Hledám dům holubí

Země původu

Československo

Copyright

1985

Rok výroby

1985

Premiéra

1. 1. 1986

Minutáž

72 min

Kategorie

film

Žánr

dětský

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Hledám dům holubí

Český název

Hledám dům holubí

Anglický název

Looking for the Pigeon’s House

Anotace

Věra Plívová-Šimková v roce 1985 potvrdila svou pozici úspěšné autorky filmů pro děti a mládež příběhem o vesnických dětech, které musejí překonávat nejrůznější „sousedské“ spory. Děti Bucharových a Pištorkových mají rozmanité zájmy: Tom propadl holubářství, Dan se věnuje moderní hudbě a Markéta zase nejraději jezdí na koni. Podobně jako v jiných autorčiných filmech, i tentokrát jde o klukovské soupeření, první lásky i rodinnou a kamarádskou sounáležitost. Plívová-Šimková se už tradičně spolehla na herecké výkony mladých představitelů, vesměs nepříliš známých nebo zapomenutých (v roli Markéty se však objevuje tehdy sedmnáctiletá Michaela Kuklová). Pokud jde o název, písňový hit Jiřího Schelingera Holubí dům nemá nic společného s filmem, ve kterém zazní živé, chytlavé skladby Michaela Kocába a Michala Pavlíčka.

Obsah

Bucharovi mají tři syny. Tom je vášnivý holubář, středoškolák Dan holduje moderní hudbě a neúnavně zkouší své bicí a činely. Nejmenší Cipísek je miminko v kočárku. Sousedé Pištorkovi nejsou moc hodní lidé, takže ani jejich synek zvaný Pišta se nechová k vesnickým kamarádům dobře. Děvčata Markéta a Jana nejraději jezdí na koních. Markéta se Danovi líbí. Tom posílá zprávy kamarádům Tondovi a Jendovi, kteří také holubaří. Danovy bubny však velmi znervózňují Tomovy holuby, a proto se Tom snaží za každou cenu hudební nástroje zničit. Dan a jeho kamarádi Jarda a Rudík hrají na kytary a s Danem mají skupinu „mjuzik-trojku“. Chodí do tanečních, ale moc je to nebaví. Bucharovi mají pěkného psa Borynu, ale toho jednoho dne nešťastně zabije kopytem Markétina kobylka. Také holubáři mají smutek. Pišta zastřelí prakem Tomova holuba. Tom si to chce s ním vyřídit, Pištorková syna zapře. Nešťastný Tom se popere s bratrem. Při rvačce oba zavadí o kočárek, který se rozjede a Cipísek z něho vypadne. Naštěstí jsou poranění jenom drobná. Nehoda Toma a Dana usmíří. Za vesnicí je veselá slavnost, jíž se účastní i filmový štáb. Pišta je potrestán, spadne do močůvky. Danovy bubny a činely hlaholí nad celou vesnicí a Tomovi holubi vesele poletují nad střechami.

