Když struny lkají

Země původu

Československo

Copyright

1930

Rok výroby

1930

Premiéra

19. 9. 1930

Kategorie

film

Žánr

melodrama

Typologie

hraný

Originální název

Když struny lkají

Český název

Když struny lkají

Anglický název

When the Strings Wailed

Pracovní název

Slovanská melodie

Obsah

Slávka je v manželství nešťastná. Rozhodne se proto opustit svého muže, statkáře Michovského, a s malým synkem Jeníčkem uprchne. Žije velmi skromně a marně hledá práci. Když se stane barovou zpěvačkou, dá synka do péče domkářky na venkově. Synka občas navštěvuje. Při jedné návštěvě ztratí Slávka v kostele stokorunu, jíž měla zaplatit za péči o syna. Bankovku najde hladový tulák Marek, který se živí hraním na housle. Je obviněn z krádeže, ale malý Jeníček se ho zastane. Domkářka chlapce bije a on se proto vydá do města za matkou. V Praze najde unaveného a vyčerpaného Jeníčka tulák Marek a ujme se ho. Společně pak hledají Jeníčkovu matku. Jednoho večera hraje Marek v baru na housle a profesor Horský v něm pozná slavného virtuosa. Slávka je omylem při policejní šťáře zadržena jako prostitutka. Po propuštění v zoufalství nad bezvýchodností svého života se ve své šatně otráví. Jeníček pláče nad mrtvou matkou a Markovy struny nad ní naposled zalkají.

Poznámka

První český dlouhý hraný zvukový film měl být natočen původně podle námětu Quido E. Kujala Slovanské melodie firmou Beda Heller. Pro finanční náročnost projekt převzal Osvald Kosek se společností AB.

Hrají

Václav Vydra st.

statkář Michovský

Magda Sonja

Slávka, statkářova žena

Jan Feher-Weiss

Jeníček, syn Michovských

Jaroslav Kocian

tulák Marek

Olga Augustová

dáma v baru

Hugo Haas

kavalír v baru

Maria Tauberová

návštěvnice baru

Milka Balek-Brodská

domkářka Nováková

Josef Loskot

host u Michovského

Čeněk Šlégl

Michovského přítel Toman

Josef Rovenský

Michovského přítel Skála

Otto Rubík

strážmistr Prokop

Filip Balek-Brodský

host v hostinci

Karel Schleichert

host v hostinci

Mimi Erbenová

vesničanka

Vratislav Hlava

tulák v noclehárně

Jaroslav Marvan

ředitel baru

Karel Kolár

vrátný v baru

Ludvík Hradský

host v baru

Karel Jičínský

bankéř Riedl

Zdenka Mášová

dívka tančící na stole

Ivo Richard Stuchlý

tanečník v baru

Štáb a tvůrci

Hudba

Použitá hudba

Otokar Nováček (Perpetum mobile), Felix Mendelssohn-Bartholdy (Houslový koncert e moll /op. 64 část prvé věty/)

Písně

Koukej, ty mne houpáš, Madlenka, Proč jsi k nám nepřišel, Narodil se Kristus pán, Chovejte mě, má matičko, Cesta zarubaná, Nepij, Jano, nepij vodu, Když jsem já ty koně pásal, Kolíne, Kolíne, Nestůjte mládenci pod okny, Holka modrooká, Ach není, tu není, Išla Marína od Hodonína, Červená modrá fiala, Zelení hájové, Teče voda, teče, Pod tím naším okénečkem, Já jsem z Kutné Hory

Hudba k písni

František Alois Tichý (Koukej, ty mne houpáš), František Alois Tichý (Madlenka), František Kmoch (Kolíne, Kolíne), anonym /15. století/ (Narodil se Kristus pán), lidová píseň (Chovejte mě, má matičko), lidová píseň (Nepij, Jano, nepij vodu), lidová píseň (Když jsem já ty koně pásal), lidová píseň (Nestůjte mládenci pod okny), lidová píseň (Holka modrooká), lidová píseň (Ach není, tu není), lidová píseň (Išla Marína od Hodonína), lidová píseň (Červená modrá fiala), lidová píseň (Zelení hájové), lidová píseň (Teče voda, teče), lidová píseň (Pod tím naším okénečkem), lidová píseň (Já jsem z Kutné Hory)

Text písně

Ruda Jurist (Koukej, ty mne houpáš), Karel Tobis (Koukej, ty mne houpáš), J. Chlumecký (Madlenka), Jan Franus (Narodil se Kristus pán)

Zpívá

Magda Sonja (Koukej, ty mne houpáš), Magda Sonja (Madlenka), Magda Sonja (Proč jsi k nám nepřišel), dětský sbor (Narodil se Kristus pán), sbor (Chovejte mě, má matičko), mužský sbor (Cesta zarubaná), mužský sbor (Nepij, Jano, nepij vodu), mužský hlas (Když jsem já ty koně pásal)

Produkční údaje

Originální název

Když struny lkají

Anglický název

When the Strings Wailed

Pracovní název

Slovanská melodie

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

melodrama

Země původu

Československo

Copyright

1930

Rok výroby

1930

Premiéra

19. 9. 1930

Výrobce

AB

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Distribuce

Elekta

Technické údaje

Verze

česká