Vlasta Burian se coby titulní hrdina veselohry Ernsta Bacha úspěšně objevil už na divadle. Volba filmové verze příběhu o komisním revidentovi Popelci Hadimrškovi proto působila logicky – zvlášť když se režie snímku ujali Karel Lamač a Martin Frič, kteří se dokázali vyrovnat s úskalími tehdejší technické novinky – zvukového filmu. V titulní roli bankovního úředníčka, který se pokouší pomoct z dluhů mladému majiteli gramofonové firmy Zlatníkovi, osvědčil populární komik obvyklou živelnou, komediální dravost (a to i v souběžně vznikající, německé jazykové verzi snímku)... Z možností zvukového filmu těžila i subreta Meda Valentová coby Zlatníkova náročná milenka – kabaretní zpěvačka Mici Angora. Dalších rolí v oblíbeném snímku se ujali herci, kteří pravidelně pomáhali udržovat vysoký burianovský standard – Jaroslav Marvan, Čeněk Šlégl či Eman Fiala.
Revident Hadimrška je vyslán do Prahy. Má reorganizovat Zlatníkovu gramofonovou firmu, aby mohla bance zaplatit dluhy. Mladý majitel se zruinoval vydržováním kabaretní zpěvačky Mici Angory. Z finančních problémů ho má dostat sňatek s Astou, bohatou dcerou konzula Vielanda. Zlatník netuší, že dívka netouží po sňatku naslepo a že nastoupila do jeho firmy inkognito jako sekretářka. Zlatník se s Mici rozejde. Astě se mladý muž líbí a ona se do něho zamiluje. Nekompromisní Hadimrška začne ihned po příjezdu úřadovat. Rozhodne, že se bude šetřit a pracovat a že bude prodána Angořina vila, kterou jí koupil Jiří Zlatník. Nechtěné popularity se Hadimrškovi dostane v kabaretu, kde ho Angora zapojí do svého čísla a text písně doplní o jeho jméno. Když jde Hadimrška převzít zpěvaččinu vilu, dostane nervový záchvat. Mokrý po nucené sprše je nucen okolnostmi uprchnout v ženském negližé a šéf banky ho propustí. Angora získá v konzulovi nového milence. Firma zbohatne na nové písni o Hadimrškovi a Zlatník požádá konzulovu dceru o ruku. Zdrcený Hadimrška se vrací domů. Spoluobčané ho však zvolili mezitím starostou, takže i on má zisk ze své popularity.
účetní vrchní revident Popelec Hadimrška/vrchní andělský revident strážný ve snu
kabaretní zpěvačka Mici Angora
Jiří Zlatník, majitel gramofonové firmy
Puntík, sluha u Zlatníka/anděl ve snu
Vychodil, účetní u Zlatníka
konzul Vieland
Asta Vielandová, konzulova dcera
Bruckmann, generální ředitel banky Merkur
ředitel filiálky banky Merkur v Renešově
kancelářský zřízenec filiálky banky Merkur v Renešově
uchazečka o místo sekretářky Máňa Nováková
prodavač u Zlatníka/anděl ve snu/učitel v Renešově
prodavač u Zlatníka/strážník
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavač u Zlatníka
prodavačka u Zlatníka
nevěsta s milionem, Zlatníkova sestřenice
kapesní zloděj
vyšetřující komisař
policejní úředník
strážník
strážník
strážník
sluha u ředitele Bruckmanna v bance Merkur
člen delegace městské rady v Renešově
člen delegace městské rady v Renešově
člen delegace městské rady v Renešově
svatý Petr ve snu
anděl ve snu
anděl ve snu
židovský anděl ve snu
tlustý vězeň
služebná u Angory
zpěvačka v kabaretu Flora
číšník v kabaretu Flora
občan v Renešově
občan v Renešově
občan v Renešově/zákazník u Zlatníka
občanka v Renešově
občanka v Renešově
občanka v Renešově
zákazník u Zlatníka
Karel Lamač, Martin Frič (režijní spolupráce)
Franz Robert Arnold (Pod dozorem věřitelů /Unter Geschäftsaufsicht/ – divadelní hra), Ernst Bach (Pod dozorem věřitelů /Unter Geschäftsaufsicht/ – divadelní hra)
To neznáte Hadimršku, děvčata, Píseň psacího stroje, Mne koupali co děcko v horké lázni (fox), Růžové psaníčko
Jára Beneš (To neznáte Hadimršku, děvčata), Jára Beneš (Píseň psacího stroje), Ferry Gyulai (Píseň psacího stroje), Jan Stark (Píseň psacího stroje), Jára Beneš (Mne koupali co děcko v horké lázni), Bedřich Kerten (Mne koupali co děcko v horké lázni), Jára Beneš (Růžové psaníčko)
Jaroslav Mottl (To neznáte Hadimršku, děvčata), Fráňa Vodička (To neznáte Hadimršku, děvčata), Jaroslav Mottl (Píseň psacího stroje), Fráňa Vodička (Píseň psacího stroje), Jaroslav Mottl (Mne koupali co děcko v horké lázni), Fráňa Vodička (Mne koupali co děcko v horké lázni), Emanuel Brožík (Růžové psaníčko), Fráňa Vodička (Růžové psaníčko)
Vlasta Burian (To neznáte Hadimršku, děvčata), Meda Valentová (To neznáte Hadimršku, děvčata), Marie Grossová (Píseň psacího stroje), Lída Theimerová (Píseň psacího stroje), Vlasta Burian (Mne koupali co děcko v horké lázni)
To neznáte Hadimršku
You Don't Know Hadimrška
film
hraný
komedie
Československo
1931
1931
16. 10. 1931
dlouhometrážní
87 min
česká