Smích se lepí na paty

Země původu

Československo

Copyright

1986

Rok výroby

1986

Premiéra

1. 6. 1987

Minutáž

92 min

Kategorie

film

Žánr

komedie

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Smích se lepí na paty

Český název

Smích se lepí na paty

Anglický název

Dogged by Laughter

Anotace

V osmdesátých letech se režisér Hynek Bočan věnoval především televizní tvorbě, jednu z výjimek však tvoří melancholická tragikomedie o stárnoucím venkovanovi, který se dostává neustále do problémů kvůli své dobrosrdečné naivitě. Joska Platejz, který žije sám v podkrkonošské chalupě vylepšené nesčetnými vynálezy, si svůj poklidný život zkomplikuje návštěvou Prahy. Syn ani dcera ovšem o otce nemají zájem a stojí jen o jeho peníze. I navenek sympatická Helena, do níž se Joska po návratu domů zamiluje, představuje pro důvěřivého muže zklamání… V hlavní roli snímku, který vznikl v roce 1986, exceluje Vlastimil Brodský. Partu podvodné Heleny se šaramantně zhostila Jiřina Bohdalová. Josef Kemr a Petr Čepek si zahráli hrdinovy kamarády. Kvality nenápadného snímku zvyšuje kamera Ivana Šlapety, která se láskyplně kochá krkonošskými exteriéry.

Obsah

V podkrkonošské chalupě žije svérázný šedesátník, všeuměl Joska Platejz. Zvenčí běžné stavení je uvnitř plné vynálezů. Světnicí protéká potok a v nádrži plavou pstruzi. Spotřebiče pohání větrná elektrárna. Proti hostům se zdvihá po otevření dveří figurína zvaná Albert. Platejz bydlí sám, ale není osamělý. Pravidelně vaří hajnému Fandovi a partě dřevařů obědy. Joska s Fandou unesou s pomocí bagru oknem řídícího učitele Kroupu, nemocného kamaráda, kterého nechce manželka nikam pouštět. Platejz odmítne ubytovat u sebe dřevaře Jardu, nováčka, který prošel pasťákem. Chalupu opatruje Joska pro syna a dceru, žijící v Praze, ale ti za tátou nejezdí. V krabicích viržinek Joska nachází kontrolní útržky se jmény žen, které cigára balí. Jeho nejoblíbenější je Borodyová. Platejz se vydá do Prahy. Dcera Jana po něm chce peníze na zaplacení manželovy zpronevěry. Chalupu kvůli tomu Joska odmítne prodat. Syn na něj nemá čas a snacha se chová cize. Kamarádům Joska pak lže o láskyplném přijetí u dětí. Kroupa se s Joskou dohadují o podobě mytické Borodyové. Učitel ji vidí jako blondýnu, pro Josku je ohnivou brunetou. Fanda pošle Jardu pro výplaty, ten obstojí a navíc si předplatí obědy. Jako projev důvěry před ním Platejz uloží bankovky do skrýše pod schody. Fanda se ožení se Zdenou, vdovou a matkou tří synů. Nenadále přijede Jana s rodinou a nadšený Joska zeti Lojzovi půjčí třicet pět tisíc korun. Kroupa se cítí špatně a předá Joskovi zápisky o svých tajných snech. Platejze v chalupě přepadnou dva maskovaní zloději a hrubě vymáhají peníze. Naštěstí ale přijde Jarda a lupiče zneškodní. Jedním z nich je zeť Lojza a Joska proto loupež neohlásí. Na poraněnou nohu dostane sádru. Na nádraží se seznámí se sympatickou Helenou Šmídovou. Pozve ji k sobě, žena přijede a u Josky, který se do ní zamiloval, zůstane několik dní. Učitel Kroupa zemře a Joska spálí bez čtení jeho deník. Když Helena odjíždí, dá jí Joska peníze na koupi auta. Místo ní však přijede Bezpečnost se zprávou, Šmídová je ve skutečnosti tři roky hledaná podvodnice Anna Housková. Joska nevěří a při návštěvě ve vězení nabídne „Heleně“ sňatek. Ona ho však úmyslně cynicky odmítne. Joska se rozjede na Slovensko za Borodyovou. I v tom ho zklamal jeho „radarový nos“, neboť je to mladá blondýnka. Po návratu Joska dřevařům navaří a Jardovi nabídne ubytování.

