Svatopluk Malý

kameraman, pedagog

Datum narození

20.12.1923

Místo narození

Peruc u Loun, Československo

Datum úmrtí

08.06.2018

Místo úmrtí

Litoměřice, Česká republika

Životopis

SVATOPLUK MALÝ (nar. 20.12.1923, Peruc, okres Louny – zem. 8.6.2018, Litoměřice) již od dětství projevoval zájem o film a filmovou a fotografickou techniku (s přítelem mimo jiné sestrojovali filmové projektory). Po maturitě na pražském reálném gymnáziu (1942) působil v Baťových zlínských filmových ateliérech (1942-1945), kde začínal od píky jako laborant. Setkal se tu se zakladateli českého dokumentárního či animovaného filmu (Alexander Hakenschmied, Jiří Lehovec, Elmar Klos, Bořivoj Zeman, Hermína Týrlová, Karel Zeman a jiní). Po válce se vrátil do Prahy a asistoval různým kameramanům, než se v roce 1950 stal kmenovým kameramanem Krátkého filmu a dlouhá léta působil v jeho Studiu populárně-vědeckých a naučných filmů. Za 44 let natočil okolo 300 dokumentů a několik desítek animovaných či trikových titulů (včetně dvou dlouhometrážních) a také osm polyekranových projektů (Obrazy z Československa – Brusel, Vítající dav – Moskva; Variace – Laterna magika; The Sound Game Show – Montreal; Noricama – Norimberk; Náš pochod – Praha; Kinoautomat II – Spokane, stát Washington, USA; Operace Hrabyně – Ostrava). Byl průkopníkem vědeckých a výukových filmů, zejména instruktážních lékařských snímků, často natáčel cestopisné dokumenty či tituly o umění a věnoval se trikovým a animovaným snímkům. Díky odborným znalostem byl vyhledávaným odborníkem na kameramanskou techniku. Spolupracoval s nejvýznamnějšími českými dokumentaristy a tvůrci animovaných filmů (mimo jiné Václav Hapl, Hanuš Burger, Kurt Goldberger, Vladimír Kabelík, Vladimír Lorenc, Emil Radok, A. F. Šulc, Miro Bernat, Jiří Papoušek, Radúz Činčera). Stal se dvorním kameramanem Jana Švankmajera. Často pracoval i v cizině (například na filmech pro OSN, pro UNESCO či německou televizi ZDF). Podílel se na televizním seriálu o cirkusech Zwischen Himmel und Erde (1965; r. K. M. Walló) či na večerníčcích Spejbl a Hurvínek (1974, 1991) či Příběhy včelích medvídků (1984). Působil jako dlouholetý pedagog na katedře dokumentu (1966–1992) a kamery (od roku 1975) FAMU, kde získal titul docent. Několik filmů natočil i jako režisér. Svou tvůrčí činnost ukončil v roce 1994 po realizaci Lekce Faust. Vydal skripta Lékařská kinematografie (AMU, Praha 1989), brožuru Vznik, rozvoj a ústup multivizuálních programů (NAMU, Praha 2010) a memoáry V zajetí filmu s podtitulem Vzpomínky kameramana (Národní filmový archiv, Praha 2008), v nichž je také jeho kompletní filmografie. Z četných ocenění připomínáme ceny z Mezinárodního festivalu vědecko-populárních filmů v Padově (Velká cena Bucranio československé kolekci s přihlédnutím k obrazové kvalitě titulu Mozartova Praha – 1956; Cena Bucranio za kameru kolekce filmů – 1957; Čestný diplom za kameru filmu Chirurgické léčení varikosního syndromu – 1961), dále Čestné ceny na Mezinárodním