Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář

parodie

Typologie filmu

hraný

Délka

dlouhometrážní

Anglický název

The Poacher's Foster Daughter

Minutáž

109 min

Země původu

Československo

Copyright

1949

Rok výroby

1949

Premiéra

01.04.1949

Jazyková verze

česká

Režie

Martin Frič

Anotace

Spletitý děj plný neuvěřitelných náhod a osudových setkání uvádí na scénu nuznou krásku Elén (Hana Vítová), která přichází z prosté venkovské chaloupky za hudební slávou do prohnilého velkoměsta. Jeho mámivým svodům však nepodlehne díky nezištné lásce chudého houslisty Sedloně (Zdeněk Dítě) a zvláště vřelému citu uměnímilovného milionáře René Skalského (Oldřich Nový)... Legendární snímek Martina Friče paroduje kýčovitou buržoazní zábavu 30. a protektorátní oddechové tituly 40. let (a také pokleslé čtivo a schematizovanou žánrovou podívanou všeho druhu). Členové štábu i herci ovšem měli za sebou vesměs „vážnou“, letitou profesní zkušenost s danými prvky. Z filmu tak dýchá láskyplná empatie ke „kritizovaným“ jevům. Precizně vtipný, sofistikovaně inteligentní snímek dodnes strhuje diváky nadčasovým kouzlem. Patřil ovšem k těm dílům, jež vznikala ještě ve svobodném klimatu, ale premiéru měla už po únoru 1948. V době svého uvedení tak měl potíže s nově instalovanými cenzorskými orgány.

Obsah

V den svých jedenadvacátých narozenin se krásná Elén dozví, že je nemanželským dítětem. Toho dne je její otčím Jan Dubský chycen při lesním pychu. Aby nebyl potrestán, má provdat Elén za majitele panství. Elén však odmítne a protože právě dostala pozvání na zkoušku do divadelní agentury, uteče s matčiným požehnáním z domova. Ve vlaku okouzlí milionáře René Skalského, ale při rozloučení mu neprozradí své jméno. Po čase se s ním setká v kosmetickém salonu, kde pracuje jako manikérka. Oba se těší ze vzájemné lásky. Milostnou romanci však Elén přeruší, když spatří Reného, jak se důvěrně chová ke známé herečce, o níž netuší, že je jeho sestrou. Elén ze žalu přijme nabídku k sňatku od houslisty Pavla Sedloně, který se jí kdysi ujal, když bloudila nepřátelským městem. Odmítnutý René zatím chřadne, zchudne a začne se živit psaním operetního libreta. Nezvyklé pracovní úsilí mu způsobí zánět mozkových blan. Věrný sluha Bolton sdělí smutnou zprávu Elén ve chvíli, kdy s Pavlem vycházejí po svatebním obřadu z kostela. Elén ihned spěchá do nemocnice a svým zpěvem přivede umírajícího Reného zpět k životu. Protože se ukáže, že její sňatek s Pavlem je neplatný, nebrání již Renému a Elén nic v jejich společném štěstí. Také ostatní Eléniny blízké osud odmění.

Poznámka

Závěr tohoto černobílého snímku je barevný.

