Veselohra Florenc 13,30, kterou režíroval Josef Mach (1909–1987), vznikla v roce 1957. – Děj je tvořen přehlídkou vztahů mezi cestujícími zázračného autobusu směřujícího do Karlových Varů a komických situací, které po cestě nastávají. Vedle peripetiemi opředených milostných vztahů, například mezi řidičem Chalupou (Josef Bek) a Pusinkou (Sylva Daníčková) nebo panem Koníčkem (Karel Effa) a slečnou Jírů (Jiřina Bohdalová), je divák svědkem také satiricky pojatých konfrontací osazenstva vozu, jež sestává z lidí různorodých povah. – Paletu rozdílných postav příznačně utváří hvězdné obsazení převážně mužských hereckých ikon. Role ve snímku ztvárnili kupříkladu Theodor Pištěk, Jaroslav Vojta, Eman Fiala, František Filipovský, Jiří Sovák, Dana Medřická, Miloš Nesvadba, Josef Hlinomaz, Václav Lohniský, Lubomír Lipský, Vlastimil Brodský nebo Stella Zázvorková. Snímek atraktivním způsobem pracuje se zvukovou složkou, o což se zasloužili zvukař Adolf Böhm a autor hudby Ludvík Podéšť, který se s přispěním textaře Josefa Kainara postaral i o šoférovu píseň. Interní monology mnoha postav komentující bez skrupulí ostatní pasažéry střídá zpěv a ten se zase poté, co řidič autobusu zmáčkne tlačítko, mění v naprosté ticho, což vše vytváří komický efekt. Toho je docíleno i místy až surrealistickou logikou mluvícího či létajícího autobusu anebo představ muže, jenž v nich dominuje a oslňuje všechny ženy.
Na autobusovém nádraží čekají cestující na autobus do Karlových Varů a vzájemně se seznamují. Paní Hořejší přišla pozdě, ale dere se dopředu, přičemž narazí na odpor paní Veselé. Herzán s Vališem se dvoří Barborce, protože jim ušlo, že jde o dívku řidiče Chalupy. Pan Tachecí vše sleduje a do ničeho se neplete. Když všichni nastoupili, autobus odjíždí. Seznamování v autobusu pokračuje, jen řidič Chalupa je rozladěn chováním mužů, kteří se dvoří Barborce. Nakonec sám zavdá příčinu k roztržce, když zastaví hezké Miriam. Na její přání pak dokonce s autobusem létá, ale cestujícím se to nelíbí. Uražená Barborka pokračuje v cestě jiným autobusem. Nakonec si to rozmyslí, ale Chalupa jí nezastaví a nechá ji stát na silnici. Pan Tachecí pobaveně pozoruje, jak Vališ okrádá jednoho z cestujících, a nakonec zjistí, že byl sám okraden. Obviní Vališe, ale mezi cestujícími je i kouzelník, který vše uvede na pravou míru a navíc předvede pár kouzel. Rozruch vrcholí ve chvíli, kdy autobus zastaví a hlas motoru všechny vyzve, aby svorně tlačili. Po příjezdu do Karlových Varů se Chalupa usmíří s Barborkou a cestující se rozcházejí.
řidič Jan Chalupa
dispečerka Barbora zvaná Pusinka
Miriam Plecitá
Veselá
Karel Koníček
Havrda
Helča, Havrdova žena
Manda
Vališ
hodinář Kadet
neutrál Tachecí
Jeníček
Valerie Jírů
Herzán
Hořejší
Dusík
kouzelník Jan Maria Čuc
Žejdlíček
pomalý muž Balík
dřímající cestující
rychlý cestující Rychlík
řidič Tatry 8
taxikář
čtenář
řidič aerovky
cestující
řidič autobusu
hostinská
hostinský
bufetářka
Smrček, spolužák Barborky
řidič František
cestující
první ze skupiny zpěváků
žena ve frontě na nástupišti
cestující čtoucí sbírku Máj
Šeříková
dispečerka na Florenci
mladá cestující s dlouhými vlasy
mladá cestující vedle Tachecího
starší cestující na Florenci
lesník
motocyklista
cestující
cestující
stopař
hlas Škodověnky
Věra Filipová
FISYO (Dirigent František Belfín)
Hudba k písni Ludvík Podéšť
Text písně Josef Kainar
Zpívá Josef Bek
Zpívá Karel Effa
Florenc 13,30
Florenc 13,30
The Bus Leaves at 1.30
film
hranýdistribuční
komedie
Československo
1957
1957
promítání povoleno 19. 11. 1957
vyřazení z distribuce 30. 6. 1971
předpremiéra 20. 12. 1957 (kino Sevastopol /1 týden/, Praha)
premiéra 27. 12. 1957 /nepřístupný mládeži/ (kina Blaník /8 týdnů/, Svornost /1 týden/, Oko /1 týden od 3. 1. 1958/, Pilotů /1 týden od 10. 1. 1958/, Flora /1 týden od 17. 1. 1958/, Aero /1 týden od 24. 1. 1958/, Revoluce /1 týden od 31. 1. 1958/, Vzlet /1 týden od 7. 2. 1958/ a Arbes /1 týden od 14. 2. 1958/, Praha)
Česká filmová veselohra. Vyprávění o obyčejných i neobyčejných zážitcích pasažérů rychlíkového autobusu.
Tvůrčí skupina Šmída – Kabelík, Vladimír Kabelík (vedoucí tvůrčí skupiny), Bohumil Šmída (vedoucí tvůrčí skupiny)
dlouhometrážní
86 min
2 446 metrů
16mm, 35mm
1:1,37
černobílý
zvukový
mono
česká
česky
bez titulků
české
Pokud má uživatel případné doplnění či připomínku k některému z údajů, budeme rádi, když kontaktuje správce dat, viz sekce Kontakt.