Předposlední film Miroslava Cikána (1896–1962) Jurášek z roku 1956 je adaptací stejnojmenného knižního díla Jury Sosnara, jenž je znám také pod jménem Martin Gazda. – Příběh vypráví o nečekaném setkání školáka Juráška (Karel Hašler ml.) a sovětského parašutisty (Vladimir Guljajev) během druhé světové války. Hoch pomůže zraněnému vojákovi najít přístřeší, aby mohlo být vysílačkou navázáno spojení s armádním štábem budoucích osvoboditelů Československa. Po sérii různých nebezpečných peripetií se Sovět malému Čechovi odvděčí záchranou života a poražením německého nepřítele. – Tento nepříliš umělecky výrazný snímek je počátkem tradice dětských, respektive rodinných filmů, ve kterých se prohlubuje přátelství, tedy spolupráce se Sovětským svazem. Dalšími byly například tituly V šest ráno na letišti (1957; režie Čeněk Duba), Přátelé na moři (1959; režie Lev Kulidžanov), Táňa a dva pistolníci (1967; režie Radim Cvrček) nebo dvojice snímků režírovaná Lvem Golubem Puščik jede do Prahy (1965) a Borisek malý seržant (1975), který je rovněž válečným filmem. S dětskou postavou pracuje i další koprodukční snímek stejného žánru, pocházející z padesátých let, Májové hvězdy (1959; režie Stanislav Rostockij). Postava Juráška je jednou ze tří rolí dětského herce Karla Hašlera, který pocházel z umělecké rodiny a později našel uplatnění jako televizní pracovník. Nejznámějšího příbuzného, a sice dědečka stejného jména, písničkáře umučeného nacisty, znala filmová obec jako scenáristu, otce Zdeňka Ginu Hašlera jako střihače a bratra Ginu Hašlera ml. jako kameramana a občasného herce, jehož kariéru v československém filmu utnula emigrace do Spojených států amerických v roce 1968. V Juráškovi sekundují dětským nehercům zkušení představitelé rolí dospělých, mezi něž patřili Bohuš Záhorský, Terezie Brzková, Josef Bek, Miloš Nedbal nebo Karel Höger. Natáčení probíhalo například v Doksech a závěrečné scény vznikly v lomu Menčice u Stránčic.
Je válka. Jurášek Benada se tajně zúčastní výpravy sousedů do lesa, kde je očekáván seskok sovětských parašutistů. Jeden z nich, Solovjev, si při pádu do lomu zlomí nohu a Jurášek přivolá na pomoc partyzány. Solovjev se pak pod dohledem doktora Mrázka léčí u babičky Vojtové. Jurášek mu dělá spojku s partyzány. Němci určili místo, odkud Solovjev vysílá zprávy a chystají razii. Juráškovi se podaří Solovjeva včas varovat a ukrýt ve sklepě u Mrázka. Juráškův otec se svými spolupracovníky chystá v továrně sabotáž. Němci při razii nenajdou Solovjeva ani vysílačku a vyženou obyvatele na náves. Chtějí si násilím vynutit vyzrazení úkrytu. Náhle se ozve silný výbuch. Sabotáž v továrně byla úspěšná a Němci rychle odjedou do města. Sovětské letadlo má shodit další zbraně a Solovjev musí zprávu potvrdit. Jurášek ho odvede do srubu strýce Dražila, odkud může vysílat. Po zatčení pošťáka Drábka, který může vše vyzradit, je akce odvolána. Němci zaměřili vysílačku a blíží se k lesu. Děti běží varovat Solovjeva, ale Němci mají psa a jsou jim na stopě. Juráškovi se podaří nebezpečí odvrátit. Solovjev se loučí a daruje Juráškovi svoje vyznamenání za odvahu.
Jurášek Benada
Alexej Grigorjevič Solovjev
MUDr. Antonín Mrázek
Vojtová
důstojník SS Kretschmer
Antonín Benada, Juráškův otec
četnický praporčík Sojka
učitel Vojkůvka
Tomala, Benadův přítel
Dražil, Juráškův strýc
Bohumila Benadová, Juráškova matka
major wehrmachtu
Mrázková, žena dr. Mrázka
tajný v koženém kabátě
listonoš Drábek
Žitnák
Dražilová, Juráškova teta
Buriánek
Kubáč
gestapák
velitel ruských partyzánů
gestapák
školník Jahoda
Štěpánka, vnučka Vojtové
chlapec
chlapec
Mirek, syn Dražilových
chlapec
dívka
chlapec
chlapec
Libuše Junková
Jura Sosnar-Gazda (Jurášek – kniha)
pplk. Vojtěch Klas, mjr. Miroslav Pelc
FISYO (Dirigent František Belfín)
Jurášek
Jurášek
Jurášek
film
hranýdistribuční
dětský, válečný
Československo
1956
1956
promítání povoleno 4. 3. 1957
vyřazení z distribuce 31. 12. 1991
premiéra 3. 5. 1957 /přístupný mládeži/ (kina Kyjev /1 týden/ a Pasáž /3 týdny/, Praha)
Český film podle stejnojmenné knihy Jury Sosnara-Gazdy.
Tvůrčí skupina Feix – Daniel, František Daniel (vedoucí dramaturg tvůrčí skupiny), Karel Feix (vedoucí výroby tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
82 min
2 337 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky, německy, rusky
bez titulků
české
Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.