Přijela k nám pouť

Země původu

Československo

Copyright

1973

Rok výroby

1973

Premiéra

15. 11. 1974

Minutáž

77 min

Kategorie

film

Žánr

dětský, muzikál

Typologie

hranýdlouhometrážní

Originální název

Přijela k nám pouť

Český název

Přijela k nám pouť

Anglický název

The Funfair Has Arrived

Anotace

Pouť a utkání ve fotbale s kluky ze sousední vesnice – to jsou v životě venkovských dětí odjakživa důležité události. Ty tvoří základ i v příběhu dnes už klasického snímku zkušené režisérky Věry Plívové-Šimkové. V jednom z nejoblíbenějších dětských titulů sedmdesátých let se katalyzátorem událostí stávají sourozenci Žaneta a Janek, kteří přijeli do vesničky Bystré s kolotočáři. Dívenka si řeší roztržku s místní holčičkou Markétou, které nevrátila památník s posledními kresbami jejího milovaného dědečka. Janek se díky svým výjimečným hráčským schopnostem stane terčem útoku kluků ze sousedního Skuhrova. Mužstvo z Bystré totiž s Jankovou pomocí vyhraje každý zápas, takže je třeba samorostlého fotbalového šampiona vylákat do lesa a uvěznit v jeskyni. Přestože film Přijela k nám pouť předznamenává množství optimistických normalizačních snímků pro mládež, nabízí syrovější vhled do dětského světa, spojený se vzpomínkou na realističtější optiku šedesátých let. Žaneta v sobě nese bolest spojenou s nikdy nepoznanou matkou a popisované dětské půtky už připomínají brutální šikanu. Snímek Věry Plívové-Šimkové však navzdory tomu vyzařuje pozitivní atmosféru, která překrývá všechny stíny: svezení na kolotoči a louka plná motýlů dávají protagonistům zapomenout na rozporuplnou skutečnost. Film Přijela k nám pouť si udržuje dlouhodobou oblibu díky množství chytlavých písniček (přičemž nelze přehlížet ani podíl skladatele Petra Skoumala, který k filmu složil hudbu). Důležitým rysem filmu Věry Plívové-Šimkové je i přirozeně působící obsazení. Roli učitelky si zahrála teprve dvacetiletá Libuše Šafránková, kterou rok předtím proslavila titulní role ve Třech oříšcích pro Popelku (coby dívka na pouti se ve filmu mihne i hereččina sestra Miroslava). V dětských rolích na sebe upozornili talentovaní nováčci (Yvetta Kornová, Zuzana Bydžovská, Marek Vašut či Miroslav Vladyka).

Obsah

Děti z Bystré čeká pěkný a napínavý víkend. V sobotu sehrají mistrovský fotbalový zápas s kluky z přespolního Skuhrova, v neděli je pouť s kolotočem, houpačkami a stánky s dobrotami. Do rodiny kolotočářů patří sourozenci Janek a Žaneta Markovi, které děti znají od loňska. Žaneta se tehdy spřátelila s děvčaty a Janek, výborný fotbalista, je vítanou podporou oddílu kopané. Před rokem byla největší Žanetinou kamarádkou Markéta. Ta se jí však nyní vyhýbá. Žaneta jí totiž nevrátila památník s posledními kresbami od Markétčina dědečka. Skuhrováci vědí, že prohrají, jestliže bude za Bystrou hrát Janek. Využijí proto sestru svého kapitána, které se podaří odlákat Janka do jeskyně. Zde mu chlapci zahradí východ. Ve vesnici nikdo neví, kam se Janek poděl. Začíná zápas, Markéta pozoruje, jak jejich družstvo prohrává. Odběhne raději domů a dozví se, že jí Žaneta vrátila památník. Než se s Žanetou usmíří, musí ještě donést babičce do Skuhrova koláčky. Cestou vysvobodí Janka a za snědené koláčky získá 20 jízd na kolotoči zdarma. Děti z Bystré se domnívají, že je Janek zradil, a proto vyhlásí pouti bojkot. Trest za jeho porušení je svržení do bahnitého rybníka. Postihne i Markétu a navíc jí kluci ostříhají krásné dlouhé vlasy. Markéta si však ze všeho dělá legraci. Má zase Žanetino přátelství a ví, proč si kamarádka nechala její památník: Tony od kolotoče tam nakreslil tvář maminky, kterou Žaneta nikdy nepoznala.

