Kam zmizel kurýr

Země původu

Československo

Copyright

1981

Rok výroby

1981

Premiéra

16. 10. 1981

Minutáž

86 min

Kategorie

film

Žánr

sci-fi

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Kam zmizel kurýr

Český název

Kam zmizel kurýr

Anglický název

The Courrier Who Vanished

Pracovní název

Kurýr ze souhvězdí Pegas

Anotace

Povídky a romány spisovatele Josefa Nesvadby posloužily jako filmové předlohy hned několikrát. Ke sci-fi režiséra Otakara Fuky z roku 1981 ovšem známý spisovatel napsal původní námět. Titulním kurýrem je mimozemšťan, jenž ztroskotal na Zemi v 17. století a od té doby tajně ovlivňoval lidské dějiny. Hlavním hrdinou je ovšem mimozemský vyslanec, který přijíždí do Prahy coby australský bohemista Jones a který má kolegu najít a přivést domů. Svědkyní „Jonesova“ pátrání je mladá spisovatelka sci-fi Marcela... Hlavních rolí ve filmu se ujali Jan Kanyza a Eva Jakoubková. Zajímavostí snímku jsou „důkazy“ o kurýrově existenci, které „Jones“ nalézá i v českých sci-fi filmech. Snímek tak obsahuje ukázky z Muže z prvního století (1961), Ikarie XB 1 (1963), Vynálezu zkázy (1958) či Barona Prášila (1961), ale i z Fukovy vlastní Akce Bororo (1972).

Obsah

Mladý muž, který přiletěl do Prahy, se v hotelu Tichý zapíše jako australský bohemista Michael Allan Jones. Druhého dne odjede do Nového Města nad Metují, kde v městském archivu pátrá po svých předcích Jonešových. Zde ho zaujme mladá novinářka Marcela, která píše pro noviny sci-fi povídku. V archivu pátrá po zprávách o údajném pádu meteoritu v roce 1619. Podle její teorie to byl létající talíř s mimozemskou posádkou, který na Zemi havaroval. Michael odjede do Prahy s Marcelou. Brzy se s dívkou sblíží. Při procházce Prahou spatří Joneš plakát výstavy o Keplerovi, kde je vedle vědce zobrazen i jeho fámulus. Michal v něm pozná mimozemšťana, který přistál na zemi v roce 1619. Michal ho má přivézt zpět na rodnou planetu. Marcela má problémy s povídkou. Michal jí pomáhá logickými detaily, které se zřejmě staly. Michal zahlédne svého muže ve filmu Vynález zkázy a také na fotografii vedle Čapka, když psal Věc Makropulos. V sobotní Práci vychází Marcelina povídka Tajný agent z Levánie. Archivář z Nového Města přiveze doklad o Jonešových příbuzných. Na fotografii, kterou mu ukáže Michal, také pozná muže, který se na něho poptával. Michal najde v recepci hotelu vzkaz od svého muže - kurýra. Přiložen je klíč od schránky na Hlavním nádraží. Joneš schránku vybere. Večer přehraje Marcele pásku od kurýra, která líčí kurýrovo přistání a jeho další osudy na Zemi. Marcela to celé považuje za vtip. Kurýr v noci telefonuje Jonešovi. Odmítá se vrátit, už si zvykl na život na Zemi. Michal se loučí na letišti s Marcelou. Slíbí jí, že její povídka vyjde na planetě Pegas. Nyní teprve dívka pochopí pravdu. Navíc vidí na terase letiště muže z fotografií, které shromažďoval Michal. Muž, doprovázen manželkou a dětmi, sleduje odlet letadla, jež Michala donese k mimozemské raketě.

Poznámka

Film obsahuje ukázky z českých vědecko-fantastických filmů: Baron Prášil (1961, režie Karel Zeman), Vynález zkázy (1958, režie Karel Zeman), Muž z prvního století (1961, režie Oldřich Lipský), Ikarie XB-1 (1963, režie Jindřich Polák), Akce Bororo (1972, režie Otakar Fuka).

Film online

Hrají

Jan Kanyza

Michael Allan Jones

Eva Jakoubková

novinářka Marcela Vosecká

Karel Houska

docent Štafa

Jiří Bruder

recepční Jandák

Vladimír Salač

archivář Diviš

Zdeněk Matouš

profesor Coutou

Miloslav Štibich

Svačina, znalec díla Julese Vernea

Jiří Bukvaj

cizinec

Milada Ježková

vrátná v knihovně

Adolf Široký

divák

Zdeněk Srstka

taxikář

Mluví

Bořivoj Navrátil

hlas kurýra

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

František Matoušek

Původní filmový námět

Josef Nesvadba, Drahoslav Makovička

Technický scénář

Otakar Fuka

Dramaturgie

Pavel Hajný

Druhá kamera

Rudolf Jokl

Asistent kamery

Stanislav Šťastný

Výprava

Bedřich Čermák, Josef Müller, Václav Kozel

Návrhy kostýmů

Dimitrij Kadrnožka

Vedoucí výroby

Jiří Zika

Zástupce vedoucího výroby

Karel Prchal, Vladimír Tišer

Asistent vedoucího výroby

Václav Veruněk

Spolupráce

Vítězslava Marčíková, Jan Kuděla, Alena Chvojková, Petr Pištěk

Hudba

Nahrál

FISYO

Dirigent

František Belfín (FISYO)

Produkční údaje

Originální název

Kam zmizel kurýr

Anglický název

The Courrier Who Vanished

Pracovní název

Kurýr ze souhvězdí Pegas

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

sci-fi

Země původu

Československo

Copyright

1981

Rok výroby

1981

Premiéra

16. 10. 1981

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Drahoslav Makovička

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

86 min

Verze

česká