Heart Beat 3D

Země původu

Česká republika

Copyright

2010

Rok výroby

2010

Premiéra

16. 12. 2010

Minutáž

65 min

Kategorie

film

Žánr

drama

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Heart Beat 3D

Podnázev

první český hraný celovečerní 3D film

Český název

Heart Beat 3D

Anglický název

Heart Beat 3D

Anglický podnázev

the first Czech feature-length film 3D

Anotace

Experimentální snímek Heart Beat 3D je prvním českým celovečerním hraným 3-D filmem (premiéru měl o půl roku dříve než Brabcova muzikálová pohádka V peřině, jež tak bývá prezentována). „Zpověď vražedného spiklence“ natočil enfant terrible českého filmu Jan Němec na motivy scénáře, který před čtyřiceti lety napsal s Václavem Havlem. Scénář „remaku filmu, který předtím nikdy nebyl natočen" ovšem doznal značných změn, proto je bývalý prezident uveden jen jako spoluautor námětu; objevuje se ovšem v několika klíčových dokumentárních záběrech. – Film, natočený s použitím technologií 3-D Film Factory a Canon, prostřednictvím výrazně stylizovaného obrazu předkládá introspektivní „pohled do paměti černé skříňky mezinárodního spiknutí“. Přitom se Němec vrací i ke svým tradičním, ryze osobním tématům, jako je například operace srdce (viz snímek Krajina mého srdce – 2004). – Vypravěčem a zároveň jedinou postavou nového filmu je záhadný Dr. B., jenž se podílel na komplotu, zabezpečujícím bohatým a mocným lidem dodávání lidských orgánů. Muži se díky nelegálnímu kšeftování s lidskými srdci a s dalšími „náhradními díly“ podaří proniknout mezi světovou elitu, nakonec se však sám stane obětí tajuplné organizace, jež mu jeho vzestup umožnila. – V surrealistické fantaskní koláži se střídají kamerové jízdy ulicemi v centru Prahy s nekonvenčními 3-D záběry, snímajícími herce Jana Budaře v černém klobouku a v tmavých brýlích. Jeho herecká akce je přitom „choreografována“ tak, aby vynikl trojrozměrný efekt: herec často drží v ruce nějaký předmět umístěný do přední části obrazu (např. bublifuk či dýku). Další podstatnou „rekvizitou“ je abstraktní obraz, který známý umělec Michael Rittstein namaloval přímo pro potřeby Němcova snímku. Obrazovou mozaiku stmeluje elektronický (více zvukový než hudební) doprovod skupiny Midi Lidi. – Klíčovou součástí konspiračního příběhu jsou také režisérovy vlastnoručně pořízené záběry z oslav summitu NATO na Pražském hradě v listopadu roku 2002, na nichž zaznamenal přední světové politiky. I tuto archivní sekvenci tvůrce doplnil komentářem mimo obraz, dokládajícím, že kořeny onoho celosvětového spiknutí směřují do srdce Evropy... – Audiovizuální 3-D hříčka, kterou sám režisér označuje za „filozoficko-politickou černou komedii“, je z dnešního pohledu tematicky poněkud anachronická. Zároveň však opět potvrzuje Němcův zcela ojedinělý statut nezávislého tvůrce, který točí o tématech, jež zajímají hlavně jeho samotného. A který se ani ve čtyřiasedmdesáti letech nebál odvážně a neotřele experimentovat s technologiemi, s formou i s obsahem svého díla.

