Zvláštní bytosti

Země původu

Československo

Copyright

1990

Rok výroby

1989—1990

Premiéra

1. 6. 1990

Minutáž

84 min

Kategorie

film

Žánr

podobenství

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Zvláštní bytosti

Český název

Zvláštní bytosti

Anglický název

Strange Beings

Anotace

Dokumentarista Fero Fenič se svým „problémovým“ hraným debutem Džusový román (1984) zařadil mezi provokatéry, kritizující stávající pořádky. Uvedení příběhu mladé dělnice do kin bylo pozdrženo o čtyři roky. V té době už Fenič umanutě prosazoval svůj další snímek – metaforické drama vyprávějící o zničujícím morálním úpadku vysokého funkcionáře, k němuž napsal scénář s Evženem Plítkem. Protagonistou expresivně pojatého vyprávění je Zdeněk Pešan (polský herec Jan Tesarz), který se právem obává o ztrátu své dosud neotřesitelné pozice. Během cesty na tetin pohřeb se ocitne ve služební Tatře 613 ve společnosti své sekretářky a milenky Olgy (Ewa Žukowská) a pohraničníka Ondřeje Zemana (Jiří Bábek), který dostal dovolenku za zastřelení narušitele hranic a musí svému příštímu šéfovi dělat řidiče. Cesta do rodného městečka v Pešanovi probouzí vzpomínky na mladá, budovatelská léta. Původní ideály však podlehly devastaci a setkání s „rodáky“ není zdaleka tak idylické, jak funkcionář čekal. Navíc Pešan zjistí, že mu nezemřela teta, ale že zahynul jeho nechtěný syn. Do vraždy je zapleten i Ondřej... Feničův nevšední snímek, který je zřejmou obžalobou rozkládajícího se socialistického režimu, mohl schvalovacím procesem projít jen díky atmosféře nastávajících politických změn (přestože Zvláštní bytosti měly precedens v sovětských „perestrojkových“ projektech – například film Pokání režiséra Tengize Abuladzeho /1984/). Přelomový snímek, který se k divákům dostal až po sametové revoluci, neoperuje jen s průhlednými symboly a metaforami, ale i s ikonami socialistické éry – počínaje Karlem Gottem přes tehdy progresivního Jarka Nohavicu a Martu Kubišovou, jejíž hlas filmové publikum slyšelo poprvé po dvaceti letech zákazu, až k „Plastikům“ (zformovaným do skupiny Půlnoc). Přehlédnout nejde ani Jiřího Menzela v roli Alexandera Slováčka (rozuměj Dubčeka).

Obsah

Vysoký funkcionář Pešan hystericky škemrá u nadřízeného o přímluvu. Cítí, že ztrácí svoji pozici. Vojín pohraniční stráže Ondřej Zeman přijíždí do Prahy na svou první krátkou dovolenou. Na nádraží čeká přítelkyně Jana a oba se těší na společné chvíle. Funkcionář si uvědomí, že měl být na pohřbu tety, ale řidič už odešel z práce. Pešanova poněkud ordinérní sekretářka a milenka Olga angažuje za volant služební Tatry 613 pohotově Zemana, který jí žádal o místo v úřadu, až půjde do civilu. Ondřej nerad souhlasí a rozloučí se s Janou. Vrátný se servilně loučí, ale Pešan ví, že na něj píše anonymní udání, v nichž poukazuje na jeho neschopnost a na jeho milostný poměr. Vůz zastaví příslušníci VB, ale když poznají pasažéra, okamžitě je pustí dál. Při dalším přerušení jízdy hovoří Pešan s družstevnicemi, pracujícími na poli, ale těm jsou jeho fráze směšné. Ondřej si všimne podivného muže, kterého zahlédl už na nádraží. V autě funkcionář vzpomíná na svá budovatelská mladá léta. Průvod vcházející na hřbitov není ten pravý, zdá se, že zmeškali. Pešan se rozhodne zajet k bratranci a svou neúčast na pohřbu omluvit. Svezou stopaře - punkový pár. Mladá dvojice si vymění s Pešanem několik invektiv a on je z vozu vyhodí. Tatra dojede do městečka odkud funkcionář pochází. V hospodě narazí Pešan na Cyrila, kterého před časem jako rodáka „vytáhl“ k sobě. Podřízenýdá najevo, že už ví o šéfově ztrátě vlivu. V sále probíhá koncert kapely Půlnoc. Šokovaný Pešan chce koncert zakázat. Ondřej najde v pneumatice zabodnutý nůž. Místní funkcionáři pozvou rodáka s Olgou do krytu, kde se opíjejí, vzpomínají a nakonec porvou. Po opravení auta může trojice odjet. Olga se Ondřejovi tajně svěří, že se jí Pešan ujal po emigraci jejího muže v roce 1968. Své tehdejší těhotné milenky a sekretářky Milky se zbavil - provdal ji za svého bratrance. Ondra se pokouší opakovaně neúspěšně dovolat z budky Janě. Auto dojede k osamělému domku. Truchlící bratranec a jeho žena Milka Pešana přivedou k rakvi. Došlo k trapnému omylu. Teta už zemřela dávno. Mrtvý je Pešanův nechtěný syn. Ondřej dostal svoji dovolenou odměnou za zastřelení mladého narušitele na státní hranici. Opilý Pešan ztropí u rakve scénu a pod posunutým víkem pozná Ondřej podle oblečení svoji oběť. Vyběhne ven. Okolo jde podivný muž hledající nivelační bod. Mladík se k němu přidá.

