Díky pohádkám Pyšná princezna (1952), Byl jednou jeden král… (1954) a Šíleně smutná princezna (1968) a dvojici komedií o bručounském pražském revizorovi (Dovolená s Andělem [1952], Anděl na horách [1955]) zůstává Bořivoj Zeman jedním z divácky nejvděčnějších filmařů československé historie. Hravá pohádková komedie inspirovaná klasickým příběhem Boženy Němcové Sůl nad zlato rozehrává situaci pošetilého vladaře jménem Já I., který svou zemi vžene do gastronomické tragédie. Natruc oddané dceři Marušce, která prohlásila, že otce miluje jako sůl, nechá zničit všechny solné zásoby v království... Navzdory královým snahám změnit podstatu kulinářství se však drahocenná poživatina ukazuje být pro život v království zcela nezbytnou... Ve filmu, který navzdory ideologickému dobovému vyznění nabízí nestárnoucí podívanou, si Jan Werich vyzkoušel spolupráci s jiným populárním komikem – Vlastou Burianem (královský rádce Atakdále).
Byl jednou jeden král a ten se jmenoval Já I. Měl tři dcery: Drahomíru, která milovala zlato a šperky, Zpěvanku, která ráda zpívala, a Marušku, která se starala o královskou domácnost. Král chtěl odevzdat vládu té dceři, která ho má nejraději. Drahomíra jej měla ráda jako zlato, Zpěvanka jako zlato v hrdle a nejmladší Maruška jako sůl. Král se na Marušku za odpověď rozhněval a vyhnal ji ze zámku. Rozkázal také zničit všechnu sůl v království. Jeho rozkazu se vzepřela jedině chytrá vdova Kubátová. Po čase král zjistil, že se bez soli žít nedá a také se mu stýskalo po Marušce. Když uznal svou chybu, našel Marušku u babky kořenářky. Usmířili se a Maruška přinesla slánku, z níž soli neubývalo. Ze zámku mezitím odešli princové, kteří před časem přijeli na námluvy. Shledali, že je princezny nechtějí, protože si našly pravé ženichy - zahradníka, dudáka a rybáře. Společná svatba byla veliká a i král přišel na to, že mu bude lépe ve dvou, a vzal si vdovu Kubátovou.
král Já I.
rádce Atakdále
princezna Drahomíra
princezna Zpěvanka
princezna Maruška
kuchař
princ chrabrý, syn Děloslava VIII.
princ chytrý
princ krásný, syn Alabastra XVI.
stařenka kořenářka
zahradník
dudák
rybář
vdova Kubátová, podruhyně
celník Martínek
pláteník
sklenkář
krejčí
dvořan
dvorní dáma
žena v podhradí
muž v podhradí
hrnčíř v podhradí
dirigent
žena v podhradí
dvořan
kuchtík
dvořan
dvořan
holčička
dvorní dáma
dvořan u dalekohledu
verše
Jiří Jungwirth, Pavel Kopta, Květa Ondráková
Božena Němcová (Sůl nad zlato – pohádka)
Josef Pechar, Jiří Štaud
PhDr. Jan Port
Milivoj Uzelac (FISYO)
Jménem pana krále, Rybářova píseň, Nech přeludů, jež v oblacích tě mámí
Václav Trojan (Jménem pana krále), Václav Trojan (Rybářova píseň)
Jaroslav Seifert (Rybářova píseň)
Vlasta Burian (Jménem pana krále), Vladimír Ráž (Rybářova píseň), František Černý (Nech přeludů, jež v oblacích tě mámí)
Marie Anna Tymichová
Byl jednou jeden král...
Once Upon a Time, There Was a King
film
hraný
pohádka
Československo
1954
1954
11. 2. 1955
dlouhometrážní
103 min
česká