When Dragon Has a Headache

music, fairytale

Typology

feature

Lenght

long

Czech title

Když draka bolí hlava

Runtime

99 min

Country

Czech Republic, the Slovak Republic

Copyright

2018

Production year

2018

Premiere

25.10.2018

Language version

Czech

Director

Dušan Rapoš

Cast

Kamila Magálová

babička Panímáma

Karel Gott

děda Kovář

Zuzana Žáková

princezna Adélka

Jakub Jablonský

princ Janko

Kateřina Brožová

královna Eliška, matka Adélky

Miroslav Šimůnek

král Tadeáš, otec Adélky

Zuzana Mauréry

královna Anna, matka Janka

Ján Koleník

král Juraj, otec Janka

Charlotte Ella Gottová

vnučka Barborka

Aleš Nykodým

vnuk Tomík

Miroslav Noga

skřet Blivajz

Osmany Laffita

komorník Marco Ambrosio

Miloslav Čížek

hospodský

Martin Zaremba

kovářský mistr

Vladimír Polák

startér dostihu

Tereza Petrová

Marlenka

Jaroslav Kania

doktor

Karel Wiewiórka

učitel

Michaela Sutorý

princezna z minulosti

Jakub Kaleta

princ z minulosti

Izabela Kapiasová

česká dvorní dáma

Veronika Kosňovská

česká dvorní dáma

Viktorie Chloubová

česká dvorní dáma

Maria Szlauerová

slovenská dvorní dáma

Nshan Avetisjan

pobočník českého krále

Marek Tichý

pobočník slovenského krále

Igor Choma

zbrojnoš českého království

Eduard Eliáš

zbrojnoš českého království

Mirek Csápal

zbrojnoš českého království

Petr Jüttner

zbrojnoš českého království

Libor Pyško

zbrojnoš slovenského království

Roman Izaiáš

zbrojnoš slovenského království

Zbyněk Raszka

zbrojnoš slovenského království

František Kaiser

zbrojnoš slovenského království/fakír

Jaroslav Nitka

zbrojnoš slovenského království

Guy Pascal Gheysens

páže českého království

Stanislav Cyroň

páže českého království

Michal Jurecký

páže slovenského království

Filip Šimek

páže slovenského království

Monika Staňová

hospodská

Erik Bechný

kovářův pomocník

Ondřej Gajdošík

kovářův pomocník

Jaromír Havlíček

kejklíř a komediant

Ondřej Havlíček

kejklíř a komediant

Lukáš Závada

kejklíř a komediant

Alois Žídek

kejklíř a komediant

Pavel Vavrač

kejklíř a komediant

Klára Vostárková

princezna ze světa

Věra Kubátová

princezna ze světa

Janka Gunčagová

princezna ze světa

Václav Vláčil

princ ze světa – vozataj

David Haitl

princ ze světa – vozataj

Martin Haitl

princ ze světa – vozataj

Katarína Maršalová

princeznina služka

Petr Vítek

jezdec

Lukáš Barfajt

jezdec

Karel Šiffner

bubeník

Marcel Stýskala

bubeník

Zdeněk Chvostek

bubeník

Břetislav Uhlář

šéfkuchař

Valter Broda

kočí

Pavel Ptáček

kočí

Nelly Sofie Gottová

děvče u kovárny

Oliver Lepka

chlapec u kovárny

Nikolas Lepka

chlapec u kovárny

Klaudie Cikánová

děvče u kovárny

Jindřiška Vaňková

děvče u kovárny

Tereza Šišková

děvče u hospody

Vítek Vizibla

chlapec u hospody

Tiffany Sajdok /ž/

děvče u hospody

Tobias Sajdok

chlapec u hospody

Matouš Lupeňski

chlapec u hospody

Sofia Gavendová

děvče u hospody

Katka Priečková

