Problémy s nadváhou se pod dohledem dietologů v příslušné léčebně pokouší vyřešit skupinka protagonistů tragikomedie režiséra Karla Smyczka. Autor řady realisticky kritických snímků ve filmu z roku 1988 vyšel vstříc naivistické, žertovné stylizaci, kterou vyprávění vdechli scenáristé František Ringo Čech a Petr Novotný. Z příběhu se nakonec téměř vytratila metaforická nadstavba, protože autoři filmu se soustředili na komediální mozaiku vycházející z odlišných povah a zvyklostí otylých aktérů. Operní pěvkyně Maruška tak ruší ostatní zpěvem, zatímco rocker Čudla je otravuje kouřením. Ve všech pacientech však hlad vyvolává agresi, jež se zaměří vůči vedení sanatoria, zosobněnému vyhublým primářem (František Husák)... V rolích pacientů se objevili i Gabriela Wilhelmová, Radim Vašinka či Jitka Smutná.
Aktéři příběhu se připravují na cestu do odtučňovacího sanatoria. Pivovarník Sládek vypije poslední půllitr, u venkovského stavení dá Růženka poslední příkazy rodině, starý mládenec, pojišťovák Jaroslav, svěří kanárka sousedce, operní pěvkyně paní Maruška smutně přenechá jeviště mladší kolegyni. Ředitel Havránek předá dočasné vedení velkého podniku zástupci. Zvukař Čudla se loučí se členy rockové kapely. Dívku Lucinku doprovodí na nádraží přítel Lukáš a její sestra. Těchto sedm obézních a další tlustí lidé přijdou do omšelého zámečku uprostřed parku, aby se zbavili přebytečných kil. S nimi nastoupí nová sestřička, útlá Kristýnka. Výrazně hubený primář se snaží vštípit svým klientům disciplínu. Mají přesný program, velmi malé porce jídla, určená místa u stolů a pravidelná cvičení a běh. Za zeď parku nesmějí, je tam restaurace Koliba. Primář netuší, že správce Ducháč tajně prodává pacientům za přehnané ceny jídlo. Účastníky kúry spojuje problém s váhou, ale jinak jsou naprosto odlišní a to plodí neshody. Havránek se snaží telefonem na dálku řídit podnik a vadí mu Čudlovo kouření. Maruška ruší Růženku zpěvem, Jaroslav budí Sládka hlasitým chrápáním. Plachý Jaroslav si namlouvá Růženku. Přestože mají pacienti miniaturní porce, vesměs nehubnou. Sládek v Ducháčově nepřítomnosti vyjí jeho sklad jídla. Neustálý hlad vyvolá v ženách při cvičení v parku agresi a odnese to vedoucí rozcvičky Kristýnka, zahnaná do rybníka. Kulturní referentka přemluví pár lidí k vystoupení na večírku. Maruška zpívá a Růženku mezitím navštíví na pokoji Jaroslav. Než ale dojde k sblížení, selže Marušce hlas, a ona uteče do pokoje. Jaroslav se narychlo ukryje. Zdrcená Maruška, která tušila, že jejímu hlasu hubnutí neprospěje, opustí ústav. Jaroslav při milostných hrátkách usne. Na dveře buší účastníci večírku, hledající pěvkyni. Růženka odmítne otevřít a Jaroslav při útěku oknem rozbije venkovní sádrovou vázu. Při vyšetřování vezme Čudla vinu na sebe. Ministerstvo rozhodlo, že místo sanatoria bude zřízena léčebna podvyživených dětí. Lucince, která jediná opravdu dodržovala léčbu, přebrala Lukáše sestra. Zhrzená dívka uteče do Koliby a nezřízeně se nacpe. Havránek se dozví, že ho zástupce připravil o funkci. V odlehčovacím dni dostanou účastníci jen pálivé papriky a hromadně utečou do Koliby. Po návratu pak přejedení a přepití zdemolují tělocvičnu a hodlají své říci i primáři. Před dveřmi ale ztratí odvahu a jediný zůstane Čudla. Druhý den ho primář vyloučí. Nikdo neví, že u jejich „mučitele“ tajně přebývá jeho obludně obézní matka. Na odchodu doprovází Čudlu Kristýnka, která dala výpověď. A nakonec se za nimi vydají na svobodu i ostatní pacienti.
Text Terinčiny árie doplnil F. L. Rieger po smrti libretistky Jakobína, své dcery Marie Červinkové-Riegrové (1854–1895).
pojišťovací agent Jaroslav
pacientka Růženka
operní pěvkyně Maruška
pacientka Lucinka
Mluví Marián Labuda
ředitel Havránek
Mluví David Matásek
Čudla, zvukař rockové kapely
primář léčebny pro otylé
správce Ducháč zvaný Ducháček
Mluví Sylva Sequensová
zdravotní sestra Kristýnka
kulturní referentka v léčebně
pacientka Fanča
vousatý pacient Hanousek
pacientka Baculka
pacient Tenisák
pacient pivovarník Sládek
pacientka Anča
pacient Moravák
Liborek, přítel Marušky
Nesvadba, zástupce ředitele Havránka
Lukáš, přítel Lucinky
sestra Lucinky
hluchoněmá masérka Dana
zdravotní sestra Hana
vrchní sestra
matka Kristýnky/kuchařka
babička
úředník z ministerstva
operní pěvkyně
pacient Bačkora
korepetitor Jiří
sousedka Pimpárová
vrchní v kolibě
pacientka Kucka
pacientka Pucka
pivař
primářova matka
pacient
pacientka
pacient
pacient
pacientka
pacientka
pacient
pacient
pacient
pacientka
pacientka
číšník
číšník
svatebčan
svatebčanka
svatebčan
svatebčan
zpěvačka
hlas rozhlasového cvičitele
Jan Menšík, Jarmila Čajová
Michal Škoda
Ivan Břešťák, Jaroslav Česal, Petr Průša
Jiří Moudrý, Jitka Zvirocká (zvukové efekty)
Vít Horálek, Luboš Čížek, Ladislava Kašáková
Irena Strachová (klapka), Jitka Bylinská (fotografka), H. Ecksteinová
Antonín Dvořák (Jakobín – árie Na podzim v ořeší)
skupina Stromboli, FISYO (Dirigent Mario Klemens)
Hudba k písni Michal Pavlíček
Text písně Zuzana Michnová
Zpívá Zuzana Michnováskupina Marsyas
Hudba k písni Antonín Dvořák
Text písně František Ladislav Rieger
Zpívá Martina Menšíková [dab]Gabriela Wilhelmová [dab]
Zpívá Jiřina Jelenská
Hudba k písni Jaroslav Ježek
Text písně Jiří VoskovecJan Werich
Zpívá sbor
Sedm hladových
Sedm hladových
The Hungry Seven
film
hranýdistribuční
komedie, satira
Československo
1988
1987
schválení literárního scénáře 29. 5. 1986
schválení technického scénáře 30. 7. 1987
začátek natáčení 20. 9. 1987
konec natáčení 11. 11. 1987
promítání povoleno 23. 3. 1988
vyřazení z distribuce 31. 12. 1992
premiéra 1. 10. 1988 /přístupný mládeži/
Český film. Komedie o tom, že hlad je dobrý sluha, ale špatný pán.
1. dramaturgicko-výrobní skupina, Jiří Blažek (vedoucí 1. dramaturgicko-výrobní skupiny)
dlouhometrážní
84 min
2 407 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
barevný
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české