Fritzi – A Revolutionary Tale

Country

Federal Republic of Germany, Luxembourg, Belgium, Czech Republic

Copyright

2019

Production year

2017—2019

Premiere

9 November 2019

Runtime

87 min

Category

film

Genre

adventure, historical, family

Typology

animatedlong

Original title

Fany a pes

Czech title

Fany a pes

English title

Fritzi – A Revolutionary Tale

Parallel Title

Fritzi – Eine Wendewundergeschichte / Fritzi

Working Title

Fany byla při tom

Dubbing

Eliška Jirotková

žákyně Fany Langmannová

Miloslav Frýdl

Béla Rothkirch, spolužák Fany

Karolína Křišťálová

Sophie Wollnerová, kamarádka Fany

Anna Geislerová

Julie Langmannová, maminka Fany

Marek Daniel

Klaus Langmann, tatínek Fany

Vítek Špik

Hanno Langmann, mladší bratr Fany

Jitka Moučková

Katy Wollnerová, maminka Sophie/paní v průchodu

Zuzana Hykyšová

třídní učitelka Liesegangová

Matěj Havelka

Benni Gebel, tlustý spolužák Fany

Mariana Franzlová

Birgit, spolužačka Fany

Tereza Jirotková

Moni, tlustá spolužačka Fany

Richard Genzer

agent Stasi s brýlemi/ agent Stasi na hranicích

Hana Švejnohová

televizní hlasatelka

Petr Meissel

agent Stasi/pohraničník/pastor

Radana Herrmannová

paní z cestovní kanceláře

Zdeněk Maryška

ředitel školy

Tomáš Borůvka

pohraničník/velitel pohraničníků

Jiří Klem

televizní hlasatel

Martin Vandas

televizní hlasatel

Aleš Vémola

hlasy

Crew and creators

Assistant Director

David Degrande

Based on

Hanna Schott (Fany byla při tom /Fritzi war dabei/ – kniha)

Screenplay

Beate Völcker, Péter Pálátsik (spolupráce)

Shooting Script

Conrad Tambour (storyboard), David Degrande (storyboard), Julia Briemle (storyboard), Olaf Kamin (storyboard), Alex Tiedtke (supervize storyboardu)

Script Editor

Norbert Maass, Sabine Scholze (vývoj projektu), Sebastian Stobbe (vývoj projektu)

Art Director

Alex Tiedtke, Gerda Raidt (původní knižní ilustrace), Carolin Schweizer (postavy a supervize postav), Benoit Feroumont (supervize postav)

Set Designer

André Martini, Andreas Heinrich, Manuel Schroeder, Sven Höffer

Film Editor

Stefan Urlaß

Assistant Film Editor

Francie Liebschner

Sound Designer

Jérémy Hassid (design zvuku), François Dumont (design zvuku), Luc Thomas (mix zvuku, záznam ruchů), Quentin Collette (střih dialogů a ruchů), Jo Masset (supervize postsynchronů), David Gillain (záznam zvuku), Jean-Stéphane Garbe (záznam zvuku), Loïc Collignon (mix hudby), Milan Jílek (záznam hudby), Pavel Ridoško (záznam hudby), Tomáš Kozelka (česká verze)

Assistant Sound Designer

Kyle Masterson, Michal Petrásek

Animation

Susanne Seidel (supervize), Ulf Grenzer (supervize), animation people s.r.o., Studio FILM BILDER, Sophie Animation Co. Ltd., Toon City Animation, Letko Sp. z o. o., Pure Arts Limited, Gábor Matyi (MAUR film/Animation People), Eliška Oz (MAUR film/Animation People), Sándor Csányi (MAUR film/Animation People), Jan Bohuslav (MAUR film/Animation People), Virág Kiss (MAUR film/Animation People), Adéla Kovářová (MAUR film/Animation People), Martin Kukal (MAUR film/Animation People), Lukáš Glaser (MAUR film/Animation People), Jan Saska (MAUR film/Animation People), Erika Riha (MAUR film/Animation People), Michaela Večerková (MAUR film/Animation People), Adrás Paulovics (MAUR film/Animation People), Marek Pokorný (MAUR film/Animation People), Mihály Kosaras (MAUR film/Animation People), Oszkár Hernádi (MAUR film/Animation People), Yilun Chen-Ceslik (Studio FILM BILDER), Janina Putzker (Studio FILM BILDER), Nora Back (Studio FILM BILDER), Isabelle Piolat (Studio FILM BILDER), Sofia Melnyk (Studio FILM BILDER), Kim Liersch (Studio FILM BILDER), Janos Szabo (Studio FILM BILDER), Christoph Horch (Studio FILM BILDER), Larisa Lauber (Studio FILM BILDER), Dejan Rakas (Studio FILM BILDER), Rey Sommerkamp (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Tobias Gembalski (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Olaf Kamin (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Pascal Vermeersch (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Bob Wolkers (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Paul Williams (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Mandy Müller /ž/ (TrickStudio Lutterbeck/Balance Film/Artémis Productions), Wouter Dierickx (režie animace Sophie Animation), Rui Li (supervize Sophie Animation), Lei Wang (supervize Sophie Animation), Sai Li (supervize Sophie Animation), Shuo Xing (supervize Sophie Animation), Jiaying Liang (supervize Sophie Animation), Joseph Jubillee Balderas (supervize Toon City), Alvin Sarthou (supervize Toon City), Anna Chrzanowska (supervize Letko), Hugues Martel (supervize Pure Arts Limited), Randy Agostini (2D), Julien Maingard (3D), Manu Batot (3D), Philippe Puech (3D), Paula Wittich (asistentka), Danae Diaz (asistentka), Chen Yang (asistent), Raphael Wahl (asistent), Teresa Diehm (asistentka), Lena Pott (dodatečné animace), Maren Trey (dodatečné animace), Nils Kuhl (dodatečné animace), Alicia Rodriguez Serra (dodatečné animace), Annika Nimz (dodatečné animace), Bug Schäfer (dodatečné animace), Feliciana Wolf (dodatečné animace), Iris Caro Chavalera (dodatečné animace), Eva Ewerhart (dodatečné animace), Sven Höffer (supervize layoutu), Alex Tiedtke (supervize layoutu), Mike Monaghan (supervize layoutu), Patrick Sadzot (supervize layoutu)

