Jedinou, zato však znamenitou režijní položkou ve filmografii herce a příležitostného scenáristy Josefa Grusse je adaptace humoristického románu Karla Poláčka. Komedie Hostinec „U kameného stolu“ vznikla v roce 1948, do kin se však dostala až v září 1949 – v době, kdy na domácí kinematografii začala dopadat cenzorská omezení jako důsledek čerstvého komunistického puče. Letně provzdušněný příběh dýchající prvorepublikovou pohodou se odehrává v titulním hostinci v lázeňském městečku Džbery. Mezi stálými hosty způsobí problémy roztržka majitelů – manželů Tatrmužových, která do čela prosperujícího podniku postaví dva rozhádané bratry – Spytihněva a Tomáše. V rolích mladíků, kteří spolu od dětství nemluví kvůli skleněné kuličce, excelují Rudolf Hrušínský a Svatopluk Beneš.
Rok 1925. Do lázeňského městečka Džbery přijíždí na dovolenou jako každým rokem rodina rady Dyndery a jako obvykle se ubytuje v hostinci U kamenného stolu. K majitelům hostince manželům Tatrmužovým se vypraví na prázdniny i jejich synovci, mladí mužové Spytihněv a Tomáš, kteří spolu nemluví od doby, kdy se jako malí kluci pohádali kvůli skleněné kuličce. Hned po příjezdu jsou Spytihněv i Tomáš okouzleni Dynderovými dcerami Věrou a Alenou a začnou se jim dvořit. Slibný začátek prázdninové idyly je narušen útěkem hostinské Boženy s hercem kočovné společnosti Benem Mertensem. Nešťastný Tatrmuž se zavře ve svém pokoji a vedení podniku se musí ujmout synovci, kteří se každý týden střídají ve funkci šéfa a vrchního číšníka. Hostinec pod jejich vedením nevzkvétá. Dynderovi se nemohou dívat na Tatrmužův smutek a úpadek firmy a rozhodnou se jednat. Energická paní radová najde hostinskou a přemluví ji k návratu. Pár zbylých hostů Boženu radostně vítá, Tatrmuž manželce odpustí a synovci se mohou věnovat svým dívkám, kterým se podařilo oba mladíky usmířit.
Román vyšel v roce 1941, kdy už Karel Poláček pro svůj židovský původ nesměl publikovat a autora kryl svým jménem Vlastimil Rada.
hostinský Šimon Tatrmuž
hostinská Božena, Tatrmužova manželka
Tomáš, Tatrmužův synovec
Spytihněv, Tomášův bratr
rada Rudolf Dyndera, soudce v. v.
Cecílie, Dynderova manželka
Věra, dcera Dynderových
Alena, dcera Dynderových
Lubomír, syn Dynderových
tragéd mistr Beno Mertens
advokátní písař Alois Netrefný zvaný Percy
bankovní účetní Ondřej Badalec zvaný Gaston
kuchařka Terezka
podomek Hanzlián
nervózní host v restauraci
manželka nervózního hosta
ženich
nevěsta Blaženka
svatební host Bedřich
otec nevěsty
pikolík
služebná v kuchyni
ředitel divadelní společnosti Bóža Kolbaba-Lipský
vrchní Antonín
výrobce rakví Damián Rozmajzl
Rozmajzlova žena
student filozofie Jindřich Kebrle, Lubomírův domácí učitel
barmanka
divák na představení
divák na představení
muž ve dveřích krámu
krejčí
host v hotelu
lovec autogramů
lovec autogramů
mladík v restauraci
sázející se muž
Zdeňka Petřková (zápis)
Karel Poláček (Hostinec „U kamenného stolu" – román)
Otakar Pařík (FISYO)
Ach, proč mi serdce nedáte, Kdybych já věděl, že zítra umřu, Jenom ty mě, můj koníčku, Štěstí potkáš jenom jednou, Tango argentino
Rudolf Hrušínský (Ach, proč mi serdce nedáte), Svatopluk Beneš (Ach, proč mi serdce nedáte), Rudolf Hrušínský (Kdybych já věděl, že zítra umřu), Věra Kalendová (Jenom ty mě, můj koníčku), Josef Kotapiš (Jenom ty mě, můj koníčku), František Černý (Jenom ty mě, můj koníčku), Rudolf Hrušínský (Štěstí potkáš jenom jednou), Svatopluk Beneš (Štěstí potkáš jenom jednou), Dagmar Sedláčková (Štěstí potkáš jenom jednou), Dagmar Frýbortová (Štěstí potkáš jenom jednou)
Lázně Libverda
Hostinec „U kamenného stolu“
The Stone Table Inn
film
hraný
komedie
Československo
1948
1948
23. 9. 1949
V. výrobní skupina Vávra – Feix, Karel Feix (produkční šéf V. výrobní skupiny), Otakar Vávra (umělecký šéf V. výrobní skupiny)
dlouhometrážní
99 min
česká