filmovém festivalu UNIATEC v Miláně 1964 (Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara) a v Bruselu 1966 (Byt), Cenu českého filmu na Techfilmu Pardubice 1969 (Ferro et igni), Velkou cenu na ANIMA České Budějovice 1990 (Konec stalinismu v Čechách) a dále Čestné uznání filmových novinářů na Dnech krátkého filmu v Karlových Varech 1962, Medaili k 20. výročí AFO Olomouc 1985 za přínos k vědeckému filmu a Cenu Asociace českých kameramanů za celoživotní dílo 1998. – Filmografie: (kamera, není-li uvedeno jinak) (dokumentární filmy) Soustružení rovinných a válcových ploch I, II (1951; r. Václav Hapl), Soustružení kuželů (1951; r. Václav Hapl), Radiální vrtačka (1951; r. Josef Plíva), Úderník Svoboda (1951; r. František Lukáš), Tření a mazací techniky (1951; r. František Rompala), Kouzelné brýle (1951; r. Ludvík Toman), Den v mateřské škole (1952; Hanuš Burger), Hydraulické lisy (1952; r. Jiří Jeřábek), hraný dok. Každou devátou hodinu (1952; r. Hanuš Burger), ČSM na školách III. stupně (1952; r. Věra Taterová), Příprava práce ve slévárně (1952; r. Břetislav Urban), Vývoj a mechanizace ohýbáren (1952; r. Ladislav Klusáček), Boj proti mandelince (1952; r. Václav Hapl), Plánování kusové výroby (1952; r. Kurt Goldberger), Hudba od Myslbeka (1952; r. Vojtěch Trapl), Čistící kombajn (1952; r. Ladislav Klusáček), Ošetření rychlořezných nástrojů (1953; r. Josef Plíva), Elektrické důlní lokomotivy (1953; r. Břetislav Urban), Vzduchová důlní lokomotiva (1953; r. Břetislav Urban), Naftová důlní lokomotiva (1953; r. Břetislav Urban), Petr Brandl – malíř světla v době temna (1953; r. Vojtěch Trapl), hraný dok. Nepřítel oheň (Požáry v zemědělství) (1954; r. Ladislav Klusáček), Pokovování (1954; r. Jaroslav Veselý), Rychloraziči z Tisové (1954; r. Ludvík Toman), Čistota (1954; r. Věra Taterová), Za poklady země (1954; r. Vladimír Šilhan), Soudruh Škoda SR 1000 a 1250 (1955; r. Josef Plíva), Pereme hnědé uhlí (1955; r. Ludvík Toman), Roentgenovy paprsky (1955; r. Ludvík Toman), Rovnání plechu plamenem (1955; r. Robert Vyhlídka), Jaro (1955; r. Vojtěch Količ), hraný dok. Hory a moře (1955; r. Wolfgang Bartsch, Bohumil Vošahlík; spol. kam.), Než bude pozdě (1955; r. A. F. Šulc), hraný dok. Pozor, jedu...! (1956; r. Hanuš Burger), Hrou ku práci (1956; r. Hanuš Burger), Plicní resekce I-III (1956; r. Kurt Goldberger), Vodní slalom I, II (1956; r. Jiří Jeřábek), hraný dok. Hory patří odvážným (1956; r. Jaromír Malý; spol. kam.), Mozartova Praha (1956; r. A. F. Šulc), Čistota bránice při zpěvu (1956; r. Ludvík Toman), Abrografie (1956; r. Ludvík Toman), Základy vyšetřování – skiaskopie plic (1956; r. Ludvík Toman), Ostrov na Baltu (1956; r. Bohumil Vošahlík), Operativní léčení mitrální stenosy (1957; r. Kurt Goldberger), Na divokých vodách (1957; r. Jiří Jeřábek), Poslední hamry a hamerníci (1957; r. Vojtěch Količ), Poslední krásy (1957; r. A. F. Šulc), Základy vyšetření plic roentgenem (1957; r. Ludvík Toman), Záření a život (1958; r. Ludvík