Obsah

Vnitřní hlas tajemného Dr. B. se ve „smuteční řeči“ loučí s „velkým humanistou“ a odpůrcem fanatismu, který se stal obětí fanatika. Dr. B. přitom shledává, že právě leží v hluboké narkóze na operačním sále. Má pocit, že operuje sám sebe a přitom začíná nahlížet do paměti „černé skříňky“ velkého mezinárodního spiknutí. – Zatímco dva muži z domu v centru Prahy vynášejí velký abstraktní obraz, Dr. B. se svěřuje, že se podílel na přísně tajném projektu Heart Beat, v jehož rámci je zajišťován servis „náhradních dílů“ pro těla privilegovaných lidí. Dr. B. věděl příliš mnoho, a proto se organizace, neváhající zabíjet, aby pro bohaté a mocné tohoto světa získávala orgány na transplantace, rozhodla zlikvidovat i jeho. Není to však poprvé: již v minulosti se ho snažili odstranit. – Dr. B. vzpomíná na dva americké lékaře, kteří byli napojeni přímo na podsvětí. Podle Dr. B. na svého nového příjemce čeká kupříkladu i mozek zavražděného prezidenta J.F. Kennedyho. Organizace však k úspěšnému dotažení projektu potřebovala také „zlaté české ručičky“. – Vypravěče nepřekvapuje, že se nejmocnější lidé světa setkali právě v srdci Evropy (jak dokládají záběry z Pražského summitu Severoatlantické aliance, jehož hostitelem byl v listopadu roku 2002 prezident Václav Havel). – Podle Dr. B. se „náhradní díly“ nejlépe získávají v Albánii a v Indii. On sám transplantační postupy aplikoval i na sobě. Ačkoli je mu čtyřiasedmdesát let, vypadá na pětatřicet. Také proto ho chtějí zabít. – Dr. B. komentuje první přímý přenos z operace transplantace srdce. Díky nejmodernějším technologiím spolu vzájemně komunikují lékař, příjemce i dárkyně. – Při pohledu na záběry z projevu Baracka Obamy na Pražském hradu v dubnu roku 2009 Dr. B. přemítá o prvním černošském prezidentovi v dějinách USA. Poté vzpomíná na první operaci po předchozím útoku na svou osobu, při níž neměl žádné vidiny a přežil ji. Jelikož teď vidiny má, obává se, že to není dobré znamení. – Neuklidní jej ani nahrávka smuteční řeči z jeho vlastního pohřbu (viz začátek). – Operace končí, Dr. B. počítá ovečky. Pak vysvětluje, že svědectví o spiknutí, kvůli němuž se lidé stali náhradními díly a loutkami, za jejichž provazy tahá kdosi jiný, je zakódované ve velkém obraze. – Václav Havel na festivalu českého filmu v New Yorku hovoří o svém vztahu ke kinematografii. Vzpomíná i na nerealizovaný scénář, jehož byl spoluautorem. – Dr. B. přemítá o lásce a smrti. Obává se, aby mu nedošel kyslík. -tse-

Hrají

Jan Budař

Dr. B.

Michael Rittstein

nosič obrazů

Vlastimil Tetiva

nosič obrazů

Karel Roden

pohřební řečník ve studiu

bezdomovec Josef

host na slavnosti

občané a návštěvníci města Prahy

hosté na slavnosti

občané Bombaje a Dillí

Štáb a tvůrci

Původní filmový námět

Václav Havel, Jan Němec

Scénář

Jan Němec

Druhá kamera

Michal Lánský, Jan Němec, Pavel Jech, Petr Houdek (technik kamery 3D), Jiří Borovička (technik kamery 3D), Jiří Černý (technik kamery 3D)

Zvuk

Ivo Špalj (zvuk a zvukový mix), Petr Lenděl (i zvukový mix), Andrej Lažo (mix hudby), Andrea Veselková (ruchy), Zdeněk Dušek (ruchy), DISK Systems (zvuková postprodukce), Petr Krkavec (zvuková postprodukce), Petr Tolar (zvuková postprodukce), Klára Kotrbová (zvuková postprodukce)

Producent

Jan Němec

Vedoucí produkce

Jordi Niubò (vedoucí postprodukce)

Výtvarná spolupráce

Michael Rittstein

Spolupráce

Karel Jeřábek, Eva Maxová, Arleta Němcová, Rastislav Janíček, Václav Pražský, Eva Jechová, Libuše Martínková (obrazová produkce a postprodukce), Jaromír Pesr (postprodukční supervize), David Neumann (DCI mastering), Michal Plička (digitální kompozice), Jakub Weiss (digitální kompozice), Michal Černý (barevné korekce), Martin Sodoma (vývoj softwaru)

Hudba

Hudba

Midi Lidi, Petr Marek (Ableton Live – program, Roland Juno – syntetizátor, bublání, led, ústa, vnitřnosti), Markéta Lisá (Ableton Live – program, melodica, klarinet), Prokop Holoubek (Ableton Live – program, klarinet)

Použitá hudba

Johann Pachelbel (Chaconne in D Minor)

Produkční údaje

Originální název

Heart Beat 3D

Anglický název

Heart Beat 3D

Podnázev

první český hraný celovečerní 3D film

Anglický podnázev

the first Czech feature-length film 3D

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

drama

Země původu

Česká republika

Copyright

2010

Rok výroby

2010

Premiéra

16. 12. 2010

Distribuční slogan

První český hraný celovečerní 3D film. Zpověď vražedného spiklence – Doktora B.

Výrobce

Jan NĚMEC – FILM, i/o post s.r.o. (koprodukce), Plan B Films CZ s.r.o. (koprodukce)

Nositelé copyrightu

Jan NĚMEC – FILM

Distribuce

Jan NĚMEC – FILM (monopol)

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

65 min

Verze

česká

Titulky

bez titulků