děvče u hospody

Daniel Sikora

chlapec ve škole

Ivana Sikorová

děvče ve škole

Sabina Rathovská

děvče ve škole

Eliška Szczotková

děvče ve škole

Michal Czudek

děvče ve škole

Johana Pröcklová

děvče na svatbě

Matyáš Pröckl

děvče na svatbě

Zuzana Zarembová

děvče na svatbě

Ondřej Smyček

chlapec na svatbě

Barbora Smyčková

děvče na svatbě

Klára Ottichová

děvče na svatbě

Jolana Ottichová

děvče na svatbě

Ondřej Lima

chlapec na svatbě

Vojtěch Konvičný

chlapec na svatbě

David Konvičný

chlapec na svatbě

Elizabeth Izaiášová

děvče na svatbě

Viktorie Kohútová

děvče na svatbě

Zuzana Filipovičová

děvče na svatbě

Rozálie Šišková

družička

Helena Zarembová

družička

Vlasta Mudríková

muzikantka

Viliam Tonkovič

muzikant

Trombitáši Štefánikovci

muzikanti

Lukáš Hollý

tanečník

Jan Juriš

tanečník

Richard Střelák

tanečník

Matěj Kovář

tanečník

Tomasz Władyslaw Przybyla

tanečník

Radek Maceček

tanečník

Patrik Paušo

tanečník

Radim Stenchlý

tanečník

Diana Murínová

tanečnice

Arlinda Mjekiqi /ž/

tanečnice

Zuzana Szurmanová

tanečnice

Adéla Valůšková

tanečnice

Anna Ranoszová

tanečnice

Markéta Lampartová

tanečnice

Magdalena Kozlová

tanečnice

Adéla Krulikovská

tanečnice

obyvatelé obcí Čierne, Skalité, Svrčinovec, Liptovský Hrádok, Čadca, Zvolen, Vysoká nad Kysucou, Jablunkov, Bystřice nad Olší a Dolní Lomná

štamgasti v hospodě a před hospodou

Ján Valčuha

muž

Ivan Strachoň

muž

Jozef Krimárik

muž

Peter Jašurek

muž

Anton Varecha

muž

David Czyž

muž

Veronika Viziblová

žena

Andrea Hadvigová

žena

Alanis Varmusová

žena

Adriana Varmusová

žena

Taťána Lasotová

žena

Michaela Haratyková

žena

Sofia Staňová

vesničanka

Monika Staňová

vesničanka

Peter Staňo

vesničan

Jakub Němec

dubl za Miroslava Nogu

Ľubomír Piktor

loutkoherec – drak Čmoudík

Peter Pavlík

loutkoherec – drak Čmoudík

Zdeněk Pavlíček

3-D figurant – Drak

Folklorní soubor Bystrzyca Bystřice nad Olší

vesničané

Folklórní súbor Kysučan Čadca

vesničané

Folklorní soubor Górole Mosty u Jablunkova

vesničané

Folklorní soubor Zaolzie Jablunkov

vesničané

Folklórná skupina Ozvena Čierne

vesničané

Folklorní soubor Mionší Dolní Lomná

vesničané

Folklórná skupina Svrčinka Svrčinovec

vesničané

Folklórní súbor Poľana Zvolen

vesničané

Folklórná skupina Zbojníci z Lúpežova

vesničané

Folklórná skupina Vysočanka Vysoká nad Kysúcou

vesničané

Národopisná skupina Hrčava

vesničané

Dětský folklorní soubor Jackové Jablunkov

děti

obyvatelé obce Čierne

vesničané

Dubbing

Libor Bouček

hlas české hlavy draka Čmoudíka

Igor Timko

hlas slovenské hlavy draka Čmoudíka

Crew and creators

Second Unit Director

Lukáš Kaplan

Assistant Director

David Beránek, Monika Kraupová (postsynchrony)

Script Supervisor

Miroslava Pjonteková

Screenstory

Petr Šiška, Dušan Rapoš

Based on

Petr Šiška (Když draka bolí hlava – kniha), Dušan Rapoš (Když draka bolí hlava – kniha)