Toman), Nad oblaky (1958; r. Kurt Goldberger), Vlny – řeč moře (1958; r. Josef Šuran), Snímkování se štítu (1958; r. Ludvík Toman), Zkoušení materiálu bez jeho poškození I (1958; r. Ludvík Toman), dva díly z třídílného filmu pro Expo 58 v Bruselu Obrazy z Československa I – Probouzí se den (1958; r. Ludvík Toman), Obrazy z Československa II – Odpolední intermezzo (1958; r. A. F. Šulc, spol. kam.), Toník na prázdninách I (1958; r. Jaroslav Veselý), Geometrická místa bodu (Množiny bodů) (1958; r. Ludvík Toman), Na správném kursu (1959; r. Kurt Goldberger), Před startem do vesmíru (1959; r. Kurt Goldberger; technická příprava), Pohotovost k pozorování trvá (1959; r. Josef Plíva), Kdekoliv i mimo náš svět (Atomová energie) (1959; r. Ludvík Toman), O vodě, slunci a člověku (1959; r. Ludvík Toman), Toník na prázdninách II (1959; r. Jaroslav Veselý), Mladé rampy (1960; r. Pavel Blumenfeld), Děti (Spartakiáda I) (1960; r. Jiří Papoušek), Patnáct let (Spartakiáda II) (1960; r. Jiří Papoušek; spol. kam.), 1 + 1 = ? (1960; r. Ludvík Toman), Zkoušení materiálu bez jeho porušení II (1961; r. Ludvík Toman), Chirurgie varikosního syndromu I-IV (1961; r. Vladimír Kabelík), Cesta dlouhá tisíc let (1961; r. Miro Bernat), Sklo – sklo – sklo (1961; r. Miro Bernat), Homérův ostrov (1961; r. A. F. Šulc), Znamení Neptuna (1961; r. A. F. Šulc), Poklad z Mahdie (1961; r. A. F. Šulc), XV. valné shromáždění ČSAV (Cestou k objevům) (1962; r. Miro Bernat), hraný dok. Paridův soud (1962; r. Radúz Činčera), Transseptální katetrisace levého srdce (1962; r. Kurt Goldberger), Zpomalený život (1962; r. Kurt Goldberger), hraný dok. Okamžik, spojím! (1962; r. Vladimír Kabelík), Základní léčebné postupy v očním lékařství I, II (1962; r. Vladimír Kabelík), Pod okny Heydricha (Na život a na smrt) (1962; r. Josef Šuran), Ten pražský malíř (1962; r. A. F. Šulc), Děti bez lásky (1963; r. Kurt Goldberger), Oživování organismu I-IV (1963; r. Vladimír Kabelík), Osvobozená paleta (1963; r. A. F. Šulc), Rekonstrukční chirurgie velkých tepen I-III (1964; r. Vladimír Kabelík), Ženy a koláže Štěpána – Koláře (1964; r. Jaroslav Šikl), Žít (1964; r. Vladimír Šilhan), Rolníci moře (1964; r. A. F. Šulc), Země Dionýsova (1965; r. A. F. Šulc), Cestou k oáze (1965; r. A. F. Šulc), Artisten Akrobaten Atraktionen 1-3 (TV-1965, Artisté, akrobati, atrakce; r. H. Olsen), Představení, které nekončí (1965; r. Jaroslav Šikl), Jak Sammy o kalhoty přišel (1966; r. Radúz Činčera), Antonín Dvořák (TV-1966; r. Wolfgang Henschel), Cirkus Kludský (1967; r. Drahoslav Holub), Pozor, hranice! (1967; r. Jiří Papoušek), Aspoň kousek suché země (1967; r. Jiří Papoušek), Knihy lidských osudů (1967; r. Bohumil Sobotka), Svědkové svého času (1967; r. Bohumil Sobotka), U paní Hegerové (1967; r. Zdeněk Kopáč), balet Puppenfee (TV-1968; r. Pavel Hobl), Bez názvu. Záznam vystoupení mimů skupiny Alfred Jarry (1969; r. Radúz Činčera), Přístav na české řece (1969; r. Bohumil Sobotka), Kvantová fotokoagulace sítnice (1971; r. Vladimír Kabelík), To byla Belle Epoque (1971; r. Bohumil Musil; dotáčky), Jak se státi gentlemanem (1971; r. Bohumil Sobotka), Profesor odchází (1971; r. Jaroslav Šikl), Kavadi pro Subramaniu (1972; r. Pravoslav Flak), Cesty vedou z džungle (1972; r. Pravoslav Flak), Biomechanika pohybového ústrojí (1972; r. Vladimír Kabelík), Ševcovská historie (1972; r. Bohumil Sobotka), Malajsie (1973; r. Pravoslav Flak), Mikrodrenáž přední komory oka hydronovou kapilární folií (1973; r. Vladimír Kabelík), OK – 50 (1973; r. Kristián Topič), Bílý sáhib odchází (1973; r. Kristián Topič), Jejich oči (1973; r. Vojtěch Količ), Sprechen sie deutsch? (1973; r. Vladimír Voves), Vidět a být viděn I, II (1974; r. Radúz Činčera), Vrásky (1974; r. Jindřich Fairaizl), Den lidí mezi lidmi (1974; r. Jindřich Fairaizl), Koronární jednotka (1974; r. Vladimír Kabelík), Pohybová výchova na DAMU (1974; r. Josef Platz), Praha věnem (1974; r. Petr Ruttner), Vítejte a dobrou chuť (1974; r. Pravoslav Flak), Jedni z nás (1974; r. Jan Jelínek), Rychnovská zastavení (1975; r. Jindřich Fairaizl), Peroperačná cholangiografia (1975; r. Vladimír Kabelík), Slibuji (1975; r. Jan Jelínek), Čas rukou a věží (1975; r. Jindřich Fairaizl), Endoskopická retrográdní cholangiopankreatikografie (1976; r. Vladimír Kabelík), Terapeutické hydrofilní kontaktní čočky (1976; r. Vladimír Kabelík), Patriae et musis (1976; r. Jaromír Pleskot), Město na Ohři (1976; r. Petr Ruttner), Akutní srdeční infarkt s kardiogenním šokem (1977; r. Jindřich Fairaizl), Akutní srdeční infarkt komplikovaný srdečním astmatem (1977; r. Jindřich Fairaizl), Akutní srdeční infarkt se zástavou oběhu (1977; r. Jindřich Fairaizl), Akutní srdeční infarkt nekomplikovaný (1977; r. Jindřich Fairaizl), O lázních trochu jinak (1977; r. Jan V. Jelínek), Vlněná pečeť (1977; r. Jan V. Jelínek), Chirurgické lečenie ischemie mozgu (1977; r. Vladimír Kabelík), Rehabilitace po infarktu myokardu (1977; r. Vladimír Kabelík), Fajčiari na pracovisku (1977; r. Martin Hoffmeister), Aortokoronární by-pass (1977; r. Vladimír Kabelík), Diagnostika a liečba nádorov testis (1977; r. Vladimír Kabelík), Lymfadenektomie při nesemitomatozních nádorech testis (1977; r. Vladimír Kabelík), Bolesti na hrudníku (1978; r. Jindřich Fairaizl), Chronické uzávěry periferních tepen I, II (1978; r. Jindřich Fairaizl), Synkopy I, II (1978; r. Jindřich Fairaizl), Chirurgická liečba zúženia zadnej močovej rúry (1978; r. Vladimír Kabelík), Indonésie (1978; r. Vladimír Kabelík), Made in Indonesia (1979; r. Vladimír Kabelík), Infarkt (1979; r. Jindřich Fairaizl), Fundamental and Applied Quartenary Geology I, II (1979; r. Jan V. Jelínek), Racionální používání antibiotik (1979; r. Vladimír Kabelík), Jícnové choroby I, II (1979; r. Vladimír Kabelík), Angiografie u chirurgických onemocnění tepen (1979; r. Vladimír Kabelík), Objevy v Kartágu (1979; r. A. F. Šulc), Zpráva o Medíně (1979; r. A. F. Šulc), Klinické syndromy, podmíněné vrozenými poruchami