Jediný hraný celovečerní film dokumentaristy Rudolfa Adlera je příběhem studenta režie na pražské FAMU Petra, který začne připravovat natáčení filmu o historii českého sklářství. Mladík se vypraví do moderního kombinátu, ve staré huti však poznává staré sklářské metody, jež v konkurenci automatických linek nemají šanci. Spíš než pořídit autentické záběry z výroby se Petrovi daří rozvíjení známosti s dívkou z modelárny Evou. Ta je ovšem otřesena, když zjistí, že Petr realitu vnímá jen jako materiál pro svůj film… Ve snímku, který se natáčel ve sklářských provozech v Chřibské a Novém Boru, si hlavní role zahráli Svatopluk Skopal (Petr) a Jana Pehrová (Eva). Ve filmu z roku 1978 se v menších rolích objeví i Lenka Kořínková nebo Dagmar Bláhová. V roli kameramana se mihne i Adlerův kolega-dokumentarista Ivan Vojnár.
Student režie Petr chce věnovat svůj první dokumentární film vývoji českého sklářství. Profesor FAMU mu poradí, aby odjel mezi skláře. Petr proto začne s prvními záběry ve sklářském kombinátě, kde se rozjíždí nová automatická linka na sklínkovinu a kde je také stará huť, v níž se pracuje klasickým způsobem. Petr tu pozná starého mistra oboru Josefa Tomašku, který je proti automatické výrobě. Bojí se, že zmizí všechny staré zkušenosti. Skláři se zase obávají, že přijdou o práci. Petr se seznámí s hezkou Evou a začne se jí dvořit. Práce se mu moc nedaří, nejpřirozenější záběry mu vždy uniknou. Eva pracuje v modelárně a touží po samostatné práci. Proto odmítne pomoc svého přítele a učitele profesora Mirka a začne chodit s Petrem. Automatická linka nakonec slaví úspěchy. Tomaška vystavuje své nejlepší práce. Po vernisáži ho postihne srdeční záchvat. Petr před Evou prohlásí, že Tomaškův pohřeb by byl působivým zakončením jeho filmu. Eva je otřesena jeho přístupem, a když Tomaška zemře, s Petrem se rozejde. Filmaři točí poslední metry, které zachycují rytmus práce a souhru sklářů u rozžhavených pecí. Petr snad pochopil, že život a práce není jen efektní podívaná.
student režie Petr
výtvarnice Eva
profesor Mirek Loukotka
sklář Josef Tomaška
sklář Franta
sklářský technik Zdeněk
sklář Kudla
ředitel skláren
Tomaškova žena
učitelka Božka, Tomaškova dcera
servírka
kameraman Ivan
asistent kameramana
osvětlovač
zvukař
mikrofonista
muž s dýmkou
pomocník Tomaška
hostinský Josef Patočka
vrátný v huti
sklář
sklář
sklář
sklář
sklář
sklář
sklář
sklář
sklář
sklář
mladý mistr
řidič Tatry
chlapec
fyzik ve školním filmu
psychiatr ve školním filmu
kunsthistorička
sekretářka
houslista
harmonikář
pomocník Franty
profesor FAMU
muž s baňkou
zdravotní sestra
tanečník v maškarním průvodu
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečník MP
tanečnice na diskotéce
tanečník na diskotéce
tanečník ND
tanečnice ND
tanečnice ND
tanečnice ND
tanečník ND
tanečník ND
tanečnice ND
tanečník ND
tanečník ND
tanečník ND
hudebník ND
hudebník ND
dubl za Záhorského R.
návštěvnice vernisáže
hlas Evy
hlas Tomašky
hlas kameramana
hlas skláře
Josef Sandr
Martin Mahdal, Věra Justová
Ivo Černý, Miloš Osvald, Jiří Rulík, Katka Toušková
Arnošt Böhm, Karel Engel, Jiří Kalenský, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa
Jiří Holeček, Juraj Zach
Pavel Brunclík
Ing. Rudolf Pavlišta, Vilém Veselý, Michal Gelnar
Marie Hasíková, Václav Beneš, Eva Horázná, Rimma Stejskalová, František Vokřál
FISYO, skupina ETC, Merta Vladimír, skupina Petra Hanniga
Štěpán Koníček (FISYO)
Dvanáctkrát pět minut, K pětadvaceti, O skle, Já jsem sklářův syn, Cikánka, Čím, čím, čimčarara čim, Bude zima, bude mráz, Foukej si, skláři, Bludička Julie, Proč ten jetelíček roste u vody, Včera jsem byl u muziky
Zdeněk Pololáník (Dvanáctkrát pět minut), Vladimír Merta (K pětadvaceti), Vladimír Merta (O skle), Karel Vacek (Cikánka), Josef Stelibský (Čím, čím, čimčarara čim), Václav Zahradník (Bludička Julie), lidová píseň (Proč ten jetelíček roste u vody), lidová píseň (Včera jsem byl u muziky)
Jiří Cmíral (Dvanáctkrát pět minut), Petr Hannig (Dvanáctkrát pět minut), Vladimír Merta (K pětadvaceti), Vladimír Merta (O skle), Karel Vacek (Cikánka), Vladimír Poštulka (Bludička Julie), lidová píseň (Proč ten jetelíček roste u vody), lidová píseň (Včera jsem byl u muziky)
Lenka Kořínková (Dvanáctkrát pět minut), Vladimír Merta (K pětadvaceti), Vladimír Merta (O skle), Ferdinand Krůta (Já jsem sklářův syn), mužský sbor (Cikánka), dětský sbor (Bude zima, bude mráz), Ferdinand Krůta (Foukej si, skláři), Jiří Lábus (Bludička Julie)
Milena Moravcová
Střepy pro Evu
Glass Splinters for Eve
Skláři
film
hraný
příběh
Československo
1978
1978
18. 5. 1979
dlouhometrážní
86 min
česká
Festival: 17. filmový festival mladých Trutnov
1979
Trutnov / Československo
Čestné uznání poroty za kameru
Jiří Macháně
spolu za filmy Křehké vztahy a Střepy pro Evu