíková
Ludvík
Houdek, Tondův otec
Houdková, Tondova matka
učitel
Mirek
Standa
Vašek
železničář
Franta
Joska
holčička
kluk
kluk
kluk
kluk
kluk
kluk
hlas železničáře
Žofie Futerová, Ivan Frič, Irena Klausová
Václav Čtvrtek (My tři a pes z Pětipes – kniha)
Jaroslav Lehman, Ladislav Rada, Žák Jiří (2)
Blažej Vráb, Zdeňka Černá
Eva Charvátová
Marta Kaplerová, Ivan Minář, Danuše Kubátová, Miloslava Kostková
My tři a pes z Pětipes
We Three and the Dog from Fivedogs
1971
1971
04.08.1972
35mm, Betacam
česká
Festival: 12. festival filmů pro děti a mládež Gottwaldov
1972
Zlín / Československo
Cena dětské poroty za nejlepší herecký výkon
Jiří Kúkol
udělena dětskou porotou
Český film
Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.
Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.
V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.
České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.
Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.
Televizní tvorba se v databázi nenachází.
Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.
Zahraniční distribuční film
Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.
Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.