Poznámka

Autorkou portrétu v památníku je Věra Plívová-Šimková.

Film online

Hrají

Yvetta Kornová

Žaneta Marková

Renáta Kolářová

Nanynka

Jana Kubátová

Růžena

Dana Šindlíková

Bětka

Roman Čada

Janek, Žanetin bratr

Luděk Šnajdar

Černoočko

Marek Vašut

kapitán skuhrovských fotbalistů

Miroslav Vladyka

Brejlovec

Milan Bakeš

brankář Pepek Sejkora

Marek Červinka

Bohouš

Jiří Ducháč

kluk spojka

Luděk Kučera

Filípek

Karel Aušprunk

Hubeňour

Vladimír Krigl

brankář Véna

Jan Dvořák (2)

Piňďa

Václav Vydra

vojáček

Zdena Hadrbolcová

Markétina maminka

Roman Skamene

Kvído, Jankův bratr

Václav Kotva

Markétin dědeček

Josef Hlinomaz

strýc Emílek

Míla Myslíková

teta Léna

Karel Augusta

otec Sejkora

Petr Skarke

strýc Otík

Miloslav Štibich

Markétin tatínek

Karel Dellapina

strýc Julius

Dana Francová

teta Hela

Milan Navrátil (2)

Ferdásek

Milan Dufek

táta ze Skuhrova

Antonín Hájek

táta ze Skuhrova

Jan Vančura

táta ze Skuhrova

Jiří Veisser

táta ze Skuhrova

Jan Vodňanský

táta ze Skuhrova

Miroslav Řihošek

táta ze Skuhrova

Miroslav Hradil

fotbalista ze Skuhrova

Petr Jansa

fotbalista ze Skuhrova

Libor Kočí

fotbalista ze Skuhrova

Václav Krajíček

fotbalista ze Skuhrova

Petr Pavlas (2)

fotbalista ze Skuhrova

Petr Starý

fotbalista ze Skuhrova

Petr Táborský

fotbalista ze Skuhrova

Zdeněk Tesař

fotbalista ze Skuhrova

Martin Zelenka

fotbalista ze Skuhrova

Adolf Nacházel

příbuzný

Ondra Kohoutová

dívka na pouti

Miroslava Šafránková

dívka na pouti

René Michalička

fotbalový rozhodčí

Mluví

Ilja Prachař

hlas Tonyho

Petr Skarke

hlas fotbalového rozhodčího

Štáb a tvůrci

Pomocná režie

Drahomíra Králová

Asistent režie

Jiří Potsch, Václav Křístek, Eliška Vojtová

Původní filmový námět

Věra Plívová-Šimková

Technický scénář

Věra Plívová-Šimková

Druhá kamera

Pavel Dosoudil

Asistent kamery

Stanislav Šťastný

Architekt

Boris Moravec

Výprava

Ivo Černý, Miloš Osvald, Jiří Rulík

Návrhy kostýmů

Theodor Pištěk ml.

Vedoucí výroby

Vladimír Vojta

Zástupce vedoucího výroby

Hana Beattie, Ivo Pitrák

Asistent vedoucího výroby

Zlatava Rumlová

Hudba

Písně

Hádej, hádej, hadači, Josefina, Šťastný prám, Hej, hej počkej!, Jak slunce, když se dává krůpějím, Žluťásku, žluťásku, Rok je rok, Provaz napnu, Tma je jako v ranci, Kolik už jen zažila jsem poutí, Hele, Pelé, Vezmi mě za ruku, Směj a raduj se, počtáři, Není květ jako květ, Černoočko, krásnoočko, Bystrá, Ta malá se sama točí, Co ví Žaneta o mé pouti

