Předjaří (Pohádka). Jan, Vilém, Adélka a Barunka, děti panského úředníka Proška, radostně vítají svou babičku. Nejvíce si milou stařenku oblíbí Barunka, která okouzleně poslouchá babiččiny pohádky. Babička se brzy spřátelí s celým údolím. Také paní kněžnu babička zaujme a pozve ji i s dětmi na zámek. Dospívající Barunka prožívá první lásku k Orlíkovi a citlivě vnímá lásku Jakuba a Kristly. Líbí se jí také živelnost a smělost Viktorky, když odvážně přeskakuje májové ohně a odmítá nežádoucí nápadníky. Jaro a léto uplyne jako voda a nastane podzim. Májové ohně (Romance). Je opět jaro. Na zámek se vrací panstvo. Na rozkvetlé louce se děti i babička setkají s komtesou Hortensií. Moudrá babička pozná, že dívka je smutná, neboť ve slunné Itálii zanechala svou lásku, mladého malíře. Láska poznamená také osud Viktorky, která se celou svou bytostí zamiluje do černého myslivce. Když myslivec odejde, Viktorka se zblázní a uteče žít do lesa. Barunka se nesměle setká s Orlíkem. Podletí (Balada). Sekáči kosí trávu, ženy ji rozhazují. Mezi nimi je také dvojice snoubenců - Jakub a Kristla. Čas jejich šťastné lásky však brzy skončí. Jakub zbije písaře, který obtěžoval jeho Kristlu, a za to je odveden na sedm let na vojnu. Při opětovné návštěvě zámku babička poví kněžně pravdu o Jakubovi, přimluví se za flašinetáře Kudrnu, který živoří s početnou rodinou a upozorní ji také na příčinu smutku Hortensie. Léto končí, na zámku se konají dožínky. K letnímu období patří radost. Postará se o ni paní kněžna. Zařídila, aby se Jakub vrátil z vojny, Kudrna dostane stálé místo hlídače a Hortensie se bude moci setkat se svým malířem. Ale tragická smrt nešťastné Viktorky zasáhne celou vesnici. S nadcházejícím podzimem odjíždí pan Prošek a s ním také Barunka. Velká noc (Elegie). Je podzim. Babička pase s dětmi krávu, Kudrna sklízí úrodu jablek. Babičku rychle opouštějí sílu, každou chvíli zadřímne. Vzpomíná na Viktorku, Barunku, na muže Jiřího, který padl v prusko-rakouské válce. Má radost z malého Kristlina synka a dá mu tolar, který sama dostala od císaře Josefa. Na zápraží uhynula stará jabloň. Babička cítí, že je řada na ní. Jen by ještě ráda viděla Barunku. Ta se u jejího lože objeví až s posledním babiččiným vydechnutím. Dívka vyplní její poslední přání a řekne o její smrti včelkám.
Autorství scénáře Františka Pavlíčka zůstalo z politických důvodů neuvedeno. Premiéra prvního dílu proběhla 8. 10. 1971, druhého dílu 10. 3. 1972. Tento námět byl již v českém filmu dvakrát zpracován pod stejným názvem (r. Thea Červenková, 1921 a František Čáp, 1940).
babička
panský úředník Jan Prošek
Tereza, Proškova žena, babiččina dcera
Barunka, dcera Proškových
Jan, syn Proškových
Vilém, syn Proškových
Adélka, dcera Proškových
Viktorka, dcera statkáře Mikeše
paní kněžna
komtesa Hortensie
černý myslivec/babiččin Jiří ve vzpomínkách
Orlík, syn hajného
Kristla
Jakub Míla, Kristlin mládenec
mlynář
mlynářka
Toník Šíma, Viktorčin nápadník
flašinetář Kudrna
statkář Mikeš, otec Viktorky
Mikešová, matka Viktorky
kovářka
Mařenka, Viktorčina sestra
panský písař Picolo zvaný Talián
dohazovač
správcová
myslivec
myslivec
Šíma, Toníkův otec
kantor
Cilka
Manča
Vincek
Filip
Jakoubek
hlas mlynáře
Helena Rohanová
Stanislava Hutková, Eliška Vojtová
Božena Němcová (Babička – kniha)
Jaroslav Kupšík
František Belfín (FISYO)
Šly panenky silnicí, Husička divoká, Na rozloučení, mý potěšení, Nešťastný šafářův dvoreček, Sivá holuběnko, Spadla mi šavlička, Spi, synáčku, spi, Otvírejte dveře, otvírejte vrata!, Ó, hřebíčku zahradnický, Mořena, Mořena, kam jsi klíče dala
Jarmila Kurandová (Husička divoká), sbor (Na rozloučení, mý potěšení), Oldřich Vlach (Nešťastný šafářův dvoreček), dívčí sbor (Sivá holuběnko), mužský sbor (Spadla mi šavlička), Libuše Geprtová (Spi, synáčku, spi), sbor (Otvírejte dveře, otvírejte vrata!), Jarmila Kurandová (Ó, hřebíčku zahradnický), dětský sbor (Mořena, Mořena, kam jsi klíče dala)
Babička I., II.
Granny
film
hraný
příběh
Československo
1971
1971
první díl 8. 10. 1971, druhý díl 10. 3. 1972
Československá televize Praha, II. program (zadavatel), Filmové studio Barrandov
dlouhometrážní
163 min
česká