Poznámka

Jako poslední se natáčela scéna s Josefem Kemrem, stojícím na pohybující se lžíci bagru. Herec si přál velebně kynout a stoupl si pro větší efekt na sáňky. Poté, co ztratil rovnováhu a spadl, zranil si těžce patu. Část scény, kterou se podařilo natočit, je v úvodu filmu.

Film online

Hrají

Vlastimil Brodský

Joska Platejz

Josef Kemr

učitel Kroupa

Petr Čepek

hajný Fanda

Jiřina Bohdalová

Helena Šmídová vlastním jménem Anna Housková

Emma Černá

poštmistrová Madlenka

Klára Jerneková

Zdena Bumbálková, nevěsta hajného

Miroslav Vladyka

lesní dělník Jarda

Ladislav Křiváček

lesní dělník Mirek

Pavel Nový

lesní dělník Láďa

Jan Hartl

Jenda, Platejzův syn

Jitka Asterová

Dana, Platejzova snacha

Karel Heřmánek

Lojza Brousek, Platejzův zeť

Vilma Cibulková

Jana Brousková, Platejzova dcera

Dana Bartůňková

Sylvie, Danina přítelkyně

Petr Svárovský

Lojzův kumpán

Jiří Havel

podporučík VB Vašek

Jan Kraus

poručík VB

Jaroslava Tichá

Martička, Kroupova žena

Šárka Cetlová

vnučka Hanička

Eva Brandejsová

balička viržinek Erika Borodyová

Dagmar Erychlebová

vězeňkyně

Luďa Marešová

dozorkyně

Václav Luks

vrchní

Ludmila Roubíková

pacientka Beranová

Petr Turek

figurína Albert

Richard Novotný

lesní dělník Ríša

Josef Novotný st.

lesní dělník

Josef Novotný ml.

lesní dělník

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Jiří Růžička st., Josef Sandr

Asistent režie

Renata Čihulková, Pavel Brunclík, Jitka Tošilová

Původní filmový námět

Pavel Fiala

Technický scénář

Hynek Bočan

Dramaturgie

Václav Nývlt

Druhá kamera

Jiří Maxa

Asistent kamery

Petr Wawrosz

Architekt

Zbyněk Hloch

Výprava

Bedřich Čermák, Rudolf Beneš, Jaroslav Lehman, Jan Petrů

Návrhy kostýmů

Jarmila Konečná

Vedoucí výroby

Miloš Stejskal

Zástupce vedoucího výroby

Daniela Jenčíková, Hana Štefanová

Asistent vedoucího výroby

Karel Hrdý

Spolupráce

Dana Šomková, Erika Vojáčková, Ruth Kubalíková, Jozef Hrabušický, Miroslav Jirsa

Hudba

Použitá hudba

Vilém Blodek (V studni)

Písně

Hvězdy ve Splitu nad mořem /Daleko me moj Split/, Já jsem malý mysliveček, Mladá láska to je ráj, Nápad, Už mně koně vyvádějí

Hudba k písni

Ivo Tijardović (Hvězdy ve Splitu nad mořem /Daleko me moj Split/), lidová píseň (Já jsem malý mysliveček), Vilém Blodek (Mladá láska to je ráj), Stevie B (Nápad)

Text písně

Jiří Voldán (Hvězdy ve Splitu nad mořem /Daleko me moj Split/), Karel Sabina (Mladá láska to je ráj), Pavel Žák (Nápad)

Zpívá

Vlastimil Brodský (Hvězdy ve Splitu nad mořem /Daleko me moj Split/), sbor (Já jsem malý mysliveček), Petr Čepek (Mladá láska to je ráj), Hana Zagorová (Nápad)

Produkční údaje

Originální název

Smích se lepí na paty

Anglický název

Dogged by Laughter

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

komedie

Země původu

Československo

Copyright

1986

Rok výroby

1986

Premiéra

1. 6. 1987

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Jiří Blažek

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

92 min

Verze

česká

Revue

Smích se lepí na paty

Nenápadná komedie s Vlastimilem Brodským v hlavní roli patří – spolu s pohádkou S čerty nejsou žerty (1984) a televizní ...