Osmnáctidílný televizní seriál podle námětu s scénáře Jaroslava Dietla Tři chlapi v chalupě slavil na televizních obrazovkách velký úspěch (dochovaly se z něj ovšem jen dva díly). V roce 1963 byl seriál ještě v živé divácké paměti, čehož barrandovská dramaturgie využila k realizaci stejnojmenného filmu. I protagonisty vesnické komedie Josefa Macha jsou děda, syn a vnuk Potůčkovi, kteří společně hospodaří v chalupě v Ouplavicích. Angažovaně pojatá zápletka se odvíjí od společenských aktivit rodinného trojlístku: Václav je předsedou místního zemědělského družstva a jeho syn Venda vede místní svaz mládeže. Oběma se však stavějí do cesty nejrůznější překážky (mimo jiné i ze strany agilního dědy). Poctivost při budování socialistické vesnice však nakonec vítězí… Hlavní role ve filmu ztvárnili Lubomír Lipský, Jan Skopeček a Ladislav Trojan, kteří byli oproti svým postavám generačními současníky: v době natáčení jim bylo čtyřicet, třicet osm a jednatřicet let.
V jedné chalupě v Ouplavicích hospodaří tři osamělí muži - vdovec děda Potůček, jeho syn a předseda místního JZD Václav Potůček, kterému utekla před časem žena, a dosud svobodný vnuk Venda Potůček, předseda místní organizace ČSM. Každý z nich má starosti soukromé i pracovní. Václav chytí souseda Nedomu při krádeži družstevního cementu a ten mu ze msty řekne, že ho nikdo ve vsi nemá rád. Předseda se trápí, ale přesto se snaží lidi dál přesvědčit o nutnosti poctivé práce a odmítne psát na okres falešná hlášení o plnění závazků. Venda po hádce s Boženkou, na kterou si myslí, položí svoji funkci v ČSM. Nejvíc všechno motá děda, který v dobré vůli pomoci nadělá více škody než užitku. Redaktorovi Zemědělských rozhledů namluví, že všechny hromady odpadků ve vsi jsou komposty, které jsou zrovna okresem žádány. Oslavný článek, který vzápětí vyjde, rozhodně Václavovi nepomůže. Sousední vesnice Piskoř má za své úspěchy, které jsou ovšem pouze na papíře, dostat z okresu cílovou odměnu. Podvody v hlášení se však prozradí a zástupce ministerstva přijede do Ouplavic. Václav mu však neohroženě před celou vesnicí řekne, co si o situaci těch „nahoře a dole“ myslí, a získá tak znovu všeobecnou úctu svých spoluobčanů.
děda Potůček
otec Václav Potůček, předseda JZD
syn Venda Potůček, předseda ČSM
babi Přibylová
družstevnice Kacířová
družstevnice Houfová
družstevnice Vokálková
kočí František Drda
družstevník a klarinetista Arnošt Kacíř
zedník Nedoma
redaktor Zemědělských rozhledů Bursík
členka ČSM Boženka, Vendova láska
Karlička
družstevnice Zunová
Mařenka Houfová
muž z ministerstva
okresní tajemník Skřivánek
účetní a trumpetista Kořínek
referent ČSM
družstevník Hanzlík
družstevník Krůta
družstevník Stejskal
hostinský Faltýnek
Potměšil
členka ČSM
mládenec
mládenec
člen kapely
člen kapely
člen kapely
člen kapely
muž z okresu
muž z okresu
muž z okresu
dívka
hlas Boženky
Magda Číhalová, Eliška Kolaříková
Ladislav Krbec, Miloš Osvald, Jiří Rulík
Dobroslav Šrámek, Bohumír Brunclík (zvukové efekty)
Zdena Křečková
Jana Fassatiová, Bohumil Dudař, Jana Suková
František Belfín (FISYO)
Oliver Twist, Ach, ta láska nebeská, Až na severní pól /Everybody's Somebody's Fool/, Tovačov, Tovačov, Bábinčin maršovský valčík
Karel Mareš (Oliver Twist), Jiří Šlitr (Ach, ta láska nebeská), Jack Keller (Až na severní pól /Everybody's Somebody's Fool/), Jaroslav Křička (Bábinčin maršovský valčík)
Rostislav Černý (Oliver Twist), Jiří Suchý (Ach, ta láska nebeská), Vladimír Dvořák (herec) (Až na severní pól /Everybody's Somebody's Fool/)
Lubomír Lipský (Oliver Twist), Lubomír Lipský (Ach, ta láska nebeská), Lubomír Lipský (Až na severní pól /Everybody's Somebody's Fool/), Lubomír Lipský (Tovačov, Tovačov)
Tři chlapi v chalupě
Three Men in a Cottage
film
hraný
komedie
Československo
1963
1963
25. 12. 1963
Feix – Brož, Miloš Brož, Karel Feix
dlouhometrážní
92 min
česká