Screenplay

Petr Šiška, Dušan Rapoš

Script Editor

Jan Rudovský (TV Prima), Martin Mahdal (Petarda Production)

Camera

Ján Ďuriš, Filip Brázdil (letecké záběry), Antonín Nevrlý (letecké záběry), Marek Urminský (letecké záběry), Jan Bartoň (letecké záběry)

Second Unit Photography

Jan Bartoň (první kamera), Stanislav Doršic (druhá kamera)

Camera Operator

Michal Škoda (ostřič), Ján Ďuriš ml., Nikodém Násada (ostřič), Pavol Mariposa (steadicam)

Production Designer

Jaroslav Šutara

Art Director

Martin Schwarz (kresby), Miroslav Duša (výtvarný a technologický koncept animatronické loutky drak Čmoudík)

Set Designer

Hana Vyšlanová (dekoratérka scén), Marek Tichý (vedoucí výpravy), Alojz Vyšlan (rekvizitář), Robert Podolský (rekvizitář), Monika Cyroňová (květinové aranže), Společnost pro historii GRYFF

Costume Designer

Alena Schäferová

Costumes

Klára Vostárková (hlavní kostymérka), Dana Hosáková, Renata Pilinová, Miroslava Dolejší, Radka Šedová, Hana Proroková

Make-Up Artist

Milan Vlček, Romana Karlíková, Kateřina Sittová, Nikola Skučková, Tereza Voborníková, Veronika Lišková, Martina Mrázová, Radka Vávrová, Hana Fraňková, Renata Nyklová, Jan Anderle, Jana Hamová, Simona Sokolová

Film Editor

Dušan Milko

Assistant Film Editor

Marco Milko

Sound Designer

Bohumil Martinák (zvuk, design a mix zvuku), Pavel Dvořák (záznam dialogů), Michaela Sommerová (záznam dialogů), Michal Horváth (záznam kontaktního zvuku a střih dialogů)

Assistant Sound Designer

Miroslav Kosáč, Tomáš Baľák, Adam Hrubý, Emil Smoliga, Ján Krnáč

Animation

Jaroslav Baran (3-D), Marek Forray (3D), Drahoslav Demín (3-D), Ema Klučovská (3-D), Martina Štamová (3D), Lukáš Brinza (3D), Martin Baran (3-D), Martin Schwarz (2-D)

Visual Effects

FilmWorx Studios (triky a 3-D animace), Jaroslav Niňaj (supervize FilmWorx Studios), Peter Neveďal (producent FilmWorx Studios), Jaroslav Niňaj (producent FilmWorx Studios), Dominika Jurkiewicz (produkce FilmWorx Studios), Blue Faces, Patrik Lang, Oliver Popellár, Tomáš Lomnický, Dominik Liščák, Gabriel Dinis, Irnes Cavkic, Marek Ježo, Oľga Ježová

Special Effects

Dynamic3D, Igor Kovács (pyrotechnik), FX Petrík, Marek Petrík (pyrotechnik), Ramon Petrík (pyrotechnik)

Postproduction

KFS production, Kangarila, Kontrafilm Praha (obraz), Dušan Milko (supervize Kontrafilm Praha), Dimas (zvuk), Juraj Martinák (produkce Dimas), Studio Virtual (zvuk)

Titles Designed by

Palo Janík (grafika)

Executive Producer

Libor Pyško (výkonný producent)

Producer

Petr Šiška, Dušan Rapoš

Co-producer

Peter Neveďal (Filmpark production)

Production

Zbyněk Raszka

Production Manager

Pavlína Bartoňová

Unit Production Manager

Jana Miechová (ekonomka)

Production Supervisor

Lenka Weiserová

Artistic Collaboration

Katarína Dudášová (kolorong)

Cooperation

Denisa Dopiráková (klapka), Lenka Weiserová (klapka), Peter Bališ (vrchní osvětlovač), Lenka Hatašová (fotografka), Pavel Šeděnka (fotograf), Marek Buryan (fotograf), Branislav Legerský (animatronika loutky drak Čmoudík), Miroslav Duša (animatronika loutky drak Čmoudík), Pavel Skorkovský (animatronika loutky drak Čmoudík), Martin Schwarz (animatronika loutky drak Čmoudík)