Hudba k písni

Jan Spálený (Josefina), Viktor Sodoma (Šťastný prám), Viktor Sodoma (Hej, hej počkej!), Petr Skoumal (Žluťásku, žluťásku), Petr Skoumal (Rok je rok), Petr Skoumal (Provaz napnu), Petr Skoumal (Tma je jako v ranci), Petr Skoumal (Kolik už jen zažila jsem poutí), Petr Skoumal (Hele, Pelé), Petr Skoumal (Vezmi mě za ruku), Petr Skoumal (Směj a raduj se, počtáři), Petr Skoumal (Není květ jako květ), Petr Skoumal (Černoočko, krásnoočko), Petr Skoumal (Bystrá), Petr Skoumal (Ta malá se sama točí), Petr Skoumal (Co ví Žaneta o mé pouti)

Text písně

Boris Janíček (Josefina), František Ringo Čech (Šťastný prám), František Ringo Čech (Hej, hej počkej!), Jan Vodňanský (Žluťásku, žluťásku), Jan Vodňanský (Rok je rok), Jan Vodňanský (Provaz napnu), Jan Vodňanský (Tma je jako v ranci), Jan Vodňanský (Kolik už jen zažila jsem poutí), Jan Vodňanský (Hele, Pelé), Jan Vodňanský (Vezmi mě za ruku), Jan Vodňanský (Směj a raduj se, počtáři), Jan Vodňanský (Není květ jako květ), Jan Vodňanský (Černoočko, krásnoočko), Jan Vodňanský (Bystrá), Jan Vodňanský (Ta malá se sama točí), Jan Vodňanský (Co ví Žaneta o mé pouti)

