Jiřina Lukešová

střihačka

Datum narození

12.09.1919

Místo narození

Košťálov u Semil, Československo

Datum úmrtí

28.07.2010

Místo úmrtí

Praha, Česká Republika

Alternativní jména

Jiřina Třešková (provdaná)

Životopis

JIŘINA LUKEŠOVÁ (nar. 12.9.1919, Košťálov, okres Semily – zemřela 28. července 2010, Praha) začínala svou filmařskou dráhu na počátku roku 1941 u střihačky Anny Vlasové ve filmové výrobně Favorit. Od roku 1944 samostatně stříhala kr. dok. filmy (většinou přírodopisné, naučné a osvětové), nejčastěji režisérů Karla Barocha, V. J. Staňka, Rudolfa Hlaváčka a K. M. Walló. Od počátku 50. let působila v hraném film, kde spolupracovala hlavně s Alfrédem Radokem, Jaroslavem Machem, Jaroslavem Balíkem, Pavlem Blumenfeldem, Evaldem Schormem, Jiřím Menzelem a Jaroslavem Papouškem. Podílela se také na řadě TV titulů, inscenací, zábavných pořadů i večerníčkových seriálů, jako byly Míša Kulička (1973) nebo Krkonošské pohádky (1974). Jejím bývalým manželem byl filmový architekt Miloš Třeška (1916 – 19??). – Filmografie (pouze hrané filmy): kr. filmy Chlapci v modrém (1943; r. Walter Sent), Malé hodnoty (1944; r. Rudolf Hlaváček), Svátek matek 1945 (1946; r. K. M. Walló) a Půlnoční host (1947; r. Karel Baroch), Parohy (1947; r. František Sádek, Alfréd Radok), střm. f. Nerozumím (1947; r. Vladimír Čech), kr. filmy Křižovatky života (1948; r. Ludvík Toman) a Poesie pouti (1948; r. Hugo Huška), střm. f. Kouzelný míč (1949; r. Karel Baroch), kr. f. Pionýrská abeceda (1949; r. Karel Baroch), Daleká cesta (1949; r. Alfréd Radok), Veliká příležitost (1949; r. K. M. Walló), Chceme žít (1949; r. E.F. Burian), Temno (1950; r. Karel Steklý), Anna proletářka (1952; r. Karel Steklý), Slovo dělá ženu (1952; r. Jaroslav Mach), Divotvorný klobouk (1952; r. Alfréd Radok), Jestřáb kontra Hrdlička (1953; r. Vladimír Borský), Ještě svatba nebyla… (1954; r. Jaroslav Mach), Botostroj (1954; r. K. M. Walló), Tanková brigáda (1955; r. Ivo Toman), Červený mak (1955; r. Pavel Blumenfeld), Štvorylka (1955; r. Karol Krška, Jozef Medveď), Po noci den (1955; r. Jaroslav Mach), Nevěra (1956; r. K. M. Walló), Advent (1956; r. Vladimír Vlček), Dědeček automobil (1956; r. Alfréd Radok), kr. filmy To byla noc (1957; r. Václav Hanuš), Přítel lhář (1957; r. Jindřich Puš) a Konec jasnovidce (1957; r. Vladimír Svitáček, Ján Roháč), V pátek ráno (1957; r. Zdeněk Podskalský), V proudech (1957; r. Vladimír Vlček), Co řekne žena… (1958; r. Jaroslav Mach), Malí medvědáři (1957; r. Jindřich Puš, Jiří Jungwirth), povídka Tajemství písma (r. Jaroslav Mach) z filmu O věcech nadpřirozených (1958), Hlavní výhra (1958; r. Ivo Novák), Sny na neděli (1959; r. Václav Gajer), Křižovatky (1959; r. Pavel Blumenfeld), Zkouška pokračuje (1959; r. Jaroslav Balík), střm. filmy O medvědu Ondřejovi (1959; r. Jaroslav Mach) a Jak se Franta naučil bát (1959; r. Jaroslav Mach), Rychlík do Ostravy (1960; r. Jaroslav Mach), Lidé jako ty (1960; r. Pavel Blumenfeld), Cirkus jede (1960; r. Oldřich Lipský), Tri razy svitá ráno (1961; r. Jozef Medveď), Tereza (1961; r. Pavel Blumenfeld), Reportáž psaná na oprátce (1961; r. Jaroslav Balík), Uprchlík (1961; r. Herrmann Zschoche), Tam za lesem (1962; r. Pavel Blumenfeld), Rusalka (1962; r. Václav Kašlík), střm. filmy Blbec z Xeenemünde (1962; r. Jaroslav Balík), Tarzanova smrt (1962; r. Jaroslav Balík) a Deštivý den (1962; r. Jiří Bělka), Kočár Nejsvětější Svátosti (TV-1962; r. František Filip), kr. filmy Tchýně (1963; r. Jaroslav Mach), Věštec (1963; r. Ladislav Rychman) a Melouch (TV-1963; r. Ladislav Rychman), Křik (1963; r. Jaromil Jireš), Barnabášek (TV-1963; r. Ludvík Ráža), povídka Jak se kalí ocel (r. Václav Gajer) z filmu Místo v houfu (1964), Pět hříšníků (1964; r. Jaroslav Balík), Strakatí andělé (1964; r. Pavel Blumenfeld), povídka Kapr (r. Jiří Hanibal) z filmu Povídky o dětech (1964), Puščik jede do Prahy (1965; r. Lev Golub), Perličky na dně (1965; r. Jiří Menzel), Zločin v dívčí škole (1965; r. Ivo Novák), Káťa a krokodýl (1965; r. Věra Plívová-Šimková), Intimní osvětlení (1965; r. Ivan Passer), Slečny přijdou později (1966; r. Ivo Toman), Dva tygři (1966; r. Pavel Blumenfeld), Ostře sledované vlaky (1966; r. Jiří Menzel), Poklad byzantského kupce (1966; r. Ivo Novák), Návrat ztraceného syna (1966; r. Evald Schorm), Věc Makropulos (TV-1966; r. Václav Kašlík), Jak se krade milión (1967; r. Jaroslav Balík), Pět holek na krku (1967; r. Evald Schorm), Rozmarné léto (1967; r. Jiří Menzel), Waterloo (TV-1967; r. Jiří Bělka), Soudničky (TV-1967; r. Pavel Blumenfeld), Maratón (1968; r. Ivo Novák), Zločin v šantánu (1968; r. Jiří Menzel), kr. f. Bohouš (TV-1968; r. Petr Schulhoff), Ta třetí (1968; r. Jaroslav Balík), Nejkrásnější věk (1968; r. Jaroslav Papoušek), povídka Chlebové střevíčky (r. Evald Schorm) z filmu Pražské noci (1968), Farářův konec (1968; r. Evald Schorm), Ecce homo Homolka (1969; r. Jaroslav Papoušek), Po stopách krve (1969; r. Petr Schulhoff), Skřivánci na niti (1969; r. Jiří Menzel), Hogo fogo Homolka (1970; r. Jaroslav Papoušek), Slečna Golem (1972; r. Jaroslav Balík), Homolka a tobolka (1972; r. Jaroslav Papoušek), Bitva o Hedviku (1972; r. Julian Dziedzina), Milenci v roce jedna (1973; r. Jaroslav Balík), Televize v Bublicích aneb Bublice v televizi (1974; r. Jaroslav Papoušek), V každém pokoji žena (1974; r. Jaroslav Balík), Kdo hledá zlaté dno (1974; r. Jiří Menzel), Prodaná nevěsta (1975; r. Václav Kašlík), Jeden stříbrný (1976; r. Jaroslav Balík), Na samotě u lesa (1976; r. Jiří Menzel). -fik-