Visual Effects

Thibaut Cowenbergh (supervize kompozice), Mikros Image (kompozice), Loïc Poës (koordinátor Mikros Image), Thibaut Couwenbergh (supervize Mikros Image)

Postproduction

Julien Melebeck (supervize), digital images GmbH (obraz), Ulrike Kukula (produkce digital images GmbH), Studio l'Equipe Wallonie (zvuk)

Titles Designed by

Sabine Koch (logo), Francie Liebschner

Executive Producer

David Mouraire (Doghouse Films), Marius Mohnssen-Hinrichs

Producer

Richard Lutterbeck (TrickStudio Lutterbeck), Ralf Kukula (Balance Film), Pierre Urbain (Doghouse Films), Stéphane Quinet (Artémis Productions), Patrick Quinet (Artémis Productions), Martin Vandas (MAUR film), Alena Vandasová (MAUR film), Grit Wißkirchen (vývoj projektu), Conrad Tambour (vývoj projektu Neuer Österreichischer Trickfilm), Benjamin Swiczinsky (vývoj projektu Neuer Österreichischer Trickfilm), Johannes Schiehsl (vývoj projektu Neuer Österreichischer Trickfilm)

Co-producer

Anke Lindemann (MDR), Anke Gerstel (MDR), Tina Sicker (KiKA), Astrid Plenk (KiKA), Sebastian Debertin (KiKA), Holger Hermesmeyer (NDR), Brigitta Muhlenbeck (WDR), Barbara Häbe (Arte), Arlette Zylberberg (RTBF), Philippe Logie (VOO & Be tv), Sibylle Seys-Smets (Shelter Prod.), Ives Swennen (Shelter Prod.), Isabelle Symons (Shelter Prod.)

Production

Marcela Vrátilová (animace MAUR film), Bélla Szederkényi (animace MAUR film), Bálint Gelley (animace MAUR film), Libor Nemeškal (animace MAUR film), Michal Podhrabský (animace Animation People), Thomas Meyer-Hermann (animace Studio FILM BILDER), Rolf Bode (animace Studio FILM BILDER), Bianca Just (animace Studio FILM BILDER), Ling Qi (animace Sophie Animation), Qilang Zhao (animace Sophie Animation), Ying Yuan (animace Sophie Animation), Reggie Umali (animace Toon City), Jakub Karwowski (animace Letko), Piotr Szczepanowicz (animace Letko), Anna Glowik (animace Letko), Jean-Philippe Garand (animace Pure Arts Limited), Géraldine Thiriart (kompozice Mikros Image), Gilles Reunis (VOO & Be tv), Tereza Morávková (česká verze), Anika Homolová (česká verze)

Production Manager

Vinciane Strepenne, Marcela Vrátilová, Sabine Kraft, Karsten Matern, André Naumann, Nicole Zscherny, Barbara Bernini (Doghouse Films), Georg Aschauer (vývoj projektu Neuer Österreichischer Trickfilm)

Unit Production Manager

Christian Asmussen

Production Supervisor

Sophia Karallus (TrickStudio Lutterbeck), Leandra Domscheck (TrickStudio Lutterbeck), Caroline Marmier (Doghouse Films), Géraldine Rabin (Doghouse Films), Claire Battistoni (Artémis Productions), Sylvie Moris (Artémis Productions), Françoise Collignon (Artémis Productions), Anid Lobato de Faria (Artémis Productions), Mária Môťovská (MAUR film), Anika Homolová (MAUR film), Antonie Dědečková (MAUR film), Frédérique Larmagnac (RTBF)