Zpívá

Petr Spálený (Josefina), Viktor Sodoma (Šťastný prám), Viktor Sodoma (Hej, hej počkej!), Petr Spálený (Jak slunce, když se dává krůpějím), Zdenka Lorencová (Žluťásku, žluťásku), Jitka Valentová (Žluťásku, žluťásku), Yvetta Kornová (Žluťásku, žluťásku), Monika Hálová (Žluťásku, žluťásku), Jiří Franc (Žluťásku, žluťásku), Lucie Kociánová (Žluťásku, žluťásku), skupina Plavci (Žluťásku, žluťásku), skupina Inkognito kvartet (Žluťásku, žluťásku), Zdenka Lorencová (Rok je rok), Jitka Valentová (Rok je rok), Yvetta Kornová (Rok je rok), Monika Hálová (Rok je rok), Jiří Franc (Rok je rok), Lucie Kociánová (Rok je rok), skupina Plavci (Rok je rok), skupina Inkognito kvartet (Rok je rok), Zdenka Lorencová (Provaz napnu), Jitka Valentová (Provaz napnu), Yvetta Kornová (Provaz napnu), Monika Hálová (Provaz napnu), Jiří Franc (Provaz napnu), Lucie Kociánová (Provaz napnu), skupina Plavci (Provaz napnu), skupina Inkognito kvartet (Provaz napnu), Zdenka Lorencová (Tma je jako v ranci), Jitka Valentová (Tma je jako v ranci), Yvetta Kornová (Tma je jako v ranci), Monika Hálová (Tma je jako v ranci), Jiří Franc (Tma je jako v ranci), Lucie Kociánová (Tma je jako v ranci), skupina Plavci (Tma je jako v ranci), skupina Inkognito kvartet (Tma je jako v ranci), Zdenka Lorencová (Kolik už jen zažila jsem poutí), Jitka Valentová (Kolik už jen zažila jsem poutí), Yvetta Kornová (Kolik už jen zažila jsem poutí), Monika Hálová (Kolik už jen zažila jsem poutí), Jiří Franc (Kolik už jen zažila jsem poutí), Lucie Kociánová (Kolik už jen zažila jsem poutí), skupina Plavci (Kolik už jen zažila jsem poutí), skupina Inkognito kvartet (Kolik už jen zažila jsem poutí), Zdenka Lorencová (Hele, Pelé), Jitka Valentová (Hele, Pelé), Yvetta Kornová (Hele, Pelé), Monika Hálová (Hele, Pelé), Jiří Franc (Hele, Pelé), Lucie Kociánová (Hele, Pelé), skupina Plavci (Hele, Pelé), skupina Inkognito kvartet (Hele, Pelé), Zdenka Lorencová (Vezmi mě za ruku), Jitka Valentová (Vezmi mě za ruku), Yvetta Kornová (Vezmi mě za ruku), Monika Hálová (Vezmi mě za ruku), Jiří Franc (Vezmi mě za ruku), Lucie Kociánová (Vezmi mě za ruku), skupina Plavci (Vezmi mě za ruku), skupina Inkognito kvartet (Vezmi mě za ruku), Zdenka Lorencová (Směj a raduj se, počtáři), Jitka Valentová (Směj a raduj se, počtáři), Yvetta Kornová (Směj a raduj se, počtáři), Monika Hálová (Směj a raduj se, počtáři), Jiří Franc (Směj a raduj se, počtáři), Lucie Kociánová (Směj a raduj se, počtáři), skupina Plavci (Směj a raduj se, počtáři), skupina Inkognito kvartet (Směj a raduj se, počtáři), Zdenka Lorencová (Není květ jako květ), Jitka Valentová (Není květ jako květ), Yvetta Kornová (Není květ jako květ), Monika Hálová (Není květ jako květ), Jiří Franc (Není květ jako květ), Lucie Kociánová (Není květ jako květ), skupina Plavci (Není květ jako květ), skupina Inkognito kvartet (Není květ jako květ), Zdenka Lorencová (Černoočko, krásnoočko), Jitka Valentová (Černoočko, krásnoočko), Yvetta Kornová (Černoočko, krásnoočko), Monika Hálová (Černoočko, krásnoočko), Jiří Franc (Černoočko, krásnoočko), Lucie Kociánová (Černoočko, krásnoočko), skupina Plavci (Černoočko, krásnoočko), skupina Inkognito kvartet (Černoočko, krásnoočko), Zdenka Lorencová (Černoočko, krásnoočko), Jitka Valentová (Černoočko, krásnoočko), Yvetta Kornová (Černoočko, krásnoočko), Monika Hálová (Černoočko, krásnoočko), Jiří Franc (Černoočko, krásnoočko), Lucie Kociánová (Černoočko, krásnoočko), skupina Plavci (Černoočko, krásnoočko), skupina Inkognito kvartet (Černoočko, krásnoočko), Zdenka Lorencová (Bystrá), Jitka Valentová (Bystrá), Yvetta Kornová (Bystrá), Monika Hálová (Bystrá), Jiří Franc (Bystrá), Lucie Kociánová (Bystrá), skupina Plavci (Bystrá), skupina Inkognito kvartet (Bystrá), Zdenka Lorencová (Ta malá se sama točí), Jitka Valentová (Ta malá se sama točí), Yvetta Kornová (Ta malá se sama točí), Monika Hálová (Ta malá se sama točí), Jiří Franc (Ta malá se sama točí), Lucie Kociánová (Ta malá se sama točí), skupina Plavci (Ta malá se sama točí), skupina Inkognito kvartet (Ta malá se sama točí), Zdenka Lorencová (Co ví Žaneta o mé pouti), Jitka Valentová (Co ví Žaneta o mé pouti), Yvetta Kornová (Co ví Žaneta o mé pouti), Monika Hálová (Co ví Žaneta o mé pouti), Jiří Franc (Co ví Žaneta o mé pouti), Lucie Kociánová (Co ví Žaneta o mé pouti), skupina Plavci (Co ví Žaneta o mé pouti), skupina Inkognito kvartet (Co ví Žaneta o mé pouti)

Choreografie

Ema Šlechtová

Produkční údaje

Originální název

Přijela k nám pouť

Anglický název

The Funfair Has Arrived

Kategorie

film

Typologie

hraný

Žánr

dětský, muzikál

Země původu

Československo

Copyright

1973

Rok výroby

1973

Premiéra

15. 11. 1974

Nositelé copyrightu

Státní fond kinematografie

Výrobní skupina

Ota Hofman

Technické údaje

Délka

dlouhometrážní

Minutáž

77 min

Verze

česká

Ocenění

Vítěz

Festival: 14. festival filmů pro děti Gottwaldov

1974
Zlín / Československo
Cena redakce časopisu Sedmíčka pionýrů

Vítěz

Festival: 14. festival filmů pro děti Gottwaldov

1974
Zlín / Československo
Stříbrná píšťalka

Vítěz

Festival: 14. festival filmů pro děti Gottwaldov

1974
Zlín / Československo
Cena dětského diváka