chromosomů (1980; r. Josef Císařovský), Vývoj psychické schopnosti dítěte a pohybové dovednosti dítěte ve věku od 1 do 3 let (1980; r. Jindřich Fairaizl), Geofysical Exploration for Water (1980; r. Jan V. Jelínek), Jícnové choroby III-V (1980; r. Vladimír Kabelík), Mimotělní oběh (1980; r. Vladimír Kabelík), Traumacel (1980; r. Vladimír Kabelík), Koronarografie (1980; r. Vladimír Kabelík), Úrazy hlavy (1980; r. Vladimír Kabelík), Berberská rapsodie (1980; r. A. F. Šulc, Abdelhafidh Bouassida), Ostrovy v poušti (1980; r. A. F. Šulc, Abdelhafidh Bouassida), Diagnostika nádorů měřením impedance (1981; r. Vladimír Kabelík), Proximální gastrická vagotomie (1981; r. Vladimír Kabelík), Protektory z Litoměřic (1981; r. Ivan Roch), Romo Fulnek I, II (1981; r. Ivan Roch), Diagnostika a terapie maligního lymfogranulomu (1981; r. Jaromír Vašta), Anatomická náhrada kolenního kloubu (1982; r. Vladimír Kabelík, Josef Císařovský), Implantace hydrofilního gelu do hlasivek (1982; r. Vladimír Kabelík, Josef Císařovský), Intertransplant (1982; r. Vladimír Kabelík), Pulsující život (1982; r. Vladimír Kabelík), S jídlem roste chuť (1982; r. Vladimír Kabelík), Dýchám, dýcháš, dýcháme (1982; r. Vladimír Kabelík), Podivuhodný svět signálů (1982; r. Vladimír Kabelík), Odběr a konzervace ledvin (1982; r. Vladimír Kabelík), Bezpečnost práce v n. p. Romo (1982; r. Ivan Roch), Bezpečnost práce v podnicích místního hospodářství (1982; r. Ivan Roch), Spolupráce geologů v zemích RVHP (1983; r. Jan V. Jelínek), Československé zdravotnictví (1983; r. Vladimír Kabelík), Laboratoř Sebersdorf I, II (1983; r. Vladimír Kabelík), Controlling the Med-Fly (1983; r. Vladimír Kabelík), Romo Fulnek 1983 (1983; Ivan Roch), Ve službách veřejnosti (1983; r. Ivan Roch), 35 let Romo Fulnek (1983; r. Ivan Roch), Zvuk a hluk (1984; r. Vladimír Kabelík), Africa and Tse-Tse Fly I, II (1984; r. Vladimír Kabelík), Ženy v Africe (1984; r. Vladimír Kabelík), Industrialising Africa (1984; r. Vladimír Kabelík), IKEM I-IV (1984; r. Vladimír Kabelík), Chirurgická léčba městků dolních končetin (1985; r. Vladimír Kabelík), Chirurgická léčba karcinomu jícnu (1985; r. Vladimír Kabelík), Ztráta lidského hlasu a možnost jeho náhrady (1985; r. Vladimír Kabelík), Přímá laryngoskopie (1985; r. Vladimír Kabelík), Poruchy oční hybnosti (1985; r. Vladimír Kabelík), střm. f. Golem in Prag (TV-1986; r. Wolfgang Henschel), Salterova pánevní osteotomie (1987; r. Vladimír Kabelík), Synovektomie (1988; r. Vladimír Kabelík), Chirurgické léčení onemocnění štítné žlázy (1988; r. Vladimír Kabelík), Chirurgická léčba karcinomu žaludku I (1988; r. Vladimír Kabelík), Interní propedeutika I-IV (1988; r. Petr Kudela), Chirurgická léčba karcinomu žaludku II (1989; r. Vladimír Kabelík), Umělé vývody tlustého střeva (1989; r. Petr Zrno), Bunte Steine (TV-1990, Pestré kameny; r. Wolfgang Henschel; spol. kam.), Encefalografie raného dětského věku II (1990; r. Vladimír Kabelík), Chirurgické léčení cholelitiázy II (1990; r. Vladimír