Spisovatel Karel Misař poskytl českým tvůrcům námět dvěma svými díly – románem Pasťák, který v roce 1968 natočil Hynek Bočan, a Periférií, již pod názvem Poslední vlak zfilmoval v roce 1982 Július Matula. Zatímco Bočanova syrová obžaloba nesvobody prohrála boj s cenzurou, Matulův snímek se naopak stal výkladní skříní státní kinematografie. Protagonista – chudý mladík František Šandera – navzdory nejrůznějším protivenstvím vystuduje vysokou školu. Místo teplého místečka na fakultě sní o náročné dřině v severočeském průmyslovém závodě. Svou věrnost socialistické morálce dokáže František i tím, že odmítne zprofanovat svůj čistokrevný dělnický původ… Hlavní roli ve snímku, který je zajímavým dokumentem doby, ztvárnil Vladimír Dlouhý. Partu hrdinovy čestné a pracovité přítelkyně se ujala Simona Vrbická.
František Šandera, student Vysoké školy chemické, denně dojíždí do Prahy na přednášky a semináře.Nemá nárok na ubytování v koleji neboť bydliště jeho rodičů není daleko od města. Večer mu občas ujede i poslední vlak. Kamarád Honza mu nabídne, aby bydlel v pokoji v přepychovém bytě jeho rodičů. Po dokončení studia má František příležitost zůstat na fakultě jako asistent. Diskutuje o tom s Honzou na malém večírku za nepřítomnosti Honzových rodičů. Ti se předčasně vrátí a zastihnou tam i Honzovu dívku Evu a Františkovu Jitku. Nejsou rozčileni, Honzově matce však vadí, že je Eva starší. František místo na fakultě odmítne. Chce i s Honzou odjet do severočeského průmyslového závodu. Ještě před odjezdem vezme František Jitku na svatbu své sestry. Při této příležitosti oznámí rodiče všem svým dětem, že hodlají postavit dům a žádají je o pomoc. Kromě Františka jsou však všichni proti. Jitka vyčte Františkovi, že nechce využít svůj proletářský původ. Po hádce se s ním rozejde. František se brzy při stopu seznámí s Květou a začne s ní chodit. Každou neděli jezdí pomáhat rodičům se stavbou domu. Honza se vrátí do Prahy, rodiče mu sehnali zaměstnání i byt. František zůstane a brzy dostane byt, kam se nastěhuje s Květou. Františkova matka slaví narozeniny a všichni se sejdou v novém domě. Františkovi bratři a švagr se už těší na dům a případně na podíl z něho. Jsou však zklamáni.Rodiče věnovali dům obci, aby v něm zřídila školku a sami se odstěhovali do bytu v novostavbě státního statku. František a Květa se vrátí do svého domova ve městě a věří, že jejich láska bude tak pevná jako vztah Františkových rodičů.
student František Šandera
Květa
Jitka, Františkova dívka
Honza Moravec, Františkův spolužák
učitelka Eva, Honzova dívka
Šandera, Františkův otec
Šanderová, Františkova matka
Moravec, Honzův otec
Moravcová, Honzova matka
profesor
ředitelka dětského domova
ředitel chemičky
Votočková
Věra, Františkova sestra
Jindra Seyfert, Věřin novomanžel
Karel, Františkův bratr
Antonín, Františkův bratr
Seyfert, Jindrův otec
Seyfertová, Jindrova matka
teta
tajemník MNV
starší žena
Jaruš
výpravčí
cizinec
studentka
studentka
studentka
student
student
student
předseda MNV
zedník Nováček
řidič
závozník
číšník
příslušník VB
příslušník VB
učitelka
žena v okně
starší pán
hlas příslušníka VB
hlas příslušníka VB
Jana Vystrčilová, Corina Schlesingerová
Karel Misař (Periférie – román)
Bedřich Čermák, Jaroslav Lehman
Karel Prchal, Vladimír Tišer
Václav Veruněk
Věra Varadyová, Jaromír Švarc, Růžena Hejsková, Zdeněk Dukát
Bedřich Smetana (Prodaná nevěsta /Věrné milování/), Bedřich Smetana (Má vlast /Vltava/)
Vladimír Raška (Orchestr Hudebního divadla v Karlíně)
Blues pro tebe, Ona je krásná jak štěstí, Plují lodi do Triany, Kapkami si déšť, Klobouk ve křoví, When the Saints Go Marching In, Má roztomilá Baruško, Docela všední den
Jiří Šlitr (Blues pro tebe), Jan Rimon (Ona je krásná jak štěstí), Jan Frank Fischer (Plují lodi do Triany), Jaroslav Řehoř (Kapkami si déšť), Jaroslav Ježek (Klobouk ve křoví), tradicionál (When the Saints Go Marching In), Jan Hammer (Docela všední den)
Jiří Suchý (Blues pro tebe), Jiří Aplt (Ona je krásná jak štěstí), Jan Frank Fischer (Plují lodi do Triany), Olga Fischerová (Plují lodi do Triany), Jan Werich (Klobouk ve křoví), Jiří Voskovec (Klobouk ve křoví), Jaromír Hořec (Docela všední den)
Jiří Suchý (Blues pro tebe), Karel Hála (Ona je krásná jak štěstí), Zdeněk Šedivý (Ona je krásná jak štěstí), Jiřina Petrovická (Plují lodi do Triany), sbor (Kapkami si déšť), Vladislav Beneš (Klobouk ve křoví), Milena Steinmasslová (Klobouk ve křoví), Jana Švandová (Klobouk ve křoví), sbor (Má roztomilá Baruško), Vlasta Průchová (Docela všední den)
Poslední vlak
The Last Train
film
hraný
příběh
Československo
1982
1982
1. 2. 1983
dlouhometrážní
80 min
česká
Festival: 19. filmový festival mladých Trutnov
1984
Trutnov / Československo
Velké zlaté slunce
spolu s filmem Kluk za dvě pětky
Festival: 19. filmový festival mladých Trutnov
1984
Trutnov / Československo
Malé zlaté slunce za nejlepší ženský herecký výkon
Simona Vrbická