Hrají

Oldřich Nový

milionář René Skalský

Hana Vítová

Elén Hadrbolcová/Bětuška Hadrbolcová, Elénina matka zamlada

Ella Nollová

Bětuška Hadrbolcová, Elénina matka

Otomar Korbelář

pytlák Jan Dubský, Elénin otčím, hrabě

Theodor Pištěk

továrník Richard Skalský, otec Reného

Zdeněk Dítě

houslista Pavel Sedloň

Bohumil Machník

sluha Bolton

Vítězslav Vejražka

Malhorn, ředitel divadelní agentury

Arnold Flögl

herec Jan Balada, Elénin otec

František Paul

MUDr. Lexa Otok

Marie Blažková

Anita Nováková, Pavlova teta

Eman Fiala

učitel zpěvu Leonardo Bianchini

Jan W. Speerger

lupič Joe Pelíšek

Jarmila Smejkalová

Klára, schovanka Novákové

Irena Bernátová

Zuzana Hromasová, Reného sestra

Mirko Erben

statkář Zadina

Alena Pospíšilová

Yvettka, Sedloňova schovanka

Ilona Kubásková

Polánková, sousedka Hadrbolcových

Marie Kopalová

ošetřovatelka

Ferdinand Jarkovský

úředník z magistrátu

Růžena Lysenková

sekretářka u Malhorna

Felix le Breux

novinář Bob Kirken

Emanuel Kovařík

inspektor Trench

Fanda Mrázek

číšník

Jaroslav Mareš

novinář

Vladimír Řepa

majitel baru

Mirko Čech

inspicient

Josef Bělský

šéf kosmetického salonu

Zdeněk Šavrda

průvodčí vlaku

Viktor Nejedlý

komorník Vilém

Viktor Očásek

listonoš

Saša Danešová

panská

Bohuslav Kupšovský

topič na parníku

Marie Hodrová

stará žena ve vlaku

František Voborský

přednosta stanice/Ind

Otto Tutter

myslivec

Dobroslav Čech

myslivec

Miroslav Grác

myslivec

Zdeněk Borovec

myslivec

Josef Příhoda

ředitel kočovné divadelní společnosti

Ota Motyčka

biletář

Růžena Jezerská

kadeřnice

Ludmila Plichtová

uvaděčka v divadle

Antonín Jirsa

námořník

Jan Čapek

zákazník na manikúře

Milivoj Uzelac

dirigent

Štáb a tvůrci

Asistent režie

Václav Berdych

Architekt

Karel Škvor

Výprava

Ferdinand Kliment, Vladimír Slepička

Návrhy kostýmů

Erna Veselá, Adolf Wenig

Triky

Stanislav Šulc, František Jakubec

Vedoucí výroby

Eduard Šimáček

Zástupce vedoucího výroby

František Urbánek

Hudba

Nahrál

FISYO

Dirigent

Milivoj Uzelac (FISYO)

Písně

Ztratilo se štěstí někde na rozcestí, Já prostý kvítek Krušných hor, Já jsem malý mysliveček, Když bouře burácí, V patách se mi smutek plíží, Nebe je čisté bez mráčku, Když do srdce chlad zavěje, Chci býti tvou, To láska přichází tak tiše, Po temné noci vzešel jasný den, Já o lásce jsem rozkošný sen snila, Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/, To bylo v háji zeleném, Láska, Bože, láska

Hudba k písni

Julius Kalaš (Ztratilo se štěstí někde na rozcestí), Julius Kalaš (Já prostý kvítek Krušných hor), Julius Kalaš (Když bouře burácí), Julius Kalaš (V patách se mi smutek plíží), Julius Kalaš (Nebe je čisté bez mráčku), Julius Kalaš (Když do srdce chlad zavěje), Julius Kalaš (Chci býti tvou), Julius Kalaš (To láska přichází tak tiše), Julius Kalaš (Po temné noci vzešel jasný den), Julius Kalaš (Já o lásce jsem rozkošný sen snila), Julius Kalaš (Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/)

Text písně

Josef Neuberg (Ztratilo se štěstí někde na rozcestí), František Vlček (Ztratilo se štěstí někde na rozcestí), Josef Neuberg (Já prostý kvítek Krušných hor), František Vlček (Já prostý kvítek Krušných hor), Josef Neuberg (Když bouře burácí), František Vlček (Když bouře burácí), Josef Neuberg (V patách se mi smutek plíží), František Vlček (V patách se mi smutek plíží), Josef Neuberg (Nebe je čisté bez mráčku), František Vlček (Nebe je čisté bez mráčku), Josef Neuberg (Když do srdce chlad zavěje), František Vlček (Když do srdce chlad zavěje), Josef Neuberg (Chci býti tvou), František Vlček (Chci býti tvou), Josef Neuberg (To láska přichází tak tiše), František Vlček (To láska přichází tak tiše), Josef Neuberg (Po temné noci vzešel jasný den), František Vlček (Po temné noci vzešel jasný den), Josef Neuberg (Já o lásce jsem rozkošný sen snila), František Vlček (Já o lásce jsem rozkošný sen snila), Josef Neuberg (Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/), František Vlček (Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/)

Zpívá

Oldřich Nový (Ztratilo se štěstí někde na rozcestí), Hana Vítová [dab] (Ztratilo se štěstí někde na rozcestí), Vilma Meyerová (Ztratilo se štěstí někde na rozcestí), Hana Vítová [dab] (Já prostý kvítek Krušných hor), Vilma Meyerová (Já prostý kvítek Krušných hor), Bohuslav Kupšovský (Když bouře burácí), Hana Vítová [dab] (V patách se mi smutek plíží), Vilma Meyerová (V patách se mi smutek plíží), Hana Vítová [dab] (Nebe je čisté bez mráčku), Vilma Meyerová (Nebe je čisté bez mráčku), Hana Vítová [dab] (Když do srdce chlad zavěje), Vilma Meyerová (Když do srdce chlad zavěje), Zdeněk Dítě [dab] (Chci býti tvou), Hana Vítová [dab] (Chci býti tvou), Vilma Meyerová (Chci býti tvou), sbor (To láska přichází tak tiše), Oldřich Nový (Po temné noci vzešel jasný den), Hana Vítová [dab] (Po temné noci vzešel jasný den), Vilma Meyerová (Po temné noci vzešel jasný den), Hana Vítová [dab] (Já o lásce jsem rozkošný sen snila), Vilma Meyerová (Já o lásce jsem rozkošný sen snila), Hana Vítová [dab] (Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/), Vilma Mayerová (Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/), sbor (Jsem láska /opereta Srdce v deliriu/), sbor (To bylo v háji zeleném), mužský hlas (Láska, Bože, láska)

Choreografie

Boris Milec

Produkční údaje

Původní název

Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář

Anglický název

The Poacher's Foster Daughter

Pracovní název

Srdce v rozpacích

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

parodie

Země původu

Československo

Copyright

1949

Rok výroby

1949

Premiéra

01.04.1949

Nositelé copyrightu

Národní filmový archiv

Výrobní skupina

Frič – Reimann (III. výrobní skupina), Martin Frič, Zdeněk Reimann

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

109 min

Verze

česká