Doporučujeme
Webový portál Národního filmového archivu o české audiovizi

Poslední štísko pana Žorže

povídka

Typologie filmu

hraný

Anglický název

Mr Zorž's Final Lucky Break

Díl

2.

Žánr

povídka

Země původu

Česká republika

Copyright

1995

Rok výroby

1995

Premiéra

18.01.1996

Jazyková verze

česká

Režie

Jan Pecha

Scénář

Jan Pecha

Námět

Karel Pecka
Doporučujeme

Upozornění, následující text obsahuje spoiler! Zobrazit >

Mladičká milenka pana Žorže ráno zaspí, protože architektovi nejde budík. Ale Žoržovi je to jedno, a po jejím odchodu klidně znovu usne. Stárnoucí elegán totiž nepracuje; pravidelně dostává peníze ze Spojených států od své ženy. To vadí jeho sousedu Rakovi. Žorž po zarputilém dělníkovi navíc chce, aby si opravil záchod, z nějž prosakuje voda do jeho bytu. – Jednoho dne se pan Žorž musí vydat na letiště pro svou manželku Lindu. Atraktivní Čechoameričanka chce, aby ji zavedl tam, kde to má nejvíc rád. U Černého vola je však krajně znechucená. Cestou domů se dvojice zastaví před malostranským domem, kde bydlela Linda s rodiči. Potkají Žoržova známého, fotografa Tomka. – Při milování Linda prohlásí, že se s mužem rozvede, až když se jí ho podaří dostat do Spojených států. Ale Žorž to odmítá. Kdysi tam spolu emigrovali. On se pak vrátil na pohřeb a už ho nepustili zpátky. Tak si tady zase zvykl. – Po Lindině odletu dostane Žorž předvolání na StB. Vyšetřovatel mu doporučí, aby požádal o vystěhovalecký pas, jinak ho zavřou za špionáž. Vědí o něm všechno, i o jeho fingovaném zaměstnání. Žorž navštíví svou bývalou milenku, stárnoucí lékařku, a ta mu napíše neschopenku na endogenní depresi. – Cestou domů se architekt potká se svým dřívějším známým, muzikantem, který se teď živí „popíkem“. Muž si zařizuje na Malé Straně byt a chce, aby mu Žorž udělal návrh. Ale architekt už dávno svou profesi nedělá. – V hospodě se oslavuje: detektivkáři Antonovi přijali na Barrandově scénář. Žorž skromného autora uráží tvrzením, že se zaplétá se „strukturami“. Anton mu zase vyčítá, že je disident, co nic nedělá. Architekt pak zavolá kamarádovi, že mu návrh udělá. – Žorž dostane dopis z americké ambasády, kde mu jsou ochotni vyjít vstříc při žádosti o vystěhování. – Kvůli estébákům lékařka nemůže prodloužit Žoržovu neschopenku. – Žorž se před hospodou omluví panu Antonovi, a pak si přisedne k mladé Míně, která se pohádala se svým milencem Martinem. Muž se dívky zastane a polije Martina pivem. – Architekt a Mína, oba notně opilí, spolu skončí v posteli. Když se tam však dívka pozvrací, znechucený Žorž ji vyhodí. Do bytu za ním přijde fotograf Tomek; radí kamarádovi, aby neváhal a odjel do Ameriky. Ale Žorž nechce jet pryč. Ráno nicméně s váháním vyplní žádost o vystěhování. – Míně se na ulici omluví. – V hospodě se Žorž těsně před vynuceným odletem baví s Martinem. Opijí se spolu šampaňským. – Architekt se potácí domů. Na Radničních schodech uklouzne po námraze. Bezvládného ho najde soused Rak. V nemocnici se muže marně pokoušejí oživit. Pan Žorž je mrtvý. -tbk-

Knihy
Scénáře
Články
Statě ze sborníků
Všechny dokumenty

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.

Doporučujeme
Josef Kemr

Josef Kemr

Kadlus

Jana Synková

Jana Synková

paní Ela

Lubomír Kostelka

Lubomír Kostelka

Václavík

Rudolf Hrušínský

Rudolf Hrušínský

fízl

Pavel Nový

Pavel Nový

pivonoš Marcel

Petr Pospíchal

Petr Pospíchal

výčepní Mirek

Jaroslava Obermaierová

Jaroslava Obermaierová

vedoucí Alena

Veronika Jeníková

Veronika Jeníková

mladá paní

Luba Skořepová

Luba Skořepová

Kryštofová

Ilja Racek

Ilja Racek

Kryštof

Jan Přeučil

Jan Přeučil

Sedláček

Lenka Svadbíková

Lenka Svadbíková

Márinka

Jan Kačer

Jan Kačer

vypravěč

buldoček Alfa

buldoček Alfa

Režie

Jan Pecha

Pomocná režie

Yvona Novotná

Původní filmový námět

Karel Pecka

Předloha

Karel Pecka (Malostranské humoresky – povídky)

Scénář

Jan Pecha

Návrhy kostýmů

Vojtěch Kolařík

Zvuk

Pavel Verkbauer

Vedoucí výroby

Vladimír Kořínek

Spolupráce

Zdenek Sirový (režijní dohled)

Zpívá

Eva Martinová

Původní název

Poslední štísko pana Žorže

Anglický název

Mr Zorž's Final Lucky Break

Copyright

1995

Rok výroby

1995

Premiéra

18.01.1996

Výrobce

Česká televize,

TS Heleny Sýkorové a Karla Škorpíka (Česká televize),

Studio FAMU

Distribuce

Bontonfilm-Beta

Nosič

35mm

Barva

colour

Verze

česká