Music

Music Composed by

Dušan Rapoš (Svatební)

Songs

Když draka bolí hlava, Histórie, Dračí svět, Dračí hip hop, Ty naše hlavy, Blivajzova pomsta, Vánoční píseň, Má dlaň je ve tvé dlani, Svatební, Láska je náš drahokam

Songwriter

Lešek Wronka (Když draka bolí hlava), Igor Timko (Histórie), Martin Harich (Dračí svět), Miro Bazger (Dračí hip hop), Zoltán Šallal (Ty naše hlavy), Michal David (Blivajzova pomsta), Vašo Patejdl (Vánoční píseň), Miro Bazger (Má dlaň je ve tvé dlani), Lešek Wronka (Svatební), Michal David (Láska je náš drahokam)

Writer of Lyrics

Petr Šiška (Když draka bolí hlava), Petr Šiška (Histórie), Igor Timko (Histórie), Petr Šiška (Dračí svět), Petr Šiška (Dračí hip hop), Igor Timko (Ty naše hlavy), Petr Šiška (Blivajzova pomsta), Petr Šiška (Vánoční píseň), Petr Šiška (Má dlaň je ve tvé dlani), Petr Šiška (Svatební), Petr Šiška (Láska je náš drahokam)

Singer

Karel Gott (Když draka bolí hlava), Charlotte Ella Gottová (Když draka bolí hlava), sbor (Když draka bolí hlava), Libor Bouček (Histórie), Igor Timko (Histórie), Zuzana Žáková (Dračí svět), Jakub Jablonský (Dračí svět), Libor Bouček (Dračí hip hop), Libor Bouček (Ty naše hlavy), Igor Timko (Ty naše hlavy), Michal David (Blivajzova pomsta), Zuzana Žáková (Vánoční píseň), Jakub Jablonský (Má dlaň je ve tvé dlani), Zuzana Žáková (Má dlaň je ve tvé dlani), Kateřina Brožová (Svatební), Karel Gott (Láska je náš drahokam), Kamila Magálová (Láska je náš drahokam)

Choreographer

Adéla Krulikovská

Danced by

Tanečníci Těšínského divadla Český Těšín

Locations

Česká republika, Štramberk (Česká republika), jeskyně Šipka (Štramberk), Dolní Lomná (Česká republika), Lomňanské muzeum (Dolní Lomná), Vendryně (Česká republika), obora Vrožná (Vendryně), Hrčava (Česká republika), Karviná (Česká republika), zámek Fryštát (Karviná), zámecký park (Karviná), park Boženy Němcové (Karviná), Hradec nad Moravicí (Česká republika), zámek Hradec nad Moravicí (Hradec nad Moravicí), Třinec (Česká republika), Slovensko, Žilina (Slovensko), Budatínský hrad (Žilina), Vysoké Tatry (Slovensko), Mengusovská dolina (Vysoké Tatry), Bratislava (Slovensko)

Production info

Original Title

Když draka bolí hlava

English Title

When Dragon Has a Headache

Parallel Title

Keď draka bolí hlava

Category

film

Typology

feature

Genre

music, fairytale

Origin country

Czech Republic, the Slovak Republic

Copyright

2018

Production Year

2018

Premiere

25.10.2018

Age limit

suitable for all ages without limit

Production

PETARDA PRODUCTION, Moravia Steel (koprodukce), Filmpark production (koprodukce), Rozhlas a televízia Slovenska, FilmWorx Studios (koprodukce)

Partner

TV Prima (hlavní partner)

Copyright Holders

PETARDA PRODUCTION, Moravia Steel a.s., Dušan Rapoš, Rozhlas a televízia Slovenska, Filmpark production s.r.o., FilmWorx Studios s.r.o.

Technical info

Lenght

long

Runtime

99 min

Versions

Czech