Everest

dokument

Typologie filmu

dokumentární

Anglický název

Everest

Minutáž

105

Země původu

Česká republika, Slovensko

Copyright

2011

Rok výroby

2011

Režie

Jindřich Procházka, Pavel Bém, Pavol Barabáš

Anotace

Filmový blok o životě a smrti na nejvyšší hoře.

Po pásmu Carstensz – sedmá hora a další filmy (2010) uvádí distribuční společnost Outdoor Films celovečerní program Everest, zahrnující tři snímky z let 2003-2008: středometrážní dokument Ve stínu bohyně matky Země a dva krátké snímky Okno do nebe a Everest – Juzek Psotka. Pro všechny aktéry-horolezce symbolizuje posvátný horský velikán jakýsi „střed světa“ a všichni byli aktivně zapojeni v „everestských“ expedicích. Cítí k horám respekt a obdiv, vrcholy tedy „nedobývají“ ani „nepokořují“, nýbrž vyznávají s nimi „dialog“... – Prvnímu a třetímu snímku dominují výpovědi horolezců natočené na různých místech Čech a Slovenska a doplněné archivními záběry, druhý vznikl „v terénu“ jako plánovaný dokument o vyvzdorované expedici. -kk-

Poznámka

Pásmo zahrnuje tři snímky z let 2003 – 2008, dva české filmy a jeden slovenský, který uvádíme také v zahraniční části distribuce.

Produkční údaje

Původní název

Everest

Anglický název

Everest

Copyright

2011

Rok výroby

2011

Nositelé copyrightu

OUTDOOR FILMS s.r.o.

Distribuce

OUTDOOR FILMS s.r.o. (monopol)

Technické údaje

Nosič

DVD-K

Barva

colour

Upozornění

Český film

Databáze obsahuje hrané filmy 1898–1993 v rozsahu publikace Český hraný film.

Animované filmy 1898–1945 jsou v databázi v rozsahu publikace Český animovaný film I.
Animované filmy 1946–1993 a dokumentární filmy 1898–1993 se budou doplňovat postupně na základě informací z interních zdrojů NFA.

V rozmezí 1993–2015 probíhá doplnění informací o českých hraných, animovaných a dokumentárních distribučních filmech z původního časopisu Filmový přehled a původní Filmové ročenky.

České distribuční filmy z období od roku 2016 až do současnosti zpracováváme postupně na základě ověřování údajů od producentů, distributorů, z filmových titulků a k filmům vznikají původní autorské anotace a obsahy.

Zahraniční filmy českých tvůrců se prozatím v databázi nenachází. Tyto údaje budeme také postupně doplňovat.

Televizní tvorba se v databázi nenachází.

Filmografie tvůrců v databázi, z výše uvedených důvodů, nemusí být v tuto chvíli kompletní.

 

Zahraniční distribuční film

Zahraniční distribuční filmy z období od roku 2014 až do současnosti zpracováváme a zpracováváme a postupně zveřejňujeme.

Zahraniční distribuční filmy do roku 2014 máme v plánu v budoucnu postupně přidávat na základě informací z původního časopisu Filmový přehled.