Sportovní romance režiséra a producenta Petra Oukropce z prostředí urban parkouru Ani ve snu! měla světovou premiéru na letošním Berlinale v soutěžní sekci Generation 14+, která je zaměřena na současnou světovou tvorbu pro děti a mládež. Českým divákům byl film poprvé představen na letošním 29. ročníku festivalu Finále Plzeň. Do kin přichází 28. dubna 2016.

Producent společnosti Negativ Petr Oukropec se podílel mj. na filmech Saši Gedeona (Indiánské léto, Návrat idiota) či Bohdana Slámy (Venkovský učitel, Čtyři slunce). Debutoval dětským filmem Modrý tygr (2012), který vidělo v českých kinech přes 100 tisíc diváků. Do distribuce se snímek dostal také v Německu a na Slovensku, tedy v zemích, které se podílely na jeho produkci. Tygr se pokusil navázat na přerušenou tradici dětských filmů, kterými byla československá kinematografie proslulá. Malvína Toupalová pro Filmový přehled shrnula Modrého tygra následovně: „Film je adaptací stejnojmenné knihy Terezy Horváthové a jeho hravé výtvarno vychází z původních ilustrací Juraje Horvátha. Vtipně kombinuje hranou akci s animovanými pasážemi, využívajícími několik technik (klasickou kreslenou, ploškovou, ale i počítačovou animaci). (…) [Z]aujme především svou poetikou, opírající se hlavně o zajímavě vybrané a nasnímané reály, a také dobrými hereckými výkony dětských protagonistů. Možná však až příliš didakticky spojuje pohádkový motiv se společenskokritickou rovinou.“

Kombinace fantazijního světa s reálným je příznačná také pro Oukropcův druhý snímek. Zatímco Modrý tygr byl pro menší děti, Ani ve snu! je – soudě dle věku protagonistů, zasazení do prostředí parkouristů a témat, která nastoluje – určen zejména teenagerům. Svým zpracováním a interpretační otevřeností může zaujmout i starší diváky. Režisér do velké míry těží z autenticity, kterou filmu dodává obsazení lidí z parkourové komunity a dialogy scenáristy filmu Egona Tobiáše, jinak zkušeného dramatika.

Odborným poradcem byl parkourista Tomáš Taran, který pro film našel sportovně nadanou Barboru Štikarovou. Ta ztvárnila patnáctiletou Lauru, která řeší první lásku a propadá se do světa fantazie. Pro Štikarovou nebyl svět parkouru neznámý – shodou okolností se tomuto sportu začala věnovat ještě před začátkem natáčení v roce 2013. Sám režisér k výběru parkouristů poznamenal: „Zkoušel jsem většinu českých parkouristů a z absolutní špičky jsem nakonec obsadil ty, kteří dokázali i přirozeně hrát a hodili se typologicky do příběhu. Tomáš Zonyga, Tomáš Taran nebo i Toman Rychtera a Vladimír Vova Koldaev mají mezi komunitou velký respekt a patří mezi průkopníky parkouru a freerunningu u nás.“ [1] V dalších rolích se objevili zkušení mladí herci: Adam Mišík jako záhadolog Andreas vybavený aplikacemi všeho druhu a Jáchym Novotný, který ztvárnil Alexe, natáčejícího jamy parkouristů. Role rodičů tvůrci svěřili osvědčeným hercům Kláře Melíškové (matka Laury) a Janu Vondráčkovi (otec Andrease), jenž si už zahrál v Oukropcově debutu.

Realizace filmu probíhala zejména v Praze – v nyní již zbořené galerii současného umění Trafačka, kolem stanice metra Vltavská, v kostelu svatého Václava ve Vršovicích a na Nákladovém nádraží Žižkov. Štáb natáčel rovněž ve Vysokých Tatrách a v Normandii u útesů v Étretat.

 

Ani ve snu! (ČR – Slovensko – Bulharsko 2016), režie: Petr Oukropec, scénář: Egon Tobiáš, kamera: Tomáš Sysel, střih: Jakub Hejna, hrají: Barbora Štikarová, Klára Melíšková, Jan Vondráček, Ivan Martinka, Toman Rychtera, Adam Mišík, parkouristé ze skupiny IN MOTION ad. CinemArt, 79 min. Premiéra: 28. 4. 2016.

 

[1] Více viz rozhovor s Petrem Oukropcem: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10718468942-ani-ve-snu/21451212032/9497-petr-oukropec/