Čekání na Patrika

Země původu

Československo

Copyright

1988

Rok výroby

1988

Premiéra

1. 1. 1990

Minutáž

82 min

Kategorie

film

Žánr

komedie

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Čekání na Patrika

Český název

Čekání na Patrika

Anglický název

Waiting for Patrick

Anotace

Dějový model filmu Lásky jedné plavovlásky v rytmu osmdesátých let lehce varioval Petr Tuček. Hrdinkami posledního filmu předčasně zemřelého režiséra jsou dívky z internátu – studentky textilní školy, které si jen obtížně řeší svou touhu po „té správné“ známosti. Výjimku tvoří Helena, která má vážný vztah s atraktivním pilotem Patrikem. Jen své nejlepší přítelkyni Zuzce však dívka svěří, že žádný Patrik ve skutečnosti neexistuje. Vymyslela si ho totiž, aby se jí spolužačky nesmály, že nikoho nemá. V hereckém obsazení vedle pozapomenutých představitelů zaujmou Jiří Pomeje a David Matásek. V dobově pozoruhodném soundtracku zazní i skladby alternativních skupin, například Laura a její tygři, Panika nebo Pražský výběr.

Obsah

V závodním internátu bydlí studentky Střední průmyslové školy textilní. Dívky jsou plny života, rády navštěvují diskotéku a chodí do kina. V nejrůznějších nápadech udává tón temperamentní Zuzka, o níž se uchází poněkud bláznivý Honza. Zuzčina nejlepší kamarádka je Helenka, která má vážnou známost s pilotem Patrikem Knoblochem. Podle Helenčina vyprávění je Patrik ideálním mužem a všechny dívky jí ho závidí. Jen protivná Sylva, která bezostyšně koketuje s kdejakým mládencem, se Helence posmívá. Ale i ona je Patrikem unesena a často se snaží uzmout Patrikovy pohlednice z dalekých zemích. Jenomže pravda je úplně jiná. Helenka si svého mládence vymyslela. A pohlednice ji posílá strýc Pavel, který je pilotem. Podnikavá Sylva se chce s Patrikem seznámit a hledá ho na jeho smyšlené adrese. Helenka se bojí prozrazení a přizná pravdu strýci a strýc jí pomůže. Měl by přivézt Helenku na mejdan organizovaný Sylvou u jednoho ze jejích četných nápadníků. Strýc do vily zavolá jako Patrik, omluví se, že nemůže přijet a že pošle místo sebe svého přítele Pepu. Pepu Helenka zaujme a ji se také nesmělý chlapec líbí. Mejdan přeruší nápadníkova manželka. Helena prozradí Zuzce, že žádný Patrik neexistuje. Obě dívky jsou už vyléčeny ze svých romantických představ. Helenka začne chodit s Pepou, Zuzka se provdá za Honzu. Jen Sylva čeká na letišti na „volného“ Patrika.

Film online

Hrají

Miroslava Pleštilová

Zuzka Řeháčková, studentka textilní školy

Šárka Marková

Helenka, studentka textilní školy

Monika Kvasničková

Sylva, studentka textilní školy

Jiří Pomeje

Honza, Zuzanin přítel

Magda Kutková

Majka

Hana Czivišová

Hana

Adriena Jakubovičová

Adriena

Irena Hrubá

Irena

Eva Šípková

Eva

Žaneta Bujuluová

Žaneta

Karel Roden

taxikář Mirek

David Matásek

Pepa Zajíček

Sabina Hánová

vychovatelka Cápková

Gabriela Vránová

Eliška, Helenčina matka

Miriam Hynková

Pepova matka

Simona Včalová

manželka taxikáře Mirka

Alois Švehlík

kapitán Pavel Pacák, Helenin strýc

Karel Augusta

Šamánek, ctitel Heleniny matky

Bronislav Poloczek

letecký dispečer Slezinka

Václav Čížkovský

desátník Mirek

Stanislav Hájek

děda v Mánesově ulici

Karel Hovorka

topič z internátu

Jiří Hromada

mladší příslušník VB

Tomáš Valík

plavčík Mirek

Danuše Ondráčková

teta Klára Pacáková

Luďa Marešová

mistrová

Isabela Siegelová

nevěsta Božena, sestra Zuzky

Ivan Klečka

ženich

Jiří Sedláček

údržbář Slezáček

Pavel Hejlík

údržbář Heftlík

Michal Bumbálek

údržbář Papálek

Tereza Jirásková

Markéta

Zdeněk Blažek

strážmistr VB

Hana Placandová

Lucinka

M. Ženíšek

barman

Jan Zika

Tomáš

Zdeněk Barták

požárník

Ivan Franěk

vekslák

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

František Nejedlý

Asistent režie

Jitka Lendrová, Jiří Purchart, Irena Klausová, J. Drejnar

Původní filmový námět

Petr Tuček

Scénář

Petr Tuček

Dramaturgie

Jaroslav Kubát

Druhá kamera

Jan Kváča

Asistent kamery

Ivan Jiránek

Výprava

Miroslav Buberle, Vladimír Ježek, Michal Paul, Žák Jiří (2)

