Velkej chlap

Země původu

Česká republika, Slovensko

Copyright

2016

Rok výroby

2015

Premiéra

24. 3. 2016

Minutáž

25 min

Kategorie

povídka

Žánr

groteska

Typologie

animovanýkrátkometrážní

Originální název

Velkej chlap

Český název

Velkej chlap

Anglický název

Big Guy

Obsah

Film vznikl technologií voděných loutek (maňásků) s miniaturními kulisami v kombinaci se zadní projekcí a s reálně natočenými záběry. – Maminka zanechá malého Bruna na lavičce. – Dospělý Bruno pracuje s drobným a naivním kámošem Marvinem pro gangsterského bosse Franka. Právě jsou na cestě tatrou 603 na Západ, aby na šéfův rozkaz zlikvidovali Velkýho chlapa. Kumpáni se pořád kvůli něčemu dohadují a při jedné ze šarvátek ztratí mapu. Bruno to musí zavolat Frankovi, který se zlobí a přikáže mu, aby cestou nabrali tři gangstery; ti už budou vědět co a jak. Jenže hádající se kámoši je minou a místo nich omylem naloží trojici podivných turistů. V autě jde řeč o opravdu velkém chlapovi. Podle veterána z Vietnamu to je hubeňour, který zachránil vojáky z jeho jednotky, podle španělské jeptišky je to Ježíš (Jesus) a podle filozofa to je filozof Descartes. Když stopaři vystoupí, Marvin ani Bruno stále nevědí, koho vlastně jedou zabít. Tentokrát zavolá Frankovi Marvin. Telefon je odposlouchávaný a boss zavěsí. Bruno vezme do auta holčičku, která seděla na lavičce. Baví se s ní a Marvin na ni žárlí. Dívenka na ně nečekaně vytáhne Brunovu pistoli, ale Marvin ji odzbrojí. Málem nabourají do jelena, kterého zastřelí, když se perou o zbraně. – Holka nabídne kámošům cigarety a ti se zhulí. Konečně zastaví u velkého poutače s Velkým chlapem se samopalem. Považují ho za Jesuse Descarta. Obr chce sníst holku. Marvin couvá s autem, ale pak se proti Velkýmu chlapovi rozjede. – Ráno jsou oba gangsteři mrtví v nabouraném autě. Holka mužským hlasem zavolá Frankovi, co se stalo (narazili do poutače), a suše konstatuje: „Tos posral, Franku!“ -tbk-

Hrají

Aleš Najbrt

Velkej Chlap

Radomír Milič

loutkoherec

Ľubomír Piktor

loutkoherec

Vlado Zetek

loutkoherec

Peter Pavlík

Mluví

Jan Bubeníček

hlas Bruno, Marvin, mafiáni 1 a 2

Ladislav Frej

hlas Frank

Lída Molínová

hlas jeptiška

Jiří Schwarz

hlas veterán z Vietnamu

Jan Hála

hlas filozof

Denisa Grimmová

hlas Brunova matka

Petr Šoupa

hlas mafián 3

Josef Jan Abrhám

hlas holčička

Antonín Jan Abrhám

hlas malý Bruno

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Jan Bubeníček

Výtvarník

Jan Bubeníček, Jan Kurka

Zvuk

Petr Šoupa (supervize, střih hudby), Marek Hart (mix), David Titěra (design), Vladimír Chorvatovič (design), Sandra Klouzová (ruchy), Soundsquare (zvuková postprodukce), Ruchové studio České televize

Triky

Michal Struss (supervize, animatik)

Vizuální efekty

Jan Bubeníček (supervize), R.U.R. (obrazová postprodukce)

Výkonná produkce

Michaela Syslová, Ivana Kurincová (RTVS)

Koproducent

Helena Uldrichová (vedoucí Filmového centra ČT), Tibor Bůza (RTVS), Jan Všetiček (R.U.R.), Zuzana Picková (R.U.R.), Pavel Rejholec (Soundsquare), Radim Janeš (Soundsquare)

Produkce

Luděk Valchář, Roman Jordan (PubRes), Heidi Nižňanská (RTVS)

Výtvarná spolupráce

Denisa Grimmová

Hudba

Písně

Slunečný hrob, Velmi velkej chlap, Messer Chups (Super Megera), Vamp Babes (Super Megera), Blues modrého efektu, Messer Chups (For Everyone Over the 30), Vamp Babes (For Everyone Over the 30), Má hra, Messer Chups (Blue Dancing Fag-like Zombies), Vamp Babes (Blue Dancing Fag-like Zombies)

Hudba k písni

Vladimír Mišík (Slunečný hrob), Petr Šoupa (Velmi velkej chlap), Kamil Hála (Blues modrého efektu), Vlastimil Hála (Blues modrého efektu), Radim Hladík (Má hra)

Text písně

Jiří Smetana (Slunečný hrob)

Interpret

The Blue Effect (Slunečný hrob), JOČR (Blues modrého efektu), Modrý efekt (Blues modrého efektu), JOČR (Má hra), Modrý efekt (Má hra)

Produkční údaje

Originální název

Velkej chlap

Anglický název

Big Guy

Kategorie

povídka

Typologie

animovaný

Žánr

groteska

Země původu

Česká republika, Slovensko

Copyright

2016

Rok výroby

2015

Premiéra

24. 3. 2016

Ateliéry

RTVS Bratislava

Technické údaje

Délka

krátkometrážní

Minutáž

25 min

Titulky

bez titulků