Slavnosti sněženek se staly v roce 1983 dalším filmem, který natočil režisér Jiří Menzel podle literární předlohy Bohumila Hrabala (segment Smrt pana Baltazara z povídkového filmu Perličky na dně /1965/, Ostře sledované vlaky /1966/, Skřivánci na niti /1969/, Postřižiny /1980/). Podle povídkové knihy, kterou spisovatel vydal v roce 1978, vznikla tragikomická mozaika lidských osudů, odehrávající se v místě, s nímž byl samotný Hrabal osobně spojený – ve středočeském Kersku. Sezónní obyvatelé rekreačních domků i starousedlíci se scházejí na pivo v hostinci Hájenka, jehož provozovatel Láďa Novák (Jiří Schmitzer) prožívá s manželkou vztah plný lásky i hádek. Dobrácký Leli (Jaromír Hanzlík) utrácí peníze za nepoužitelné „výhodné koupě“ a zamořuje jimi svůj dům i zahradu. Pan Liman (Bořík Procházka) zase vozí své kozy na pastvu luxusním vozem a hraje jim na klarinet. Idylický poklid v obci naruší dobrodružný hon na kance, který je posléze skolen v místní škole. O trofej se však začnou zuřivě přít myslivci ze dvou sousedních vesnic. Společná hostina, již navrhne rozumná učitelka (Libuše Šafránková), skončí hádkou a opileckou rvačkou... Podobně jako v řadě jiných hrabalovských próz, i ve Slavnostech sněženek se poezie prolíná s absurditou i syrovým dramatem, jemuž tentokrát padne za oběť pan Leli. Surreálně zbytečná smrt je ovšem jen ojedinělým, matným střípkem v mozaice humorné hravosti a bodré laskavosti, jež prostupuje jak Hrabalovu předlohu, tak Menzelův film (na jehož scénáři se spisovatel podílel). Vedle řady známých herců (Petr Čepek, Rudolf Hrušínský, Josef Somr) se ve Slavnostech sněženek mihnou i režisérské celebrity (Jiří Krejčík jako tlustý, žravý Karel, František Vláčil coby starý myslivec). Bohumil Hrabal si zahrál roličku muže, láskyplně vynášejícího žumpu.
V kerském lese stojí podél alejí mezi stromy rekreační domky. O víkendech a v létě jsou skoro všechny obydlené, což dokazují televizní obrazovky svítící večer do tmy. U hostince Hájenka čekají na štamgasty jejich bicykly. Kapitán VB Vyhnálek na sousedy počká a odebráním ventilků jim zabrání, aby jeli opilí po silnici. Panu Lelimu připomene jejich pěší pochod obraz Návrat osleplých Bulharů do vlasti. Pan Franc leží ráno v sadu na trávě mezi zralými jablky. Idylu mu jako vždy naruší vosy a tyranský křik manželky a dospělé dcery. Mladý hostinský a jeho žena se vášnivě milují, beze slov hádají, rozcházejí a znovu usmiřují. Jejich dcerka se tak trochu vychovává sama. Traktorista Janeček vyruší při sekání kukuřice v poli divokého kance. Janečkův pomocník běží pro loveckou pušku. Franc vyveze ženu, dceru a malého vnuka traktůrkem na výlet. Kvůli dobrodružnému honu je ale nechá stát na silnici a přidá se ke sbíhajícím myslivcům. Postřelený kanec před nimi uteče do školy. Děti vyskočí na lavice, Janeček dalším výstřelem zvíře skolí a omdlí. Myslivci, kteří vynesou střelce a po něm i trofej, patří do dvou obcí a o kance se začnou prát. Zasáhne mladá, ale rázná učitelka a doporučí, aby uspořádali společnou hostinu v Hájence. Hostinský souhlasí, že připraví půlku se šípkovou omáčkou a půlku se zelím a knedlíkem. Jen paní Francová ví, jak oslava skončí: v alejích bude zase nablito. Dobrosrdečný pan Leli nakupuje rád výhodně kazové zboží, i když většinou nepoužitelné. Svoji družku, popudlivou vousatou ženštinu, získal výměnou za obraz Krajinka v zimním hávu. Pan Liman vozí své kozy na pastvu luxusním Pontiacem a hraje jim na klarinet. Pan Karel pleje kvůli své tloušťce záhony vleže. Myslivci jej požádají o vyuzení kančích salámů, ale dostanou zpátky jen část, žravý Karel se opět neudrží. Hostina začne ve vyzdobené Hájence slavnostně, ale stejně pokračuje hádkou a končí rvačkou opilých myslivců. Leli veze kamarádům na mopedu vlastnoručně uvařenou dršťkovou polévku na půlnoc. Havaruje a víc chrání konev než svoji hlavu. Těžce se zraní a přes pomoc přivolanou Limanem umírá. Žena a dcera vezou opilého France domů na trakaři. Pohřební zřízenci nakládají rakev. V Kersku se rozednívá.