Vedoucí výroby

Jiří Zika

Zástupce vedoucího výroby

Ivo Pitrák, Olga Zelenská

Asistent vedoucího výroby

Karel Vávra

Spolupráce

T. Koulová, Lenka Křivánková, Růžena Hejsková, Borek Strádal, Jitka Bylinská

Hudba

Dirigent

Štěpán Koníček (FISYO)

Písně

Zase dál, Tatrman, Mechanické piano, Turecký Švéd, Strahováček, Rádio, Hod dog, Hledání, Hrály dudy, Bezcenná slova, Chvastoun, Pomoc přátel, Lásko, bože, lásko, Víc než nic, Andělů se nesmíš dotýkat, Svůj mezi své, Ještě víc

Hudba k písni

Citron (Zase dál), Michael Kocáb (Tatrman), Karel Šůcha (Mechanické piano), Roman Štefl (Turecký Švéd), Karel Hašler (Strahováček), Karel Šůcha (Rádio), Roman Štefl (Hod dog), Roman Štefl (Hledání), Michael Kocáb (Hrály dudy), Michal Pavlíček (Hrály dudy), Karel Šůcha (Bezcenná slova), Michal Pavlíček (Chvastoun), Richard Kibic (Pomoc přátel), Ladislav Vostárek (Pomoc přátel), lidová píseň (Lásko, bože, lásko), Jaromír Boháč (Víc než nic), Richard Kibic (Andělů se nesmíš dotýkat), Ladislav Vostárek (Andělů se nesmíš dotýkat), Miroslav Imrich (Svůj mezi své), Roman Štefl (Ještě víc)

Text písně

Citron (Zase dál), Michael Kocáb (Tatrman), Karel Šůcha (Mechanické piano), Daniel Bartek (Turecký Švéd), Karel Hašler (Strahováček), Milan Marek (Rádio), Daniel Bartek (Hod dog), Daniel Bartek (Hledání), Michael Kocáb (Hrály dudy), Michal Pavlíček (Hrály dudy), Vilém Čok (Hrály dudy), Karel Šůcha (Bezcenná slova), Michael Kocáb (Chvastoun), Michal Pavlíček (Chvastoun), Vilém Čok (Chvastoun), Klaudius Kryšpín (Chvastoun), Vladimír Pokorný (Chvastoun), Richard Kibic (Pomoc přátel), Ladislav Vostárek (Pomoc přátel), Antonín Matějka (Víc než nic), Richard Kibic (Andělů se nesmíš dotýkat), Ladislav Vostárek (Andělů se nesmíš dotýkat), Vladimír Mertlík (Svůj mezi své), Daniel Bartek (Ještě víc)

Zpívá

Citron (Zase dál), Pražský výběr (Tatrman), hudební skupina Laura a její tygři (Mechanické piano), skupina Ratataplán (Turecký Švéd), Jiří Sedláček (Strahováček), Michal Bumbálek (Strahováček), Pavel Hejlík (Strahováček), hudební skupina Laura a její tygři (Rádio), skupina Ratataplán (Hod dog), skupina Ratataplán (Hledání), Pražský výběr (Hrály dudy), hudební skupina Laura a její tygři (Bezcenná slova), Pražský výběr (Chvastoun), skupina Turbo (Pomoc přátel), Monika Kvasničková (Lásko, bože, lásko), Šárka Brázdová (Lásko, bože, lásko), Miroslava Pleštilová (Lásko, bože, lásko), Pavel Vítek (Víc než nic), skupina Turbo (Andělů se nesmíš dotýkat), skupina Imrich (Svůj mezi své), skupina Ratataplán (Ještě víc)

Choreografie

Jiří Pomeje

Produkční údaje

Originální název

Čekání na Patrika

Anglický název

Waiting for Patrick

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

komedie

Země původu

Československo

Copyright

1988

Rok výroby

1988

Premiéra

1. 1. 1990

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Miloslav Vydra

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

82 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 4. filmový festival mladých Velké Poříčí u Hronova

1990
Velké Poříčí u Hronova / Československo
Cena diváků