Základní poslání těchto stránek viz O portálu.


Český distribuční film

Databáze obsahuje informace o hraných filmech 1898–1993 v rozsahu publikací Český hraný film I–VI (Národní filmový archiv 1995–2010).

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi zpracovány v rozsahu publikace Český animovaný film I (Národní filmový archiv 2012).

V obou případech obsahuje databáze oproti těmto starším a neaktuálním knižním katalogům rozšířené, revidované, opravené a aktualizované údaje.

České animované filmy 1945–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se doplňují postupně na základě výzkumu a informací z interních zdrojů Oddělení filmografie a katalogizace Národního filmového archivu. V současné době se intenzivně pracuje na údajích o animovaných filmech z let 1946–1960, doplněny jsou také nejstarší dokumentární filmy do roku 1910. Prozatím jsou výběrově zveřejněny například všechny filmy režisérů Jana Kříženeckého, Otakara VávryJiřího Trnky, Hermíny Týrlové, Věry Chytilové, Evalda Schorma, Karla Vachka nebo kameramana Jaroslava Kučery.

Probíhá doplňování informací o již zpracovaných a v databázi existujících českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech v rozmezí let 1993–2013 z původního časopisu Filmový přehled (vydávaného od roku 1939 a v letech 1993–2013 měsíčně Národním filmovým archivem), z původních Filmových ročenek 1992–2012 (vydával ročně Národní filmový archiv 1993–2012, 2014) a z dalších zdrojů.

České distribuční filmy z období let 2014–2021 (již kompletní) a zejména od roku 2022 do současnosti zpracovává Oddělení filmografie a katalogizace Národního filmového archivu postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z úvodních a závěrečných filmových titulků i z dalších materiálů. K filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Všechny údaje a data jsou v databázi pravidelně doplňovány a aktualizovány.

Pro náročnost zpracování prozatím není v databázi zastoupen český zpravodajský film. Jedná se o filmové týdeníky, promítané v kinech do roku 1990 před hlavním programem.

Zahraniční filmy českých tvůrců, stejně jako česká nedistribuční díla se v databázi nacházejí pouze výběrově v návaznosti na speciální projekty Národního filmového archivu (například zahraniční dokumentární filmy Krise, Oratorium pro Prahu nebo tvorba Miloše Formana) a jejich případné další doplňování není prozatím v plánu.

Čistě televizní nebo amatérská tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi nemusí být, z výše uvedených důvodů, v tuto chvíli kompletní.

Podrobné informace ke všem zveřejněným údajům viz Vysvětlivky a zkratky.


Zahraniční distribuční film

Údaje o zahraničních filmech v české distribuci do roku 2012 (včetně dřívějších záznamů českých filmů) se nacházejí v časopisu Filmový přehled v jeho původní, tištěné podobě, jež je ve formě skenů dostupná v Digitální knihovně Kramerius Národního filmového archivu.

Zahraniční filmy v české distribuci z období od roku 2013 do současnosti se v rámci zákonné oznamovací povinnosti českých distributorů nachází zvlášť na stránkách Filmového přehledu, sekci Zahraniční filmy. Zde se také nalézá základní přehled všech premiér zahraničních filmů z let 1990–2013.


Evidence audiovizuálních děl

Pod agendu Národního filmového archivu spadá i Oznamovací povinnost k evidenci kinematografických děl na základě povinnosti evidovat audiovizuální díla podle zákona o audiovizi, číslo 496/2012 Sbírky zákonů, ve znění pozdějších předpisů, § 7.

Prosíme výrobce a distributory kinematografických děl o spolupráci při jejich evidenci.

Více informací a formulář k vyplnění najdete zde.


Právní předpisy

Uvádíme v plném znění také základní právní předpisy České republiky, které se dotýkají české kinematografie, audiovize, médií a Národního filmového archivu. Jsou rovněž k nalezení na stránkách Filmového přehledu, v sekci Právní předpisy.


Poznámka:

Portál nepostihuje problematiku názvů státních útvarů na českém území důsledně historicky, nýbrž tímto standardizovaným orientačním způsobem: u filmů natočených do roku 1918 je zemí původu Rakousko-Uhersko, v letech 1918–1992 Československo a od roku 1993 Česká republika.


Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.