Jarin Franc
Leli
kapitán VB Vyhnálek
řezník
Jelínek
traktorista Janeček
pomocník traktoristy
drogista
Liman
hostinský Láďa Novák
Novákova žena
Francova žena
dcera Francových
žravý pan Karel
starý myslivec
akademický malíř Junek
penzista Trnka
cestář Procházka
učitelka
vedoucí prodejny Jednoty
Beníková
družka Leliho
Holý
Macháček
Bubeník
řidič trabanta
Adamec
Brožek
Coufan
Danda
Eliáš
dcerka hostinských
muž vynášející septik
větší malíř nápisu Zahrádkáři Kers
menší malíř nápisu Zahrádkáři Kers
brýlatá turistka
vypravěč rozhlasové pohádky
hlas z televize
hlas z televize
hlas z televize
hlas z televize
Stanislava Hutková, Zuzana Plecerová
Bohumil Hrabal (Slavnosti sněženek – kniha povídek)
Libor Čížek, Žák Jiří (2), Ladislav Winkelhöfer
Jaroslav Bouček, Miloslav Doležal, Zuzana Kožíková
Jana Pokorná (3), Eva Horázná, Věra Flaková, Michael Poledník, Jiří Kučera
Bedřich Nikodém (Poustevník), Wolfgang Amadeus Mozart (Malá noční hudba)
Ospalé ráno /Blízko jsem tvá ústa měl/, Starý pytlák, Šel zahradník do zahrady, Krásný vzhled je na ten boží svět, Čechy krásné, Čechy mé, Čury mury fuk, Marnivá sestřenice, Árie měsíce, Proč se ty hájové zelenají, Majzl polka /Byla panna, měla pána/
Ladislav Štaidl (Ospalé ráno /Blízko jsem tvá ústa měl/), Josef Poncár (Starý pytlák), lidová píseň (Šel zahradník do zahrady), Mirko Hanák (Krásný vzhled je na ten boží svět), Josef Leopold Zvonař (Čechy krásné, Čechy mé), Jiří Šlitr (Marnivá sestřenice), Jiří Šlitr (Árie měsíce), lidová píseň (Proč se ty hájové zelenají), Jaroslav Řídký (Majzl polka /Byla panna, měla pána/), Antonín Modr (Majzl polka /Byla panna, měla pána/)
Zdeněk Borovec (Ospalé ráno /Blízko jsem tvá ústa měl/), Vilda Sýkora (Starý pytlák), Václav Jaromír Picek (Čechy krásné, Čechy mé), Jiří Suchý (Marnivá sestřenice), Jiří Suchý (Árie měsíce)
Ladislav Štaidl (Ospalé ráno /Blízko jsem tvá ústa měl/), sbor (Starý pytlák), Jaromír Hanzlík (Krásný vzhled je na ten boží svět), dětský sbor (Čechy krásné, Čechy mé), sbor (Čury mury fuk), sbor (Marnivá sestřenice), sbor (Árie měsíce), sbor (Proč se ty hájové zelenají)
Slavnosti sněženek
A Feast of Snowdrops
film
hraný
komedie
Československo
1983
1983
1. 1. 1984
dlouhometrážní
83 min
česká