Film online

Hrají

Jan Tesarz

funkcionář Zdeněk Pešan

Ewa Żukowska

sekretářka Olga Kolářová, Pešanova milenka

Jiří Bábek

pohraničník Ondřej Zeman

Miloš Černoušek

mladý funkcionář Cyril Vodička

Miroslav Suchý

Evžen

Zdeněk Dušek

muž v krytu

Jiří Tomek

náčelník VB Béďa

Bohumil Vávra

děda nástěnkář

Oldřich Vlach

hostinský Fiala

Antonín Zacpal

výčepní Jaromír

Jiří Menzel

Alexander Slováček

Juraj Matula

kluk v zelené bundě

Pavel Pastyřík

podivný muž

Jan Pohan

velitel holubářů

Josef Větrovec

holubář

Adolf Filip

holubář

Marek Příhoda

příslušník místní VB

Michael Hofbauer

příslušník místní VB

Alexandr Panýrek

mladý příslušník VB

Jaroslav Sypal

nadstrážmistr VB

Diana Vychytilová

Jana, Ondřejova dívka

Jiří Pleskot

místní lékař

Stanislav Husák

povozník

Václav Helšus

myslivec

Olga Příhodová

důchodkyně

Šárka Štembergová

žena na poli

Viktorie Knotková

žena na poli

skupina Půlnoc

oni sami

Jaromír Nohavica

on sám, zpěvák

Vladimír Hošek

vrátný

Milan Šimáček

myslivec Bohouš

Jan Jaroš

příslušník SSM

Martin Faltýn

příslušník SSM

Mluví

Antonín Molčík

hlas Zdeňka

Jana Březinová

hlas Olgy

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Hana Hanušová

Asistent režie

Monika Maratová, Jana Nečasová

Původní filmový námět

František Fenič, Evžen Plítek

Technický scénář

Fero Fenič

Druhá kamera

Ladislav Chroust

Asistent kamery

Jan Carda

Výtvarník

Jaromír Franta, Michal Macháček

Výprava

Ladislav Balous, Dvořák Jiří (2), Karel Kočí

Návrhy kostýmů

Katarína Hollá

Vedoucí výroby

Jan Syrový, Oldřich Mach

Zástupce vedoucího výroby

Helena Landovská, Miroslava Smolová, Tomáš Baloun

Asistent vedoucího výroby

Karel Vávra, Vlastimil Pokorný, Stanislav Šafr

Spolupráce

Jan Zázvorka ml., Milada Adámková, Eva Horázná, Ivana Lupačová

Hudba

Použitá hudba

Bedřich Smetana (Má vlast /Vltava/)

Nahrál

FISYO

Dirigent

Mario Klemens (FISYO)

Písně

Z proroctví Izaiášova, Mávátka, Magické noci, Hej páni konšelé, Kristýnka, Včera neděle byla, Čechy krásné, Čechy mé, Ach, synku, synku, Internacionála, My jsme ti Pražáci, My jsme čeští muzikanti

Hudba k písni

Jiří Bulis (Z proroctví Izaiášova), Jaromír Nohavica (Mávátka), Milan Hlavsa (Magické noci), Jaromír Klempíř (Hej páni konšelé), Zdeněk Petr (Kristýnka), Jiří Šlitr (Včera neděle byla), Josef Leopold Zvonař (Čechy krásné, Čechy mé), lidová píseň (Ach, synku, synku), Pierre Degeyter (Internacionála), Karel Hašler (My jsme ti Pražáci), František Kmoch (My jsme čeští muzikanti)

Text písně

bible (Z proroctví Izaiášova), Jaromír Nohavica (Mávátka), Zbyněk Fišer (Magické noci), Jiří Štaidl (Hej páni konšelé), Vladimír Dvořák (Kristýnka), Jiří Suchý (Včera neděle byla), Karel Hašler (My jsme ti Pražáci)

Zpívá

Marta Kubišová (Z proroctví Izaiášova), Jaromír Nohavica (Mávátka), Půlnoc (Magické noci), Karel Gott (Hej páni konšelé), sbor (Hej páni konšelé), Jan Tesarz [dab] (Kristýnka), Antonín Molčík (Kristýnka), Pavlína Filipovská (Včera neděle byla), Ewa Żukowska [dab] (My jsme ti Pražáci), Jana Březinová (My jsme ti Pražáci), Jan Tesarz [dab] (My jsme ti Pražáci), Antonín Molčík (My jsme ti Pražáci), mužský sbor (My jsme čeští muzikanti)

Produkční údaje

Originální název

Zvláštní bytosti

Anglický název

Strange Beings

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

podobenství

Země původu

Československo

Copyright

1990

Rok výroby

1989—1990

Premiéra

1. 6. 1990

Distribuční slogan

O moci a bezmoci jedné noci.

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Jiří Blažek

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

84 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků