Souhvězdí Panny

Země původu

Československo

Copyright

1965

Rok výroby

1965

Premiéra

14. 10. 1966

Minutáž

83 min

Kategorie

film

Žánr

příběh

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Souhvězdí Panny

Český název

Souhvězdí Panny

Anglický název

Constellation of the Virgo

Pracovní název

Ošetřovna

Anotace

Povídka Milana Uhdeho Ošetřovna inspirovala v roce 1965 milostný příběh z vojenského prostředí, pod kterým je jako režisér podepsaný Zbyněk Brynych. Hrdinou vyprávění je vojín Standa Urban, který kvůli pohotovosti na letišti nesmí na schůzku se svou dívkou Janou. Milenci se dlouho neviděli a soucitný kapitán Pazourek proto dovolí, aby schůzka proběhla tajně – na vojenské ošetřovně. To se ovšem neobejde bez problémů… Roli Standy ztvárnil Josef Čáp, hlavním magnetem pro dobové diváky se ovšem stala představitelka Jany – tehdejší studentka DAMu Jaroslava Obermaierová. Díky (na svou dobu) odvážným milostným scénám si tehdy devatenáctiletá debutující herečka získala pověst erotického idolu šedesátých let.

Obsah

Mezi zklamanými vojáky, kteří se chystali opustit vojenské letiště a jít na vycházku, je i vojín Standa Urban. Se svou velkou láskou Janou, která za ním přijela do blízkého městečka, má mít důležitou schůzku. Delší dobu se neviděli a Standa se o jejich vzájemný vztah bojí. Je však vyhlášen druhý hotovostní stupeň a vojáci nesmějí posádku opustit. Nešťastný Standa se přihlásí dobrovolně do strážní služby. Kapitán Pazourek je naoko přísný, ale ve skutečnosti plný pochopení. Pošle pro dívku sanitku s dvěma ošetřovateli - Velebou a Rejmanem - a ti ji tajně propašují na ošetřovnu. Pohledná blondýnka se stane středem nežádoucí pozornosti vojáků, a než kamarádi seženou Standu, je celým dobrodružstvím znechucena. Před opilým kuchařem musí dokonce prchat. Prozrazení hrozí kvůli komisnímu poručíkovi Toneiserovi, který by dokázal udělat z celé věci skandál. Vše ale dobře dopadne. Standa s Janou prožijí krásné intimní chvíle, a přestože je přeruší vyhlášený poplach, Standa už ví, že o Janu nepřijde. Druhý den se podaří dívku opět tajně sanitkou odvézt z kasáren.

Hrají

Josef Čáp

vojín Standa Urban

Vladimír Pucholt

svobodník Jarda Veleba zvaný Velebníček

Jiří Wimmer

vojín Rejman zvaný Klobouk

Rudolf Jelínek

poručík Toneiser

Ivan Vyskočil

svobodník Vyskočil, dozorčí roty

Jiří Adamíra

lékař nadporučík Březina

Ilja Prachař

kapitán Pazourek

Jan Kotva

vojín Samek

Jan Libíček

kuchař Augustin

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Ota Koval

Asistent režie

Jiřina Matiasková, Jiří Polák (2)

Předloha

Milan Uhde (Ošetřovna – novela)

Druhá kamera

Alexandr Rašilov

Asistent kamery

Rudolf Holan

Výprava

Viktor Fixl, Karel Kočí

Vedoucí výroby

Václav Rouha

Zástupce vedoucího výroby

Zdeňka Černá, Ladislav Dražan

Asistent vedoucího výroby

Vladimíra Kopecká

Odborný poradce

pplk. František Říčka , pplk. Václav Pospíšil

Spolupráce

Miroslava Vopěnková, Jitka Šulcová

Hudba

Písně

Schody do nebe, Adresát neznámý /From Me To You/, Marnivá sestřenice, Krajina posedlá tmou, Pionýři, pionýři, malované děti /parafráze na Huláni, huláni/

Hudba k písni

Karel Kopecký (hudebník) (Schody do nebe), skupina The Beatles (Adresát neznámý /From Me To You/), Jiří Šlitr (Marnivá sestřenice), Jiří Šlitr (Krajina posedlá tmou)

Text písně

Jindřich Faktor (Schody do nebe), Jiří Štaidl (Adresát neznámý /From Me To You/), Jiří Suchý (Marnivá sestřenice), Jiří Suchý (Krajina posedlá tmou)

Zpívá

Karel Kopecký (hudebník) (Schody do nebe), Vladimír Pucholt (Adresát neznámý /From Me To You/), Jiří Wimmer (Adresát neznámý /From Me To You/), Jan Libíček (Marnivá sestřenice), Jiří Suchý (Krajina posedlá tmou), Vladimír Pucholt (Pionýři, pionýři, malované děti /parafráze na Huláni, huláni/), Jiří Wimmer (Pionýři, pionýři, malované děti /parafráze na Huláni, huláni/)

Produkční údaje

Originální název

Souhvězdí Panny

Anglický název

Constellation of the Virgo

Pracovní název

Ošetřovna

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

příběh

Země původu

Československo

Copyright

1965

Rok výroby

1965

Premiéra

14. 10. 1966

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Šmída – Fikar, Ladislav Fikar, Bohumil Šmída

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

83 min

Verze

česká