Filmografie

Na samotě u lesa

1976

Střih

Jeden stříbrný

1976

Střih

Prodaná nevěsta

1975

Střih

Slečna Golem

1972

Střih

Homolka a tobolka

1972

Střih

Bitva o Hedviku

1972

Střih

Hogo fogo Homolka

1970

Střih

Po stopách krve

1969

Střih

Ecce homo Homolka

1969

Střih

Ta třetí

1968

Střih

Maratón

1968

Střih

Farářův konec

1968

Střih

Rozmarné léto

1967

Střih

Pět holek na krku

1967

Střih

Dva tygři

1966

Střih

Jak se koupe žena

1965

Střih

Smrt na Jehle

1965

Střih

Romance

1965

Střih

Automat Svět

1965

Střih

Dům radosti

1965

Střih

Podvodníci

1965

Střih

Káťa a krokodýl

1965

Střih

Jak se kalí ocel

1964

Střih

Kapr

1964

Střih

Strakatí andělé

1964

Střih

Pět hříšníků

1964

Střih

Křik

1963

Střih

Tchyně

1963

Střih

Věštec

1963

Střih

Tarzanova smrt

1962

Střih

Tam za lesem

1962

Střih

Rusalka

1962

Střih

Deštivý den

1962

Střih

Uprchlík

1961

Střih

Tereza

1961

Střih

Lidé jako ty

1960

Střih

Sny na neděli

1959

Střih

Křižovatky

1959

Střih

Tajemství písma

1958

Střih

Hlavní výhra

1958

Střih

Co řekne žena...

1958

Střih

V pátek ráno

1957

Střih

V proudech

1957

Střih

To byla noc

1957

Střih

Přítel lhář

1957

Střih

Malí medvědáři

1957

Střih

Konec jasnovidce

1957

Střih

Nevěra

1956

Střih

Advent

1956

Střih

Tanková brigáda

1955

Střih

Po noci den

1955

Střih

Emil Zátopek

1954

Střih

Botostroj

1953

Střih

Slovo dělá ženu

1952

Střih

Anna proletářka

1952

Střih

Temno

1950

Střih

Chceme žít

1949

Střih

Škůdce

1949

Střih

Poesie pouti

1948

Střih

Kouzelný míč

1948

Střih

Daleká cesta

1948

Střih

Parohy

1947

Střih

Půlnoční host

1947

Střih

Nerozumím

1947

Střih

Svátek matek 1945

1946

Střih

Skleněná suita

1946

Střih

Malé hodnoty

1944

Střih

Chlapci v modrém

1943

Střih

Ocenění

Vítěz

Akce: Umělecké prémie

1952
Praha / Československo
Umělecká prémie
udělena ministrem informací a osvěty Václavem Kopeckým za film výrobního roku 1951