Hrají

Miroslav Čermák

student Dan Buchar

Radek Teč

žák Tom, Danův bratr

Alfred Bitner

Jarda, Danův kamarád

Pavel Honzák

Rudík, Danův kamarád

Antonín Korbel

Tonda, Tomův kamarád

Václav Jůn

Jenda, Tomův kamarád

Kateřina Sušková

Gábina

Jan Šesták

Cipísek, nejmladší Buchar

Filip Tenkl

Pišta

Jiří Racek

Martínek zvaný Prcek

Jitka Zelenohorská

maminka Bucharová

Pavel Nový

agronom Buchar, otec Dana, Toma a Cipískův otec

Václav Helšus

Pištorka, soused Bucharových, Pištův otec

Milena Šajdková

Pištorkova žena, Pištova matka

Naďa Wildová

Jana, Danova sestřenice

Jan Kostroun

Havrda

Karel Bělohradský

předseda hasičů Kořínek

Bohumila Dvořáková

Věra Plívová-Šimková

tančí na diskotéce v závěru filmu

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Magdalena Pivoňková

Asistent režie

Petr Slabý, Helena Kadlecová

Původní filmový námět

Věra Plívová-Šimková

Technický scénář

Věra Plívová-Šimková

Druhá kamera

Martin Grošup

Asistent kamery

Petr Hojda

Výprava

Petr Matouš, Lubomír Kafka, Richard Staněk

Návrhy kostýmů

Jiří Sochovský

Vedoucí výroby

Blažej Vráb

Zástupce vedoucího výroby

Rudolf Mos, Vladimír Tišer

Asistent vedoucího výroby

Rudolf Mráz, René Kořenář

Spolupráce

Renata Čihulková, František Dvořák, Helena Lehovcová, Alena Červená

Hudba

Nahrál

Studiová skupina Michaela Kocába

Dirigent

Michael Kocáb (Studiová skupina Michaela Kocába)

Písně

Habaděj, Holubí pírko, Holka, holka, už jsi veliká, Big bít či nebýt, Má Markéta, Copak jsi, vrbo, zapomněla, Zamiloval se oblázek do oblázku

Hudba k písni

Michael Kocáb (Habaděj), Michal Pavlíček (Habaděj), Michael Kocáb (Holubí pírko), Michal Pavlíček (Holubí pírko), Michael Kocáb (Holka, holka, už jsi veliká), Michal Pavlíček (Holka, holka, už jsi veliká), Michael Kocáb (Big bít či nebýt), Michal Pavlíček (Big bít či nebýt), Michael Kocáb (Má Markéta), Michal Pavlíček (Má Markéta), Michael Kocáb (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Michal Pavlíček (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Michael Kocáb (Zamiloval se oblázek do oblázku), Michal Pavlíček (Zamiloval se oblázek do oblázku)

Text písně

Josef Novotný (Habaděj), Michal Černík (Habaděj), Josef Novotný (Holubí pírko), Michal Černík (Holubí pírko), Josef Novotný (Holka, holka, už jsi veliká), Michal Černík (Holka, holka, už jsi veliká), Josef Novotný (Big bít či nebýt), Michal Černík (Big bít či nebýt), Josef Novotný (Má Markéta), Michal Černík (Má Markéta), Josef Novotný (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Michal Černík (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Josef Novotný (Zamiloval se oblázek do oblázku), Michal Černík (Zamiloval se oblázek do oblázku)

Zpívá

Michael Kocáb (Habaděj), Michal Pavlíček (Habaděj), Vilém Čok (Habaděj), Michael Kocáb (Holubí pírko), Michal Pavlíček (Holubí pírko), Vilém Čok (Holubí pírko), Michael Kocáb (Holka, holka, už jsi veliká), Michal Pavlíček (Holka, holka, už jsi veliká), Vilém Čok (Holka, holka, už jsi veliká), Michael Kocáb (Big bít či nebýt), Michal Pavlíček (Big bít či nebýt), Vilém Čok (Big bít či nebýt), Michael Kocáb (Má Markéta), Michal Pavlíček (Má Markéta), Vilém Čok (Má Markéta), Michael Kocáb (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Michal Pavlíček (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Vilém Čok (Copak jsi, vrbo, zapomněla), Michael Kocáb (Zamiloval se oblázek do oblázku), Michal Pavlíček (Zamiloval se oblázek do oblázku), Vilém Čok (Zamiloval se oblázek do oblázku)

Produkční údaje

Originální název

Hledám dům holubí

Anglický název

Looking for the Pigeon’s House

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

dětský

Země původu

Československo

Copyright

1985

Rok výroby

1985

Premiéra

1. 1. 1986

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Stanislav Rudolf

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

72 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 25. festival filmů pro děti Gottwaldov

1985
Zlín / Československo
Cena Svazu družstevních rolníků
Věra Plívová-Šimková

Vítěz

Festival: 25. festival filmů pro děti Gottwaldov

1985
Zlín / Československo
Cena za nejlepší dětský herecký výkon udělená dětskou porotou
Miroslav Čermák