Artistic Collaboration

Robert Brand, Marie Vanderbemden (postavy), Nicolas Moreau (postavy), Paula Wittich (postavy a rekvizity), Cornelia Freche /ž/ (rekvizity), Manuel Schroeder (rekvizity), Kévin Berthonneau (vedoucí 3D modelingu texturingu)), Julien Maingard (design 3D modelingu), Philippe Puech (design 3D modelingu), Manu Batot (design 3D modelingu), Akos Vizi (design 3D modelingu), Thomas Deffet (design 3D modelingu), Sabine Koch (grafika), Petr Brejcha (grafika), Marek Pokorný (grafika)

Background Painter

Robert Brand, Michel Pisson (supervize), Conny Freche (atmosféry), Andréa Schmitz, Catherine Arhab, Kévin Berthonneau, Arthur Loyen, François Spreutels, Kim Orosz, Bernard Yohalin, Ingrid Nackers, Pauline Schiou

Translation of Czech version

Radovan Charvát

Dialogues of Czech version

Antonie Dědečková, Lucia Kajánková

Direction of Czech version

Martin Vandas, studio DEMA

Music

Music Composed by

André Dziezuk

Music Performed by

FILMharmonic Orchestra Prague, André Dziezuk, Štěpánka Kutmannová (violoncello), Vlastimil Kobrle (koncertní mistr a housle), Jaromír Hůla (harmonika)

Music Conducted by

Ferdinand Bistocchi (FILMharmonic Orchestra Prague)

Songs

Leute, welch ein Tag, Aus der Ferne

Songwriter

Ulrich Pexa (Leute, welch ein Tag), Georgi Gogow (Aus der Ferne)

Writer of Lyrics

Jens Gerlach (Leute, welch ein Tag), Toni Krahl (Aus der Ferne)

Singer

skupina Karat (Leute, welch ein Tag), skupina City (Aus der Ferne)

Production info

Original Title

Fany a pes

English Title

Fritzi – A Revolutionary Tale

Working Title

Fany byla při tom

Parallel Title

Fritzi – Eine Wendewundergeschichte / Fritzi

Category

film

Typology

animated

Genre

adventure, historical, family

Origin country

Federal Republic of Germany, Luxembourg, Belgium, Czech Republic

Copyright

2019

Production Year

2017—2019

Premiere

9 November 2019

Age limit

suitable for all ages without limit

Production

Balance Film, TrickStudio Lutterbeck, Doghouse Films, Artémis Productions, MAUR film, MDR (koprodukce), KiKA (koprodukce), NDR (koprodukce), WDR (koprodukce), Arte (koprodukce), RTBF Télévision belge (koprodukce), VOO (koprodukce), Be tv (koprodukce), Shelter Productions (koprodukce), DEMA Creative Production (koprodukce), Neuer Österreichischer Trickfilm (vývoj projektu)

Distribution

Pilot Film

Technical info

Lenght

long

Runtime

87 min

Versions

Czech

Awards

Nominace

Event: 70. německé filmové ceny Lola 2020

2020
Berlín / Federal Republic of Germany
Ralf Kukula

Vítěz

Event: Ceny Asociace německé filmové kritiky za rok 2019

2020
Berlín / Federal Republic of Germany
Ralf Kukula

Vítěz

Event: Ceny Německé nadace pro boj proti rakovině a Nekuřácké aliance

2020
Bonn / Federal Republic of Germany
Matthias Bruhn

Vítěz

Event: Ceny Německé nadace pro boj proti rakovině a Nekuřácké aliance

2020
Bonn / Federal Republic of Germany
Ralf Kukula

Nominace

Event: 70. německé filmové ceny Lola 2020

2020
Berlín / Federal Republic of Germany
Richard Lutterbeck

Vítěz

Event: Ceny Asociace německé filmové kritiky za rok 2019

2020
Berlín / Federal Republic of Germany
Matthias Bruhn

Vítěz

Festival: 13. mezinárodní filmový festival pro mladé publikum Filem'On

2019
Brusel / Belgium

Vítěz

Festival: 26. dětský filmový festival Kinolino

2019
Drážďany / Federal Republic of Germany

Vítěz

Festival: 12. mezinárodní filmový festival pro děti a mládež Juniorfest

2019
Plzeň / Czech Republic

Vítěz

Event: Německé filmové a mediální hodnocení FBW

2019
Wiesbaden / Federal Republic of Germany

Vítěz

Festival: 19. mezinárodní festival animovaného filmu Stuttgart

2012
Stuttgart / Federal Republic of Germany