Kabelík), Transplantace pankreatu (1990; r. Vladimír Kabelík), Chirurgické léčení cholelitiázy II (1991; r. Vladimír Kabelík), Kámen a bolest (1992; r. Vladimír Kabelík), Laparoskopická cholecystektomie (1993; r. Vladimír Kabelík), Laparoskopická operace tříselné kýly (1993; r. Vladimír Kabelík); (trikové a hrané filmy) Píseň o silnici (1953; r. Hanuš Burger), Setkání (Šťastné setkání) (1953; r. Hanuš Burger), Východisko (1955; r. Hanuš Burger), Malý sen (Dejte své děti učit hudbě) (1955; r. Vladimír Svitáček), Parta nezradí (1957; r. Hanuš Burger), Číslo 93 se nevrátí (1958; r. Hanuš Burger), Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara (1964; r. Jan Švankmajer), J. S. Bach – Fantasia g-moll (1965; r. Jan Švankmajer), V tunelu (1968; r. Ivan Renč), Zahrada (1968; r. Jan Švankmajer), Byt (1968; r. Jan Švankmajer), Ve vlaku (1969; r. Vladimír Svitáček), Tichý týden v domě (1969; r. Jan Švankmajer), Don Šajn (1970; r. Jan Švankmajer), Kostnice (1970; r. Jan Švankmajer), Ohnivý rytíř (TV-1970; r. Jaroslav Šikl), Jak se slušně chovat (1970; r. Petr Schulhoff), Vražedný týden (TV-1971; r. Petr Schulhoff), celovečerní f. Něco z Alenky (1987; r. Jan Švankmajer), Zamilované maso (1989; r. Jan Švankmajer), Konec stalinismu v Čechách (1990; r. Jan Švankmajer), Jídlo (1992; r. Jan Švankmajer), celovečerní snímek Lekce Faust (1994; r. Jan Švankmajer); (animované filmy) Johannes doktor Faust (1958; r. Emil Radok), Posvícení v Hudlicích (TV-1966; r. autorský kolektiv), Zamilovaní loupežníci (TV-1966; r. autorský kolektiv), O věrné lásce Isidora a Adorante (TV-1966; r. autorský kolektiv), Ženichové (TV-1966; r. autorský kolektiv), Loutky – hračky (TV-1967; r. Libuše Koutná), Divotvorný klobouk (TV-1967; r. autorský kolektiv), Potopa (TV-1967; r. autorský kolektiv), Krčma v lese (TV-1967; r. autorský kolektiv), Marcellino a Boronelli (TV-1967; r. autorský kolektiv), Studna džinů (1967; r. Jan Dvořák), Alibaba a 40 loupežníků I, II (1967; r. Jan Dvořák), Loupežníci na chlumu (TV-1969; r. Jan Dvořák), Herkules čili Drakošlap aneb Dobytí perel (TV-1969; r. Karel Maršálek), Pan Franc ze zámku (TV-1969; r. Jan Dvořák, Karel Maršálek); (režie, není-li uvedeno jinak) Život vítězí nad smrtí (Spartakiáda IV, Rej žen) (1960; + kam.), Oáza (1965; + nám., sc., kam.), Ferro et igni (1969; spol. r. Lubomír Lukáš; + spol. nám., spol. sc., kam.), Noricama – kdy, kde a jak (1972), Záznam audiovizuálního programu Noricama (1974), Čas na Zlaté stezce (1975; spol. r. Bohumil Sobotka; + kam.). -tbk-

Filmografie

Mechanika

2002
Pedagogické vedení

Příušnice

1998
Pedagogické vedení

Lekce Faust

1994
Kamera

Ve vlaku

1969
Kamera

Zahrada

1968
Kamera

V tunelu

1968
Kamera

Okamžik, spojím!

1961
Kamera

Před startem do vesmíru

1960
Spolupráce
technická příprava

Parta nezradí...?

1957
Kamera

Pozor jedu...!

1956
Kamera

Východisko

1955
Kamera

Malý sen

1955
Kamera

Mrtvý mezi živými

1946
Asistent kamery

Malá historie

1946
Asistent kamery