Režisér Dušan Klein se spisovatelem a scenáristou Ladislavem Pecháčkem nespolupracoval jen na „básnické“ sérii, ale i na znamenité satiře, která se dostala do kin těsně před vypuknutím „sametové revoluce“ – v říjnu 1989. Vyprávění zdařile kombinuje neutěšený stav hlavního hrdiny, který bojuje s krizí středního věku, s kolabujícím socialistickým státem konce osmdesátých let. Úředník Bohouš Fischer – ve znamenitém podání Milana Lasicy – je v podniku na výrobu zdravotní keramiky povýšen na náměstka. Spíš než úřadování, v němž má díky své lhostejnosti a systematickému flákačství nebývalý úspěch, ho však přitahuje „tvůrčí“ práce – stavba kachlových kamen. Bohoušovo soukromí (spojené se vzpurnými dcerami a neúspěšnými pokusy o nevěru) je prostoupeno stejně flegmatickými snahami o změnu jako chod podniku Fortuna, v němž se vyrábějí záchody.
Samostatný referent státního podniku na výrobu zdravotnické keramiky Fortuna Bohouš Fischer a také otec dvou dospívajících dvojčat Hanky a Kamily je povýšen na náměstka. Svou ženu Andělu, bioložku a divadelní ochotnici stále miluje. Rodiče jsou v domově důchodců. Mamička pije, protože tatíček „drží“ se starou tlustou Bečicovou. Bohouš má výhrady k oblečení i chování dcer, ale ty jeho názory neberou vážně. Při návštěvě rodiny kamaráda Berky se Bohouš a Pepík Berka opijí ve sklepě a při této příležitosti Bohouš objeví kamnářský kachel, který vyráběl Berkův otec. Najde tam i formy a nářadí. Unaven úřednickou kariérou se rozhodne, že postaví kachlová kamna. Podnik má zasedání s ministrovým náměstkem Římským na zámečku. Zde zůstala jediná kachlová kamna a Římskému se zalíbí. Chce je do svého bytu. Vyzývavá sekretářka Monika v noci vklouzne k Bohoušovi, ale z milování nic není. Zato Římský si užívá s kulturní referentkou. Bohouš musí řešit problémy svých dcer kvůli ruštině. Ruštinářka ho bez skrupulí pozve k sobě, než však dojde na milování, žena dostane žlučníkový záchvat. Bohouše práce a poměry v podniku netěší, a proto začne uskutečňovat svůj sen: postaví v zámečku kachlová kamna. Ta se opět zalíbí Římskému, tentokrát je chce na chatu. Bohouš mu slíbí udělat jiná, ale nebude mít na ně čas, neboť se má stát ředitelem podniku. K funkci patří ředitelská šestsettřináctka, do níž Bohouš nastoupí. Kamna, která postavil, se při bouřce rozpadnou.
ing. Bohumil Fischer
bioložka Anděla, Bohoušova žena
dvojče Hanka, dcera Fischerových
dvojče Kamila, dcera Fischerových
ekonomický náměstek a ředitel Evžen Dlask
sekretářka Monika
náměstek ministra Římský
samostatný referent Václav Wohanka
Bohoušův otec
Bohoušova matka
Jíra, Bohoušův bratr
Jírova žena
MUDr. Pepík Berka, Bohoušův kamarád
režisérka Ivana, Berkova žena
ruštinářka Jelizaveta zvaná Líza
kulturní referentka Jarmila Spišáková
ředitel Fortuny Jan Brunclík
JUDr. Klouda, podnikový právník
Ládíček, člen úrazové komise
předseda ZV ROH Mirek Kudrnáč
dělník, člen úrazové komise
Stach, člen úrazové komise
Jankůj
Blanka
Andělin šéf a ochotnický herec
strážný
náměstek
zdravotní sestra Janička
trafikantka
správce Paleček
referentka
referentka
host
host
host
host
host/dílovedoucí
hosteska
hosteska
tajemník
tajemník
tajemník MNV
moderátor
prodavačka
prodavačka
řečník
náměstek
zpěvák
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
hudebník
Petr Hník, Irena Klausová
Ladislav Pecháček (Vážení přátelé, ano – román)
Miroslav Buberle, Vladimír Ježek, Žák Jiří (2)
Irena Ladýřová, Ivo Pitrák, Olga Zelenská
Vlastimil Pokorný
Lenka Hlavičková, Eva Horázná, Růžena Hejsková, Borek Strádal, Václav Knapp
Petr Hapka (Studiový orchestr)
Nechte si to projít hlavou, S cizí ženou v cizím pokoji, Kaťuša, Benefice černých koní, Vlasto, pojď se mnou za sto, Akáty bílé, žaluji vám, Černý muž /John Brown/, Ach, synku, synku, Vůně, Levandulová, Na dobrú noc bozk ti dám, Ako mám žiť bez teba, Budujeme /Teď když máme co jsme chtěli/, Když jsem kytici vázala, Já ti ho tam našroubuju, Holčičko má, než půjdeš spát
Petr Hapka (Nechte si to projít hlavou), Petr Hapka (S cizí ženou v cizím pokoji), Matvej Isaakovič Blantěr (Kaťuša), Petr Hapka (Benefice černých koní), František Poupě (Vlasto, pojď se mnou za sto), Josef Svárovský (Vlasto, pojď se mnou za sto), František Blahník (Akáty bílé, žaluji vám), lidová americká píseň (Černý muž /John Brown/), lidová píseň (Ach, synku, synku), Petr Hapka (Vůně), Petr Hapka (Levandulová), Andrej Lieskovský (Na dobrú noc bozk ti dám), Ján Siváček (Ako mám žiť bez teba), Václav Dobiáš (Budujeme /Teď když máme co jsme chtěli/), Jaroslav Ježek (Když jsem kytici vázala)
Michal Horáček (Nechte si to projít hlavou), Michal Horáček (S cizí ženou v cizím pokoji), František Poupě (Vlasto, pojď se mnou za sto), Josef Svárovský (Vlasto, pojď se mnou za sto), František Blahník (Akáty bílé, žaluji vám), Ivo Fischer (Černý muž /John Brown/), Michal Horáček (Vůně), Vladimír Pospíšil (2) (Na dobrú noc bozk ti dám), Katarína Hudecová (Ako mám žiť bez teba), Jiří Voskovec (Když jsem kytici vázala), Jan Werich (Když jsem kytici vázala)
Petr Hapka (Nechte si to projít hlavou), Michael Kocáb (S cizí ženou v cizím pokoji), Milan Lasica (Vlasto, pojď se mnou za sto), Július Satinský (Vlasto, pojď se mnou za sto), Milan Lasica (Akáty bílé, žaluji vám), Július Satinský (Akáty bílé, žaluji vám), sbor (Černý muž /John Brown/), Hana Hegerová (Vůně), V. Vlach (Na dobrú noc bozk ti dám), V. Vlach (Ako mám žiť bez teba), Milan Lasica (Když jsem kytici vázala), sbor (Já ti ho tam našroubuju), Milan Lasica (Holčičko má, než půjdeš spát)
Vážení přátelé, ano
Yes, My Dear Friends!
film
hraný
komedie, satira
Československo
1989
1989
1. 10. 1989
dlouhometrážní
109 min
česká